مقاله حاضر ادامه پرونده ورزش و سینما است. این بار مروری داریم بر غول های بزرگی که از مستطیل سبز روی پرده آمده اند.

غول های فوتبال در سینما


مقاله حاضر ادامه پرونده ورزش و سینما است. این بار مروری داریم بر غول های بزرگی که از مستطیل سبز روی پرده آمده اند.

غول های فوتبال جهان در سینما چه كرده اند؟

آنها تنها فوتبالیست نیستند ؛ آنها سوپر استارند. بهترین بهترین ها که علاوه بر مستطیل سبز روی صفحه تلویزیون و پرده نقره ای هم به خوبی هنرنمایی می کنند. این فوتبالیست ها پس از نمایش خیرکننده خود در زمین فوتبال وارد عرصه دیگری شدند ؛ عرصه ای که شاید با فوتبال متفاوت بود ؛ اما نیاز به ستاره داشت و آنها هم این بار به جای زمین چمن ، در مقابل دوربین ها هنرنمایی کردند.

پله / جواهر سیاه

پله برعکس دیگر ستاره زمان خودش ، مارادونا ، یکی از پرکار ترین فوتبالیست های تاریخ است. حتی می توان گفت هیچ فوتبالیستی به اندازه پله در بخش های مختلف هنری ، تجاری و سیاسی فعال نبوده. به همین دلیل وقتی به کارنامه غیر فوتبالی او روبرو می شویم ؛ فهرست طولانی را می بینیم که گلچین کردن بین آنهای کاری بس مشکل است. با این همه ادسون آرانتس دو ناسیمنتو ملقب به پله به دلیل بازی در یک فیلم نام خودش را حتی در دنیای سینما هم جاودانه کرد. فیلم فرار به سوی پیروزی ، محصول سال 81 میلادی همان اثر مورد نظر است. فیلمی که ما ایرانی ها هم به خوبی با آن آشنا هستیم. پله در این فیلم با بازیگران مشهوری همچون مایکل کین و سیلوستر استالون همبازی شد. البته در کنار او دیگر ستاره بزرگ تاریخ فوتبال ، بابی مور هم در این عنوان نقش آفرینی کرد. داستان فیلم درباره تعدادی از زندانیان جنگ جهانی دوم است که در کمپ آلمان ها اسیر شده اند. آنها که مهارت بالایی در فوتبال دارند حاضر می شوند در مقابل سربازان اشغالگر ناتزی ظاهر شوند ؛ هرچند پیشنهاد بی شرمانه آلمانی ها را قبول نمی کنند. فیلمنامه فرار به سوی پیروزی بر اساس حوادث واقعی نوشته شده بود و همین موضوع پله را راضی کرد تا در آن نقش آفرینی کند. حوادثی همچون «بازی مرگ» مشهور که باعث شد آلمانی ها 4 تن از بازیکنان تیم دیناموکیف اوکراین را به قتل برسانند.

اریک کانتونا / شیطان سرخ فرانسوی

بازیکن مجبوب سرالکس فرگوسن هیچ گاه علاقه اش به سینما را پنهان نکرد و به همین دلیل پس از بازنشست شدن سریعا به سراغ بازیگری رفت. می توان به جرات گفت که او موفق ترین فوتبالیستی بود که روی پرده نقره ای ظاهر شد. کانتونا پس از پایان دوران فوتبالی اش در سال 97 ، با تعدادی از تهیه کنندگان مشهور تماس گرفت و به فاصله یک سال در فیلم سینمایی «الیزابت» ظاهر شد. او طی این سال ها در آثار زیادی ظاهر شده ، آثاری همچون «فیلم فرانسوی» یا Mookie ؛ هرچند هیچ کدام از این فیلم ها به اندازه «به دنبال اریک» موفق نبودند. داستان فیلم درباره پستچی بدشانس است که پس از شکست های فراوان روحی و عاطفی به صورت خیالی با قهرمان زندگی اش ، اریک کانتونا آشنا می شود تا شاید زندگی پر از شکستش پس از سالها رنگ پیروزی را با چشمان خود ببیند. این فیلم در فستیوال فیلم کن به نمایش در آمد و به عنوان یکی کاندیدای بهترین فیلم خود را معرفی کرد. از نظر بسیاری به دنبال اریک نه تنها بهترین فیلم اریک کانتوناست بلکه او بهترین بازی خود را در این اثر به نمایش گذاشته. کانتونا علاوه بر بازیگری در بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی مشهور شرکت های ورزشی هم ظاهر می شد که از بین آنها می توان به آن تبلیغ معروف نایکی اشاره کرد که او به عنوان کاپیتان تیم ستارگان جهان در مقابل شیاطین ظاهر شد و با شلیک مرگبارش ، تیم مقابل را شکست داد.

