سۆال این است که مادرها در این فرآیند روزمره چقدر فکر می‌کنند؟ مگر شیر دادن و پوشک عوض کردن و باشزی کردن، فکر کردن می‌خواهد؟ برای اینکه بتوانیم به این سۆال جواب دهیم، اول باید ببینیم فکر کردن یعنی چه؟


مادر و کودک
سۆال این است که مادرها در این فرآیند روزمره چقدر فکر می‌کنند؟ مگر شیر دادن و پوشک عوض کردن و باشزی کردن، فکر کردن می‌خواهد؟ برای اینکه بتوانیم به این سۆال جواب دهیم، اول باید ببینیم فکر کردن یعنی چه؟
بعضی‌ها فکر کردن را نقشهء عمل یا Plan of action تعریف می‌کنند. آنها می‌گویند ما در زندگی با مسائلی مواجه می‌شویم که باید قادر باشیم آنها را حل کنیم و آن نقشه‌ای که به ما کمک می‌کند بتوانیم مسئله را حل کنیم و به عمل برسیم، تفکر است. یعنی توانایی حل مسئله، مهارتی است که با تفکر به‌دست می‌آید و شاید بتوان گفت حل مسئله، همان تفکر است. با این تعریف از تفکر، مادرها در طول روز چقدر فکر می‌کنند؟
بچه‌ها در روز کارهای زیادی انجام می‌دهند که بعضی‌هایشان مورد تأیید مادرها هست و بعضی‌هایشان نه. اما نحوهء برخورد هر مادر با کارهایی که مورد تأییدش نیست، فرق می‌کند.
اولین و ساده‌ترین راه حل این است که جلوی انجام عمل بچه گرفته شود، که بیشتر مادرها هم همین کار را انجام می‌دهند. مثلا آشغال را از دهان بچه درمی‌آورند، چاقو و یا هر وسیله‌ای که برای بچه خطری ایجاد می‌کند، از او می‌گیرند، یا بچه را از محل خطر دور می‌کنند.
نویسنده ی کتاب «ماندن در وضعیت آخر» دربارهء اثرات ناگوار امر و نهی کردن به کودک و تأثیر طولانی‌مدتی که تا آخر عمر گریبان‌گیر انسان می‌شود، بحث مفصلی دارد. تأکید می‌کند که این امر و نهی کردن می‌تواند شخصیت کودک را در بزرگسالی بسازد و او را تبدیل به فردی ترسو کند که توانایی تصمیم‌گیری ندارد.
بدین ترتیب همان‌طور که گفتیم، بیشتر مادرها ساده‌ترین راه، یعنی امر و نهی کردن را انتخاب می‌کنند. اما بعضی مادران هستند که به‌جای امر و نهی کردن، دنبال راه حل‌هایی می‌گردند که وضعیت خطر را برای کودک از بین ببرند. آنها گاهی با عوض کردن موقعیت، این وضعیت را تبدیل به وضعیت دیگری می‌کنند و گاهی با جایگزین کردن، آن را تغییر می‌دهند. این مادرها برای این کار مجبور به فکر کردنند.
جلوگیری از انجام عمل کودک، نیاز به توانایی خاصی ندارد، اما تبدیل موقعیت نامطلوب به موقعیت مطلوب، فکر کردن می‌خواهد. مثلا اگر بچه‌ای با لیوان روی زمین آب می‌ریزد، مادر می‌تواند راحت‌ترین کار را انجام دهد، یعنی لیوان را از بچه بگیرد. همین‌طور می‌تواند فکر کند و یک راه حل خلاقانه برای تغییر موقعیت انتخاب کند.ميگناir.مثلا یک لیوان دیگر بیاورد تا کودک آب را از این لیوان به لیوان دیگر منتقل کند، یا آب را خالی کند و یک شیء دیگر که آسیبی به فرش نمی‌رساند، توی لیوان بریزد.
