ژن‌ها عامل مهمی در تعیین هوش کودک هستند ولی محققان معتقدند

ژن‌ها عامل مهمی در تعیین هوش کودک هستند ولی محققان معتقدند "هوش" علاوه بر زمینه ژنتیک، تا حدی هم اکتسابی است و در طول زندگی و به نسبت شرایط محیطی از آغاز تولد تا بزرگسالی و براساس آموزش‌های فردی در او شکل می‌گیرد. به نظر می‌رسد که هوش انسان، هم ارثی و هم اکتسابی است. مطالعات نشان می‌دهد که در این رابطه نوع غذایی که کودک می‌خورد نیز تاثیرگذار است. رژیم‌های غذایی ناسالم با چربی بالا، قند و غذاهای فرآوری شده در کودکان با کاهش ضریب هوشی آنان در ارتباط است. از طرف دیگر، رژیم‌های غذایی سالم باعث ارتقای عملکردهای ذهنی کودکان می‌شوند. در این مقاله به معرفی  برخی از مواد غذایی مفید در این زمینه می‌پردازیم:

ماهی ۶۰ درصد وزن جامد مغز از چربی تشکیل شده است. به همین خاطر مغز برای رشد و فعالیت مناسب به اسید‌های چرب با کیفیت بالا نیاز دارد که در غذاهای دریایی یافت می‌شوند. ماهی‌های چرب از اسید‌های چرب امگا ۳ یعنی ایکوزاپنتانوئیک اسید و دکوزا هگزانوئیک اسید غنی می‌باشند. هر دو این اسیدهای چرب برای رشد و عملکرد طبیعی مغز ضروری هستند. تحقیقات بیانگر آن است که کودکانی که مقدار کافی از این اسید‌های چرب را دریافت کرده بودند تیز هوش‌تر از کودکانی بودند که دریافت ناکافی داشتند. کودکان روزانه به ۲/۱ گرم اسید‌های چرب امگا ۳ نیاز دارند و هر ۱۰۰ گرم ماهی سالمون حاوی ۲/۲ گرم از این اسید‌های چرب می‌باشد. ماهی، میگو و صدف حاوی مواد معدنی ضروری دیگری همچون روی و فسفر نیز  می‌باشند که برای تقویت عملکرد‌های ذهنی کودکان بسیار مفید است.

تخم‌مرغ تخم‌مرغ، نه تنها به عنوان منبع غنی از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی برای رشد و فعالیت مغز ضروری می‌باشد، بلکه حاوی کولین نیز است که باعث بهبود و ارتقای عملکرد مغز می‌شود. میزان کولین در یک تخم‌مرغ در حدود ۱۲۶ میلی‌گرم می‌باشد و کودکان روزانه به ۳۷۶-۲۰۰ میلی‌گرم کولین نیاز دارند.

مغــز‌ها مغز‌ها و دانه‌ها حاوی پروتئین، کربوهیدرات پیچیده، فیبر، اسید‌های چرب امگا۳، روی، آهن و ویتامین‌های گروه B می‌باشند. ویتامینE موجود در مغزها به عنوان آنتی‌اکسیدان در حفظ و ارتقای سلامت سلول‌های مغزی مهم می‌باشد.۲ قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی حاوی حدود ۳ میلی‌گرم ویتامینE می‌باشد. کودکان روزانه به ۴-۳ میلی‌گرم ویتامینE نیاز دارند. مغز‌ها همچنین حاوی منیزیم هستند که باعث بهبود جریان خون به سلول‌های مغز می‌شوند.

غلات کامل مغز به طور پیوسته برای فعالیتش به دریافت گلوکز وابسته است. فیبر موجود در غلات کامل باعث تامین گلوکز مورد نیاز مغز در فواصل بین وعده‌های غذایی می‌شود. نان‌های کامل برخلاف نان سفید انرژی را به آرامی و یکنواخت در بدن آزاد می‌کنند و به کودکان و افراد بزرگسال کمک می‌نماید تا با حفظ سطوح قندخون، تمرکز و هوشیاری بیشتری داشته باشند. همچنین غلات حاوی ویتامین‌های گروهB می‌باشند. به طوری که هر ۰۱۱ گرم آنها ۵/۱ میلی‌گرم ویتامین‌های گروهB دارد. نیاز روزانه کودکان به این ویتامین‌‌ها در حدود ۱ میلی‌گرم می‌باشد. مصرف غلات کامل نظیر پاستا، نان و برنج سبوسدار می‌تواند بسیار مفید باشد.

