آن چه برای یک سریال تلویزیونی آن هم از جنس مناسبتی اش مهم ترین بخش کارکرد اجتماعی و رسانه ای را شامل می شود ، سبک زندگی است که نمایش می دهد. عنصری که در مدینه ی مقدم رنگ باخته است و در شیفتگی به یک فضای منحصر به فرد مغفول مانده .

آخرین فرصت مدینه


آن چه برای یک سریال تلویزیونی آن هم از جنس مناسبتی اش مهم ترین بخش کارکرد اجتماعی و رسانه ای را شامل می شود ، سبک زندگی است که نمایش می دهد. عنصری که در مدینه ی مقدم رنگ باخته است و در شیفتگی به یک فضای منحصر به فرد مغفول مانده .


 مدینه

به تکرار افتادن نمی تواند نقص بزرگی برای سریال مدینه باشد وقتی الزام ابتدایی یک درام تلویزیونی هم در آن لحاظ نشده است . تکراری بودن مدینه را در اهمیت مبنای تاثر متن نمایشی می توان در نظر نگرفت و از آن چشم پوشی کرد ، اما نادیده انگاشتن جهان رخدادهای نمایش را نمی شود به یک خطای ساده ی در بی تجربگی منوط دانست .

یعنی سابقه ی سیروس مقدم آن هم از نوع موفقش چه تماشاچی معمول تلویزیون و چه سینمایی نویس آشنا با فضای کارهای مقدم را به توجیه مناسب نمی رساند .

برای سیروس مقدم سبک گزینشی یکتا وجود ندارد . این البته قائلیت یک تقسیم بندی در قابلیت های کارگردان است تا یک بررسی روند فعالیت هنری . سیروس مقدم همه نوع سریالی ساخته است که البته در همه ی شان فضای سازی تصویری تقریبا دست نخورده باقی می ماند .

وقتی مقدم پیامک از دیار باقی را ساخت ، تلفیق تصویر و نوری اکسپرسیونیستی با داستانی فانتزی کمدی به ذائقه ی بسیاری خوش نیامد اما وقتی مقدم در این گونه هم به تسلط کافی رسید دیگر دیدن چاردیواری و چک برگشتی و ... و بعد تر سه گانه ی پایتخت با همان سبک از تصویر و نور مستقیما و الزاما محل نقدها قرار نگرفت . با این وجود آن چه مدینه - آخرین مجموعه پخش شده از مقدم – را به چالش می کشد تکراری است که در اصرار به آن اتفاقی می افتد که شاید در نمونه ای سینمایی برای مسعود کیمیایی افتاده است .

 

به تکرار افتادن نمی تواند نقص بزرگی برای سریال مدینه باشد وقتی الزام ابتدایی یک درام تلویزیونی هم در آن لحاظ نشده است . تکراری بودن مدینه را در اهمیت مبنای تاثر متن نمایشی می توان در نظر نگرفت و از آن چشم پوشی کرد ، اما نادیده انگاشتن جهان رخدادهای نمایش را نمی شود به یک خطای ساده ی در بی تجربگی منوط دانست

نمی شود این حفره ی داستانی را فقط معطوف به فیلم نامه نویس اثر دانست . اما انگار یک شیفتگی خاص در نوع چینش اتفاقات داستانی به سبک نعمت الله وجود دارد که مقدم با وجود انجام چند کار مشترک با این فیلم نامه نویس هنوز در در پیله همان اثر اول مانده است .

نعمت الله از جمله نویسندگان جوان تر تلویزیون است که در همان چند تجربه ی اول به مقبولیت مناسبی دست یافت اما انگار همان اپیدمی مزمن کیمیایی زدگی قرار نیست اجازه ی جولان بیشتری به این نویسنده بدهد . این موج بی مخاطب تکراری در سریال مادرانه نیز وجود داشت که البته به دلیل نبود مقدم روی صندلی کارگردانی اضافات بیشتری را شامل می شد و غلظت فضای کلاه مخملی برای دختران جوان تحصیل کرده ی اثر هم تسری می یافت .