بچه‌ها همیشه دنبال بازی کردنند. برای آنها هر چیزی بازی محسوب می‌شود. اگر بازی را از آنها بگیریم، آنها را از چیز مهمی محروم کرده‌ایم، اما اگر قواعد بازی را عوض کنیم، بچه از بازی جدید لذت خواهد برد. البته این کار نیاز به خلاقیت بالا دارد. مادر باید بتواند از زاویهء دیگری به وضعیت پیش رویش نگاه کرده و سعی کند در ذهن خود راه حل‌های مختلف را برای تغییر آن موقعیت امتحان کند.
مادر باید بتواند به راه حل‌های جدیدی برسد که کودک خود را اقناع کند. از آنجا که این راه حل‌ها در هر مورد، وضعیتی ویژه و خاص و تکرارناپذیر است، احتیاج به خلاقیت بالایی دارد. در این موقعیت‌ها مادر باید سعی کند موقعیت را با دیدی متفاوت بنگرد و انواع راه حل‌ها را امتحان کند
گاهی برای بچه یک موقعیت ممکن است چندبار تکرار شود و مادر مجبور باشد هر بار، راه حلی متفاوت با دفعهء قبل پیش پای کودک و موقعیت تکراری بگذارد، پس باید بتواند مسائل را به‌خوبی ببیند و در ذهن خود دنبال راه‌های متفاوت بگردد.
مادرهایی که هر روز در مقابل هزاران موقعیت این‌چنینی قرار می‌گیرند و در مقابل این موقعیت‌ها، برای پیدا کردن راه حل فکر می‌کنند، شاید از بسیاری از دانشجویان و اساتید دانشگاه، بیشتر فکر کنند. همیشه دنبال راه حل جدید بودن، نه‌تنها تمرینی ذهنی است، بلکه کودک را از امر و نهی کردن‌های مکرر راحت می‌کند و تربیت صحیح‌تری را موجب می‌شود.
حالا باز برمی‌گردیم به سۆال اول. مگر مادرها در روز چه کار می‌کنند؟ مادرهایی که همهء موقعیت‌ها را برای بچه تبدیل به بازی می‌کنند، مادرهایی‌اند که فکر می‌کنند. آنها هر روز مجبورند به راه حل‌های جدید برسند و شاید خیلی بیشتر از همهء ما فکر می‌کنند…
همگی اذعان به این مطلب داریم که نقش مادران بیش از پدران، در تربیت فرزندان مبرهن است و اهمیت این مهم به هیچ وجه قابل اغماض و چشم پوشی نیست. روان شناسان اظهار می دارند که یک مادر شایسته و تربیت گر، بایستی خود الگوی برتری باشد و مجهز به مهارت های لازمه برای زندگی و پرورش یک نسل.شاید به جرات بتوان اظهار نمود که ویژه ترین و مهمترین این مهارت ها، مهارت حل مسئله است و حل مسئله یکی از مهارت های مهم زندگی است و به عبارتی دیگر مهارت حل مسئله یکی از مهارت های شناختی است که انسان را در حل مسائل درونی و بیرونی خود یاری می دهد، اما متاسفانه بسیاری از والدین و فرزندان با آن آشنا نیستند. آموزش این مهارت می تواند از بروز مسائل و مشکلات مرتبط با دوران کودکی و نوجوانی و بحرانی شدن تعارض های خانوادگی پیشگیری کند.