پله برعکس دیگر ستاره زمان خودش ، مارادونا ، یکی از پرکار ترین فوتبالیست های تاریخ است. حتی می توان گفت هیچ فوتبالیستی به اندازه پله در بخش های مختلف هنری ، تجاری و سیاسی فعال نبوده.

دیوید بکهام / او از لنگه کفش بدش می آید !

یکی دیگر از اعضای شیاطین سرخ که هنر خود را در عالم سینما محک زد. در هر صورت وقتی کانتونا بازیگر می شود چرا خوش سیما ترین فوتبالیست تمامی ادوار انگلستان در تلویزیون و سینما ظاهر نشود ؟ از نظر بسیاری او مشهورترین فوتبالیستی حال حاضر دنیاست زیرا حتی آنهایی که علاقه ای به مستطیل سبز ندارد ، او را می شناسند. در سال 2006 ، پایگاه This is Money ادعا کرد او به اندازه برند هایی همچون «کوکاکولا» و IBM مشهور است. بکهام در این مدت ترجیح داده به جای بازیگری در آثار سینمایی بیشتر در شوها و تبلیغات پرهزینه بازی کند. حاضر شدنش در شو مشهور همسرش با نام «ویکتوریا بکهام به آمریکا می رود» و دیگر شوهای تلویزیونی همچون «نمایش امشب» از جمله فعالیت های مهم او در تلویزیون به شمار می آید. بکهام در طول سال های بازی اش قراردادهای بسیاری را برای بازی در تبلیغات تلویزیونی دریافت کرد. از جمله مهم ترین آنها می توان به قرارداد چند میلیون دلاری اش با پپسی اشاره کرد. البته نباید فراموش کنیم که بکهام به مانند دیگر دوست برزیلش اش ، در فیلم گل 2 ظاهر شد که از آن می توان به عنوان تنها اثر سینمایی قابل ملاحضه اش یاد کرد. گفته می شود سال آینده در نخستین فیلم سینمایی اش به عنوان بازیگر حرفه ای ظاهر خواهد شد. در اثری با نام «سرویس مخفی» به کارگردانی ماتئو وان و با حضور بازیگرانی همچون ساموئل ال جکسون و مایکل کین.

رونالدو / خرگوش چاق

وقتی صحبت از بهترین بازیکن تاریخ می شود بسیاری از مارادونا یا پله نام می برند ؛ اما برای هم نسلان من هیچ کس جای رونالدو برزیلی را نمی گیرد. خرگوش چاق به دلیل محبوبیتش در شو ها و فیلم های مختلفی بازی کرده. البته برعکس کانتونا فرانسوی تقریبا در تمامی آثارش ، در نقش خودش ظاهر شده است. یکی از مشهورترین کارهای او قسمت دو فیلم «گل» بود. شخصیت اصلی این سری در قسمت دوم به رئال مادرید پیوسته و با تعدادی از بهترین بازیکنان جهان از جمله رونالدو و رائول هم بازی می شود. البته رونالدو در گل 3 هم ظاهر شد ؛ هرچند آن فیلم به دلیل استقبال نه چندان مناسب قسمت دوم هیچ گاه اکران نشد و تنها روی لوح های فشرده عرضه شد. رونالدو همچنین در تعداد زیادی از آثار مستند همچون به «جنگ مواد مخدر در آمریکا» ظاهر شده ؛ مستندی که خرگوش چاق در آن از خاطرات کودکی اش سخن می گفت. مستند رئال مادرید و سوپراستارها از جمله دیگر آثار او به حساب می آیند. البته در بین تمامی کارهای تلویزیونی و سینمایی او یک اثر از بقیه جالب تر بوده و آن هم بازمی گردد به سال 2007 میلادی ؛ یعنی جایی که فوتبالیست محبوب دهه شصتی ها در یکی از قسمت های سریال مشهور سیمسون ها ظاهر شد و بسیاری از مخاطبان فوتبالی این سری را خوشحال کرد. کسی چه می داند شاید روزی تو هم سوپر استار سینما شدی خرگوش !