 مدینه

با این حال تکراری بودن مدینه چه از نگاهی رسانه ای باشد و خواه از منظری نقادانه در حوزه ی نمایش و تصویر بیش از آن که به مخاطب آسیب برساند برای کارگردان مجموعه به صلاح نیست .

مقدم در دیوار که دیری از تهیه و پخش آن نمی گذرد چیزی شبیه همین فضای داستانی و دیالوگ ها را تصویر می کند اما هرگز نمی توان به تکراری شدن و یا فضای متفرعن کیمیایی زده محکومش کرد . چون به روز رسانی شخصیت ها با کارکرداجتماعی اثر هم خوانی دارد حال آن که شخصیت پردازی در مدینه در بستر اجتماعی و فضای داستانی شلخته و فشل ارائه می شود . آدمی های داستان حرف هایی می زنند که هر چند با اصل رئالیست ما هم خوانی ندارد اما فقط این مشکل فیلم نیست ، این که آدمی ها مجبور به کنش و واکنشی می شوند که هندسه ی شخصیتشان تناسب ندارد . از خود مدینه بگیرید تا بهمن و عبدی و ابی و دیگران .

مدینه زنی با اعتقادات قوی معرفی می شود که بخش رجحان شخصیتش عقل است ، اما در تصمیم گیری های بزنگاه داستان آن جا که باید عینیت این عقلانیت خود را نشان دهد به ورطه ی بلاهتی می افتد که بعد تر هم در هیچ سرانجام دراماتیک درست از کار در نخواهدآمد .

مجتبی شاعری

بخش سینما و تلویزیون تبیان

آخرین فرصت مدینه - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=281217

9 جولای 2014 ... با این وجود آن چه مدینه - آخرین مجموعه پخش شده از مقدم – را به چالش می کشد تکراری است که در اصرار به آن اتفاقی می افتد که شاید در نمونه ای سینمایی ...

سریال "مدینه" بهترین فرصت برای بروز خلاقیت - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4806023/سریال-مدینه-بهترین-فرصت-برای-بروز-خلاقیت

آخرین اخبار ... وی افزود: دلیل حضور در سریال "مدینه" به ایفای نقش من در پروژه "دیوار" برمی‌گردد و با "مقدم" تجربه بسیار خوبی را کسب کردم. ... وی افزود: "مدینه" و دیگر پروژه‌های "سیروس مقدم" بهترین فرصت برای دیده شدن و رشد یک بازیگر خلاق است.

فرصت کوتاه زندگی

http://madinen.blogfa.com/

فرصت کوتاه زندگی - - فرصت کوتاه زندگی. ... [ شنبه بیستم دی 1393 ] [ 15:15 ] [ مدینه نصیری ]. آرشیو نظرات ..... این آخرین صفحه از کتاب زندگیش بود...عشقهای نهان  ...

فروردین 1393 - فرصت کوتاه زندگی

http://madinen.blogfa.com/1393/01

فرصت کوتاه زندگی - - فرصت کوتاه زندگی. ... [ شنبه بیست و سوم فروردین 1393 ] [ 22:42 ] [ مدینه نصیری ] [ 3 نظر ]. خانوم. امروز برای خودم .... آخرين مطالب. مست مرگ.

ادبیات و پژوهش. - جشنواره میقات - حج

http://mighat.hajj.ir/R8.aspx

... اهلبیت علیهم السلام در مکه و مدینه؛; ارایه الگوی ایمن سازی زائران در برابر شبهات؛; فرصت ها و تهدیدهای فراروی زائران (نخبگان، ... آخرين مهلت ارسال آثار: 15 آبان 1393

اردوغان و آخرین فرصت برای نجات ترکیه - شیعه نیوز

http://www.shia-news.com/fa/news/78773/اردوغان-و-آخرین-فرصت-برای-نجات-ترکیه

15 ا کتبر 2014 ... به نوشته‌ «فایننشال تایمز» صلح با کُردها آخرین فرصت اردوغان برای نجات ... دفاع شما از یمن در مقابل شیعیان حوثی، مانند دفاع از مکه و مدینه است!

آخرین فرصت

http://akharinforsat.persianblog.ir/

9 مارس 2008 ... آخرین فرصت. ... دلم خيلی برای مدينه تنگ شده کاش خدا دوباره قسمت کنه ... آدمو ميگرفت وقتی تو مدينه قدم ميزنی و ياد اتفاقاتی که تو اين شهر افتاده ...