خلاقیت لازمه‌ی مادری کردن - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=233682

8 ژانويه 2013 ... مادر و کودک. سۆال این است که مادرها در این فرآیند روزمره چقدر فکر می‌کنند؟ مگر شیر دادن و پوشک عوض کردن و بازی کردن، فکر کردن می‌خواهد؟

سلامت جسم و آرامش کودک با شیر مادر - آکا - مراقبت از نوزاد - کودک آکا

http://koodakan.akairan.com/koodak/nozad1/201492325615.html

چربی شیر مادر در شروع هربار شیردهی کمتر است و سپس میزان آن به تدریج افزایش می یابد. این تغییرات کمک بزرگی به سیر نگه داشتن ... خلاقیت لازمه‌ی مادری کردن ...

8 کالسکه کاربردی برای مادر و کودک با کلاس - آکا - مراقبت از نوزاد

http://koodakan.akairan.com/koodak/nozad1/20149845729.html

برای هر نوع کودک و مادری چند گزینه وجود دارد. ... تا کردن این کالسکه Inglesina Zippy واقعاً آسان است؛ با یک دست تا می شود و در حالت تاشو ... خلاقیت لازمه‌ی مادری کردن ...

چگونه بوسه‌هایی خاطره‌انگیز بسازید؟ - شبنم ها

http://shabnamha.ir/index.php/اختصاصی-2/خانه-و-خانواده/3631-چگونه-بوسه‌هایی-خاطره‌انگیز-بسازید؟

او می‌گوید، «خیلی عصبی بودم چون فکر می کردم همسرم خیلی از من سَر تر است. اولین بوسه ما با خنده بود و بعد از ۱۰ سال ... خلاقیت لازمه‌ی مادری کردن. 16/02/1393, 09:56.

کشتن خلاقیت کودک، پدر، مادر شما مقصرید - نی نی بان

http://niniban.com/news/42397

12 مارس 2014 ... گاهی شیوه رفتار نامناسب والدین ریشه خلاقیت را در کودکان می‌خشکاند و تا پایان عمر هچ ... های ذهنی و روانی كودک خود كه مهمترین آن‌ها تفكر خلاق است، غافل می‌مانند. ... كودكان سبب می‌شود كودک تدریجاً به قالبی و تكراری رفتار كردن عادت كند. ... و به این ترتیب خلاقیت كودک كه لازمه‌اش داشتن آزادی و امنیت خاطر در محیط خانواده و ...

تابستان و برنامه‌ریزی خلاق برای بچه‌ها - خانه خلاقیت و ارزش‌آفرینی کودک

http://creativityhouse.org/تابستان-و-برنامه‌ریزی-خلاق-برای-بچه‌/

29 ژوئن 2014 ... اعلام برنامه کارگاه های مادر و کودک در تیر ۹۳ ... لازمه‌ی خلاقیت دیدن، اندیشیدن ،انجام دادن و تجربه کردن است. بازی تمام این فرصت‌ها را یک‌باره در ... در برنامه‌ریزی خود جایی را به تکنیک‌های مختلف قصه‌گویی خلاق بدهید. از تخیل کودک ...

مطالب - خانه خلاقیت و ارزش‌آفرینی کودک

http://creativityhouse.org/category/مطالب/

29 ژوئن 2014 ... اعلام برنامه کارگاه های مادر و کودک در تیر ۹۳ ... لازمه‌ی خلاقیت دیدن، اندیشیدن ،انجام دادن و تجربه کردن است. بازی تمام این فرصت‌ها را یک‌باره در اختیار ...

قبلی - کتاب کودکان؛معرفی،مشاوره و فروش کتاب کودک،قصه،شعر ...

http://kidsbook.ir/Content/List/?page=2

تا قبل از به دنیا امدن فرزندانم،خود را در عالم خیال مادری نمونه تصور می‌کردم. در مورد مشکلات ... لازمه‌ی خلاقیت دیدن، اندیشیدن ،انجام دادن و تجربه کردن است. بازی تمام این  ...

اخبار استخدامی | مجله سرگرمی کمیاب | اخبار روز، سرگرمی، چهره ها، مجله ...

http://www.kamyab.ir/category/daily-news/emlployee-news/

خلاقانه ترین عکس های سلفی ... +عکس · آرنولد شوارتزنگر : می‌‌خواستم مشهور‌ شوم نه پولدار · “خلاقیتلازمه‌ی مادری کردن است ! ... افزایش سن مادر، زنگ خطری برای جنین ...