حبوبات حبوبات دارای پروتئین، کربوهیدرات پیچیده، فیبر، ویتامین و مواد معدنی مهمی چون آهن و روی هستند.  همچنین اسید‌های چرب امگا ۳ موجود در حبوبات بویژه آلفا لینولنیک اسید در رشد و فعالیت مغز مهم می‌باشند و باعث خون‌سازی در رگ‌ها و تقویت سلول‌های عصبی می‌شوند. لوبیاها و حبوبات از منابع خوب آهن به شمار می‌رود که سطح هوشیاری ذهنی و نیز انرژی بدن را افزایش می‌دهد.

میوه‌ها توت‌فرنگی، آب پرتقال و میوه‌ها حاوی ویتامین C هستند که باعث افزایش جذب آهن از منابع گیاهی و حبوبات می‌شود. برخی از میوه‌ها منبع خوبی برای آنتی اکسیدان‌ها به شمار می‌روند. میوه‌های خشک منبع خوبی از آهن می‌باشند.

سبزیجات سیب زمینی، گوجه فرنگی، هویج و کدوتنبل به علت وجود آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز سلول‌های مغز، باعث محافظت و ایمنی آنها می‌شوند. از جمله آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توان به لیکوپن در گوجه فرنگی و کاروتنوئید‌ها در هویج اشاره کرد. توصیه می‌شود که انواع مختلف سبزیجات بصورت خام یا پخته در وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها مورد استفاده قرار گیرد. افزودن سبزیجات متنوع به انواع غذاها نظیر سوپ و خورش‌‌ها باعث طعم و مزه مطبوع‌تر خواهد شد.

گوشت کم چرب گوشت‌های کم چرب می‌توانند تامین ‍‌‌‌کننده آهن بوده و جذب آهن از منابع گیاهی را افزایش دهند. آهن به عنوان  ماده معدنی ضروری برای تشکیل هموگلوبین ضروری است. هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز انتقال اکسیژن به بافت‌ها از جمله مغز را بر عهده دارد. کمبود آهن می‌تواند منجر به عدم تمرکز و اختلالات یادگیری در کودکان شود. هر ۱۰۰ گرم گوشت حاوی ۴ میلی‌گرم آهن می‌باشد.


لبنیات محصولات لبنی حاوی پروتئین، ویتامین‌های گروه B به عنوان مواد ضروری برای رشد و فعالیت مغز، نوروترانسمیتر‌ها و آنزیم‌ها هستند. کلسیم موجود در آنها در استحکام استخوان‌ها و فعالیت جسمانی مهم است. افزایش فعالیت جسمانی باعث بهبود جریان خون به مغز می‌شود. اگر کودک به مقادیر کافی شیر مصرف نکند می‌توان از سایر محصولات لبنی مثل ماست و پنیر جایگزین کرد. ماست علاوه بر پروتئین‌های سهل‌الهضم و کلسیم حاوی اسید آمینه تیروزین می‌باشد که می‌تواند در بدن به دوپامین و نور اپی نفرین تبدیل شود. این مواد به عنوان انتقال دهنده‌های عصبی در فعالیت مغز نقش دارند.

نتیجه‌گیری محققان بر این باورند که استفاده از رژیم غذایی سالم یعنی دریافت مناسب از مواد غذایی همچون غلات کامل، میوه‌جات و سبزیجات و گوشت و لبنیات می‌تواند باعث بهبود و ارتقای ضریب هوشی کودکان شود.

10 توصیه برای میان‌وعده غذایی کودکان - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/nutrition-baby/foster-children.html

می‌توانید برای دانستن چگونگی تهیه کردن میان‌وعده‌های غذایی سالم برای کودکان، از توصیه‌های زیر مدد گیرید: ... 2- تلاش به سمت مصرف غلات کامل و دانه‌ها: گزینه های غذایی دارای غله کامل (نظیر بیسکویت‌ها و ... 5- منوی غذایی کودکتان را گسترده کنید: ارائه‌ی اقلام غذایی به فرزندتان را محدود نسازید و تا .... تست هوش برای کودکان 4 تا 10 ساله.