تاریخ | شهر سوال

http://www.soalcity.ir/tarikh

شهر سوال ـ رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله و همراهانش، به غدیر خم رسیدند. در آن سرزمین که نزدیک جحفه بود، مسیر دیگر بلاد اسلامی از اهالی مدینه جدا می‌شد. این، آخرین فرصت ...

تاریخ اسلام | شهر سوال

http://www.soalcity.ir/taxonomy/term/137

شهر سوال ـ رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله و همراهانش، به غدیر خم رسیدند. در آن سرزمین که نزدیک جحفه بود، مسیر دیگر بلاد اسلامی از اهالی مدینه جدا می‌شد. این، آخرین فرصت ...

مجلات : پیامبر خدا(ص) و فرصت طلایی حجّ - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/4789/4811/40028

آنچه در تاریخ مسلم است این است که پیامبر پس از هجرت به مدینه تنها یک مرتبه حج به جا ... از ثقلین (قرآن و عترت) و تعیین جانشین خود و حماسه غدیر، در آخرین سفر خود.

آخرین مهلت انتخاب رشته در کنکور 93 - بیتوته

http://www.beytoote.com/news/university-test/snews12921.html

9 آگوست 2014 ... میزان انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری 93 اخبار دانشگاه آخرین مهلت انتخاب ... تا پایان روز چهارشنبه 22 مرداد ماه فرصت دارند نسبت به درج کدرشته های انتخابی خود را د ..... طول سفر کاروان ابا عبد الله از مدینه تا کربلا و روز عاشورا ...

ghadeer

http://www.ghadeer.org/hadis/40dh-baqer/amamm~02.htm

روزى عمر بن عبدالعزيز وارد شهر مقدّس مدينه گرديد و من در خدمت او بودم كه يكى از غلامانش ، به نام مزاحم و گفت : حضرت ابو جعفر، محمّد بن ..... بهترين كلام در آخرين فرصت

همه چیز درباره سریال‌های رمضان 93/ امسال تلویزیون فقط سه سریال دارد ...

http://www.mehrnews.com/news/2320790/همه-چیز-درباره-سریال-های-رمضان-93-امسال-تلویزیون-فقط-سه-سریال

29 ژوئن 2014 ... چه «مدینه» سریال رمضانی شبکه یک باشد و آن را زنانه‌ترین اثر سیروس مقدم بدانند، ... سریال مقدم هم در فرصت دیگری که مردم روزه نبودند اما حال و هوای رمضانی در سریال ... وعده مقدم که تازه از ساخت «پایتخت3» فارغ شده بود، در آخرین روز از ...

خانم پزشک ایرانی در بیمارستان مدینه + عکس - تی نیوز

http://tnews.ir/news/E61030706827.html

20 سپتامبر 2014 ... خانم پزشک ایرانی در بیمارستان مدینه + عکس .... آخرین فرصت جهت دریافت مدارک بین المللی مایکروسافت · خوردنی هایی که مثل سیگار بدن را پیر می ...

فرصت ها

http://forsats.parsiblog.com/

فرصت ها - وَکَلْبُهُم بَاسِطٌ ذِرَاعَیْهِ بِالْوَصِیدِ - فرصت ها. ... ترک ایده بیلمورم من مدینه نی حسین جان. مدینه دن گلور چون عطر وجود زهرا ... تا آخرین نفس پا پس نمی کشیم.

۲۰ خردادماه؛ آخرین مهلت شرکت در سیزدهمین جشنواره ملی پایان نامه‌های قرآنی

http://iqna.ir/fa/News/1405514

12 مه 2014 ... ۲۰ خردادماه؛ آخرین مهلت شرکت در سیزدهمین جشنواره ملی پایان نامه‌های قرآنیجشنواره ملی ... که علاقه‌مند برای حضور در این جشنواره هستند تا 20 خردادماه فرصت دارند پایان‌نامه‌های خود را ... آخرین دعای کمیل زائران ایرانی در مدینه منوره برگزار شد.