هر چه شدت تهوع بارداری بیشتر، هوش کودک بالاتر!

http://kids24.ir/هر-چه-شدت-تهوع-بارداری-بیشتر-هوش-کودک-بالاتر-7581

روزنامه ایران: پدر و مادر همواره نگران هوش کودک خود هستند و نگرانی از آینده شغلی و ... به مادر است; 6 روش برای افزایش هوش کودک شما; خلاقیت" لازمه‌ی مادری کردن است.

چگونه به شدت جذاب شوم؟ - بلند آشیان

http://persisoft.persianblog.ir/post/95/

10 آوريل 2009 ... فکر نکنید که زیبایی و خوش‌قیافگی لازمه‌ی جذاب بودن است این به این معنی ... 2- دیگر لازم نیست به افکار منفی پدر و مادر یا دیگران راجع به خودم فکر کنم. .... بدست آورید، به میزان خلاقیت شما در تحسین کردن دیگران بستگی دارد.

اردیبهشت 1392 - اطلاعات نوین گردشگري و هتلداري

http://www.worldtourism.blogfa.com/1392/02

فکر نکنید که زیبایی و خوش‌قیافگی لازمه‌ی جذاب بودن است این به این معنی است شما ... 3- آن چه من در مورد نمود،ظاهر و قیافه‌ام از پدر/ مادر / دیگران شنیده‌ام این است که … ... روانتان کار کردید حالا دیگر نوبت کار کردن بر روی برون و ظواهر است تا بهترین شوید. ... 9. دوست دارند کارهای بزرگ انجام دهند 10. به هدف فکر می کنند 11. خلاق 12. منعطف

منظور از روشهای یادگیری خلاق چیست؟ (قسمت اول) ,مجله رشد معلم , دی ...

http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/257610

مطالعات نشان داده است که بشر اصولا به کارگیری روشهای خلاق را در یادگیری‌ ترجیح می‌دهد؛روشهایی نظیر کاوش، لمس کردن،پرسش،آزمایش،دنبال‌ مجهول رفتن و نظریه دادن. ... باید بپذیریم چون معلم،پدر و مادر، کتاب درسی،روزنامه یا کتابی علمی آنرا گفته است. ... لازمه‌اش حفظ مطالب مندرج در کتاب درسی است و فقط تعداد معدودی از سؤالات نیازمند ...

زن- مادر- موسیقی | انسان‌شناسی و فرهنگ

http://anthropology.ir/node/18506

3 جولای 2013 ... در قدم بعدی با تمام قوا برای ترسیم کردن ظلمی که بر آن‌ها رفته می‌کوشند. ... «زیرا که مادران و مادربزرگان ما نه قدیس که هنرمند بودند؛ چشمه های خلاق درونشان که راهی ... مادر با خواندن ترانه‌ها و لالایی‌ها نخستین آموزگار موسیقی کودک است. ... اثبات برساند و لازمه‌ی آن هم این است که این جریان باید در زمینه‌های مختلف آموزش ببیند.

آرشیو وبلاگ - بانو هنر اینجاست

http://haftkhanehonar.persianblog.ir/archive/

سن شروع ورزش در قد بلند شدن موثر است :: ۱۳٩٢/٦/٢۸ » راه های مقابله .... خنداندن کودک و تاثیر آن بر افزایش خلاقیت :: ۱۳٩٢/٦/۱٦ ...... خلاقیت لازمه‌ی مادری کردن :: ۱۳٩٢/٢/٤

پرورش خلاقيت درکودکان | حوزه مشاوره فرهنگی - zolal.ir

http://www.zolal.ir/site/node/79

23 نوامبر 2009 ... خلاقيت همانند هوش استعدادي است که اگر به آن پرداخته نشود و يا با آن مبارزه شود، با افت مواجه مي‌شود. .... است؛ چرا که صرف کردن نيروي ذهني، جايي که تجربه و اطلاعات کم است مثل .... و يا پدر و مادر مي گويند «خوبه، اما پاي تو که اين همه زانو نداره» در حالي .... به اين ترتيب، خلاقيت كودك كه لازمه‌اش داشتن آزادي و امنيت خاطر در .