وینی جونز/ گنگستر احمق

وینی جونز یک تفاوت بزرگ با دیگر افراد موجود در این فهرست دارد. او بیشتر از اینکه فوتبالیست باشد ؛ یک بازیگر مشهور است. جالب اینجاست که با وجود بازی در تیم های مهم انگلستان ، بسیاری او را به دلیل بازی هایش در آثار گانگستری به خاطر دارند و همین موضوع باعث شده تا جونز به چهره ای محبوب مبدل شود. بازیگر مورد علاقه گای ریچی در ویمبلدون به یک چهره مبدل شد. او جز همان تیمی بود که با شکست لیورپول ، قهرمان FA Cup شدند؛ تیمی که بعدها «گروه دیوانه» نام گرفت. جونز طی دوران بازی اش در تیم هایی همچون لیدرز ، چلسی و کوینز پارک رنجرز بازی کرد و بلافاصله پس از اتمام دوران بازی اش به عنوان بازیگر در نخستین اثر ریچی با نام «قفل، انبار و دو بشکه باروت» ظاهر شد. فیلمی که «پسر بد» را در سطح جهانی مشهور کرد. پس از آن بود که جونز به حرفه بازیگری روی آورد تاکنون در بیش از 50 اثر سینمایی ظاهر شده است ! از دیگر آثار مشهور جونز می توان به قاپ زنی ، سرقت در 60 ثانیه و کشتن مرد ایرلندی اشاره کرد. البته نباید بازی او در فیلم Mean Machine را از یاد ببریم که در آنجا هم در نقش یک فوتبالیست ظاهر می شد. بد نیست بدانید که جونز چندین بار برای تیم ملی ولز بازی کرد ؛ هرچند او هم به مانند دیگر ستارگان ولزی همچون رایان گیگز هیچگاه به افتخار قابل توجه ای دست نیافت.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: هفت صبح/کسری کریمی طار 

 

مطلب مرتبط:

ورزش روی پرده

غول های فوتبال در سینما - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=280014

21 ژوئن 2014 ... مقاله حاضر ادامه پرونده ورزش و سینما است. این بار مروری داریم بر غول های بزرگی که از مستطیل سبز روی پرده آمده اند.

غول کش های والیبال ایران، صربستان را هم مغلوب کردند

http://setarehnews.ir/news-24163.aspx

14 سپتامبر 2014 ... سینما و تلویزیون› مریم کاویانی در ورشو لهستان / تصاویر; اجتماعی› طرح کسر حقوق کارمندان ... سینما و تلویزیون› جدید ترین عکس های شبنم قلی خانی; فوتبال ایران› پاسخ تند ... غول کش های والیبال ایران، صربستان را هم مغلوب کردند.

جام جم نما

http://nama.jamejamonline.ir/

سینمایی · مستند ... تسلیم شدن سگ های وحشی برابر کروکودیل + فیلم ... جنگ جگوار با مورچه خوار غول پیکر + فیلم ... مربی تیم فوتبال گلوله برف خورد ، غش کرد .

علی جلیل زاده - مخابره نخستین تصاویر «مریخ‌ نورد» هند + بودجه‌ غولهای ...

http://alijalilzadeh.ir/post/70

26 سپتامبر 2014 ... علی جلیل زاده - مخابره نخستین تصاویر «مریخ‌ نورد» هند + بودجه‌ غول‌ های فاتح سیاره سرخ - وبلاگ شخصی علی جلیل زاده | آموزش زبان انگلیسی، علمی، فوتبال، تکنولوژی ، شخصی و... ... فیلم و سینما · فوتبال · دانلود · موسیقی

لیگ قهرمانان اروپا تقابل غول های آلمان و انگلیس | - روزنامه هشت صبح

http://8am.af/1393/06/26/champions-league-europe-sport-football/

لیگ قهرمانان اروپا تقابل غول های آلمان و انگلیس. چهارشنبه ۲۶ سنبله ۱۳۹۳ ... پیکارهای این تاریخ در حال و هوای تقابل دو فوتبال آلمان و انگلیس انجام می‌شود. در ورزشگاه ...

گالری عکس های دیدنی - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_cats_1.html

گالری عکس های دیدنی,تصاویر دیدنی,عکس های دیدنی و جالب,عکس های جدید و دیدنی, جدیدترین عکس های دیدنی,زیباترین ... بیوگرافی بازیگران · اخبار سینما · عکس های بازیگران · آموزش آشپزی · ازدواج و همسرداری · اتومبیل های دیدنی · علمی و ... خبرسازترین چهره زن در فوتبال ایران شناخته شد! ..... عکس های حیرت انگیز از گردباد های غول آسا.