بیتوته پورتال جامع شامل خبر، سرگرمی، روانشناسی، زناشویی، مد ...

http://www.beytoote.com/

کشیدن خط چشم خاص و کامل · وظایف همسران در ..... تازه های کودکان. . قصه زیبای ... تست هوش برای کودکان 4 تا 10 ساله .... افزودن پوشه‌ی مورد علاقه به منوی Start ویندوز 7.

سالم خوردن و غذاهای رژیمی - به - blogfa.com

http://tazin.blogfa.com/cat-71.aspx

دکوراسیون - تزئینات و خانه داری - سالم خوردن و غذاهای رژیمی - دکوراسیون و ... موثرتر از داروهای بدون نسخه ضد‌سرفه، شدت و دفعات سرفه‌های شدید را در كودكان كاهش می‌دهد. ... کنجد به علت داشتن فسفر و مس فراوان برای تقویت هوش وبینایی مفید است ...... منوی اصلی ... نوروز 1391 · چیدمان کامل آپارتمان · آموزش ساختن جعبه های مقوایی · روبان دوزی  ...

تغذیه کودکان - fun kids club - نی نی وبلاگ

http://funclubkids.niniweblog.com/cat26.php

بازی‌های آسان برای تقویت هوش نوزادان بالای یک‌سال .... می‌توانید برای دانستن چگونگی تهیه کردن میان‌وعده‌های غذایی سالم برای کودکان، از توصیه‌های زیر مدد گیرید: ... 2- تلاش به سمت مصرف غلات کامل و دانه‌ها: گزینه های غذایی دارای غله کامل (نظیر بیسکویت‌ها ... 5- منوی غذایی کودکتان را گسترده کنید: ارائه‌ی اقلام غذایی به فرزندتان را محدود ...

فرزند فوق العاده | زیباشو دات کام

http://www.zibasho.com/archives/3958

8 جولای 2011 ... آنها با اطلاع از شرایطی که احتمال حاملگی سالم و به دنیا آوردن نوزاد طبیعی را افزایش می‌دهد و برنامه‌ریزی درست، باید نسبت به چکاپ کامل و انجام آزمایش‌ها و معاینات مختلف .... از آنجایی که هوش و خلاقیت کودک در سال‌های اول زندگی شکل می‌گیرد و در سال‌های ... لالایی برای رشد کودکان · معجزه ماساژ نوزاد · منویی برای هوش كودک.

تغذیه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/تغذیه

برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با ... ۱ تاریخچه تغذیه; ۲ تغذیه سالمندان; ۳ تغذیه کودکان و نوجوانان; ۴ سوءتغذیه; ۵ جستارهای وابسته  ...

هوش هیجانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/هوش_هیجانی

هوش عاطفی، هوش احساسی یا هوش هیجانی (که ضریب آن با EQ نشان داده می‌شود) شامل شناخت و .... در مجموع هوش هیجانی به خصوص به کودکان ما کمک می‌کند تا یادگیری بهتری داشته باشند و خوشحال تر و سالم تر و موفق تر از دیگران باشند. ... خود به طور کامل موفق باشیم، اما در تسکین دادن نا آرامی‌های دیگران چندان کار آمد نباشیم. .... منوی ناوبری ...

دانلود کرک سالم Windows 8.1 - دانلود ها

http://www.downloadha.com/tag/دانلود-کرک-سالم-windows-8-1/

برچسب ها : آخرین آپدیت ویندوز 8.1, آموزش فعال سازی Windows 8.1, آموزش کامل اکتیو ... به بازگشت نیمه کامل دکمه ی Start ونیدوز و منوهای مربوط به آن با همان حال و هوای قدیمی است. ..... این لامپ در جشن های شما و یا مغازه و حتی اتاق کودک شما قابل استفاده می باشد. ... Google Chrome 23.0.1271.95 Stable · دانلود سریال تلویزیونی هوش سیاه ۲ ...

راه حل مکعب هوش روبیک راهنمای روبیک مکعب روبیک مکعب هوش

http://yourlifestory.blogfa.com/post-3.aspx

همانطور که اطلاع دارید حل مسئله مکعب هوش روبیک بسیار پیچیده است بنابراین بعضی از افراد فقط یک ... بعد دکمه ok را کلیک کرده و از شکل جدید در منوی Slove گزینه Slove را انتخاب کنید ... افزار انجام می دهد شما هم همانکار را بکنید تا بعداز اتمام تمام مراحل مکعب شما به شکل کامل شده در بیاد. ... سرماخوردگی در کودکان ... سیگار سالم ؟

همه فست فودها زیر ذره بین متخصص تغذیه! - آکا - تغذیه سالم زندگی سالم

http://tandorosti.akairan.com/health/taghziyeh-salem/20141012203943.html

12 ا کتبر 2014 ... ... غذایی مناسب · روغن · بدترین · افزایش هوش · پروتئین · فست فودها ... فست فودها, سوسی و کالباس, خطرات فست فود,تغذیه سالم زندگی سالم ... منوی فست‌فود، جذاب و رنگارنگ است و طیف وسیعی از خوراکی‌ها را دربرمی‌گیرد. این منو .... برنامه غذایی کودکان زیر یک سال ... یک صبحانه کامل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

افزودن گزینه‌های Power به منوی راست کلیک دسکتاپ در ویندوز 8 -آکا ...

http://tarfand.akairan.com/tecnoloji/win7-1/201389104339.html

سپس از منوی File بر روی Save as کلیک کرده و فایل را با نام دلخواه و پسوند reg. ذخیره نمایید (به عنوان مثال beytoote.reg). ... آموزش تصویری کامل کار با نرم افزار Tango ... چگونه ویندوزخودراهمیشه سالم نگه داریم .... تست هوش برای کودکان 4 تا 10 ساله ...

مزاج شناسی 2 دم ؛مشخصات دموی ها و درمان | سایت شخصی محمدباقر فیروزی

http://www.firouzi.org/?p=2905

در يك انسان عادي و سالم ميزان دم، بايد 49 درصد باشد در روايات از مزاج دم به ... داراي هوش و حافظة قوی ، ميل و توان جنسی فراوان ، چالاك و پرانرژی، مستعد شقاوت آنی ..... من واقعا به ي مشاوره كامل و درمان اساسي براي دردهام و اين حافظم نياز دارم. ..... خیلی لاغرم و این موضوع منو اذیت میکنه خواستم خواهش کنم راهی برای حل این مشکل به من پیشنهاد کنید.

100 توصیه تغذیه ای ساده برای آنکه همیشه سالم بمانید! - ایران آتا

http://iranata.com/2012/10/100-nutrition-tips.html

۱۰۰ توصیه تغذیه ای ساده برای آنکه همیشه سالم بمانید! حسین قبیله مهر ۲۴, ۱۳۹۱ ... خوردن در بیرون، غذاهای سالم را انتخاب کنید. آرد گندم کامل را جایگزین آرد سفید کنید .

18-2-90-دکتر مرندی-فوق تخصص نوزادان-مراقبتهای نوزادان و شیرخواران

http://salamat.tv3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=801:90218&catid=54:spring90&Itemid=432

8 مه 2011 ... اما امروزه با وجود گاز ، خانه را به شدت گرم می کنند و متأسفانه بچه ی سالم را با تب به مطب دکتر می آورند . ... می گیریم ، یک آزمایش کامل کشت ادرار انجام می دهیم و مواد احیاکننده ی ادرار را نیز اندازه می گیریم . ..... اگر زمانی که گریه می کند به او بی اعتنایی کنند وتوجه نکنند باعث می شود که هوش بچه بالا نرود . ... منوی اصلی.

سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

http://www.tebyan.net/

آهنگ زیبای «منو دریاب» با صدای گرم «پویا بیاتی» به مناسبت ماه محرم؛ آهنگساز: ... قصه زیبای کودک با نام «کلاغ خنزر پنزری» تهیه شده در مرکز صدا و سیمای آبادان ...

www.pakzadian.com->صفحه ي اصلي

http://www.pakzadian.com/

سلام از شما ممنونم كه اين امكان را براي ما فراهم كرديد تا بتوانيم هوش خود را تست كنيم بنده ١٧ساله .... کامل آنرا در نوار آبشاری سمت راست صفحه ، منوی مطالب روانشناسی ، مقالات ... رشته ی تحصیلی من کودکان استثنایی میاشد و هم اکنون به عنوان مشاور کودک در تهران ..... استرس STRESS کامل · اعتیاد یا واگیر مرگ · شخصیت انسان سالم · تست ...