گالری عکس های دیدنی و جالب - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_cats_1.html

عکس,عکس های جالب,عکس های دیدنی,عکسهای جالب,عکس های ترسناک,عکسهای دیدنی, گالری عکس,عکس های وحشتناک,تصویری,زیباترین عکس ها,جالب ترین عکس ها, عکس های خبری,دختر,زن. ... اخبار سینما و هنری · بیوگرافی بازیگران خارجی · بیوگرافی بازیگران ایرانی · مصاحبه ..... عاقبت حضور خانم ها در استادیوم فوتبال ( فقط بخندید).

مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی

http://www.bartarinha.ir/

پربازدیدترین مجله اینترنتی ایران در زمینه های سبک زندگی سلامت دکوراسیون موفقیت کودک می باشد. ... bolet فیلم هایی در ستایش سینما یا علیه سینما ... bolet درس‌ هایی از غول‌ های دنیای فناوری ..... dot عکس: داور فوتبال دست به دامن نردبان و متر. dot ...

موتور جستجوی قطره

http://www.ghatreh.com/

تصاویر جدید گل شیفته فراهانی در کنار چهره های مشهور سینمای جهان · اقتصاد ایران آنلاین - ..... سمت راست نیز یکی از غول های معروف GMC آمریکا مدل Sierra را می بینیم.

روستائيان مالزي مي‌گويند يك غول زنده در جنگل هاي مالزي وجود دارد - فارس

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8412220036

13 مارس 2006 ... خبرگزاري فارس: رويت يك موجود غول پيكر كه گفته مي شود از نسل موجودات ... جدول فوتبال ... فرهنگي صفحه اصلي گروه تيتر اخبار راهبرد فرهنگ سينما تئاتر راديو ... جنگل هاي جوهور در جنوب مالزي و شمال سنگاپور ادعا كردند كه موجود غول ...

پروپاگاندای داعش قوی تر از غول های رسانه ای /رابرت فیسک

http://iscanews.ir/news/111732/پروپاگاندای-داعش-قوی-تر-از-از-غول-های-رس

17 ا کتبر 2014 ... پروپاگاندای داعش قوی تر از غول های رسانه ای /رابرت فیسک. جمعه - ۱۳۹۳/۰۷/۲۵ .... بورسیه‌ای/ایران · تعلیق دوربین‌ها صداوسیما در لیگ فوتبال/شرق ...

تاکتیک و سیستم های فوتبال - Football-erozz.com

http://football-erozz.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=28&Itemid=72

فوتبال و سینما ... تاکتیک و سیستم های فوتبال ... امروز بسیاری بر بیداری غول خفته فوتبال المان تاکید می کنند وایمان دارند پایان اقتدار مطلق بارسا نزدیک است؛ ...

آشنایی با غولهای تازه نفس ارتش روسیه که مهمان نیروی دریایی ایران ...

http://www.yjc.ir/fa/news/5010400/آشنایی-با-غولهای-تازه-نفس-ارتش-روسیه-که-مهمان-نیروی-دریایی-ایران-هستند-عکس

15 ا کتبر 2014 ... رادیو تلویزیون · سینما · تئاتر و تجسمي · موسیقی · خیمه گاه · میراث و ادبيات ... کشف یک ایرانی دیگر در لیگ ستارگان/ درخشش مجدد جوان اول فوتبال ایران ... آشنایی با غولهای تازه نفس ارتش روسیه که مهمان نیروی دریایی ایران هستند +عکس ... این ناو روسی از کلاس ناوچه های موشک انداز "Buyan" است که با شماره بدنه 021 ...

جدال غولهای اوپک برای تزلزل ایران - پارسینه

http://www.parsine.com/fa/news/202432

11 ا کتبر 2014 ... حبیب کاشانی ، از حراست تیم های ملی تا مدیریت تیم فوتبال امید ... جدال غول‌های اوپک برای تزلزل ایران ..... اعلام روزهای تعطیلی سینما در هفته آینده.

عطر ریخته

http://sayeh79.blogfa.com/

عطر ریخته - یادداشت های رضا مهدوي هزاوه. ... به سرزمین ِ مرگ بیایی از «غول» خبری نیست. مُرده گفت: همه در زمین ِ چرک می‌جنگند که غول فلسفه، سینما و فوتبال بشوند.

بازگشت کارگردانان کهنه کار سینمای جهان - بیوگرافی آکاایران

http://biografiaka.akairan.com/biography/director/201361914154.html

در ماه های اخیر، در میان پروژه های مهمی که در سینمای جهان در حال ساخت هستندیا فیلم هایی که ... مربی فوتبال آمریکایی کالج پنسیلوانیا که عده ای او را حتی بزرگترین مربی ... دو غول کهنه کار دیگر: کلینت ایستوود و جرج لوکاسهمین اواخر، کلینت ایستوود ...