جلوگيري از خفگي كودكان يك ساله و بزرگتر ، به صورت اورژانسي Cardiopulmonaryresuscitation(CPR به معني احياي قلبي-ريوي است و شامل مجموعه اقدامات اوليه اي مي شود كه در شرايط اورژانس بايد براي شخص مصدوم صورت بگيرد تا بتوان در مراحل بعد اقدامات اختصاصي پزشكي را برايش انجام داد. بهترين راه براي حفظ آمادگي اورژانسي، گذراندن دوره­ CPR است. اگر مراحل مانور هايمليخ و CPR را مرور و تمرين كنيد، ملكه ذهنتان خواهند شد و در وضعيت اورژانسي به سرعت و بدون هيچ مشكلي مي توانيد آنها را اجرا كنيد.با گذراندن ...

جلوگيري از خفگي كودكان يك ساله و بزرگتر ، به صورت اورژانسي

Cardiopulmonaryresuscitation(CPR به معني احياي قلبي-ريوي است و شامل مجموعه اقدامات اوليه اي مي شود كه در شرايط اورژانس بايد براي شخص مصدوم صورت بگيرد تا بتوان در مراحل بعد اقدامات اختصاصي پزشكي را برايش انجام داد.

بهترين راه براي حفظ آمادگي اورژانسي، گذراندن دوره­ CPR است. اگر مراحل مانور هايمليخ و CPR را مرور و تمرين كنيد، ملكه ذهنتان خواهند شد و در وضعيت اورژانسي به سرعت و بدون هيچ مشكلي مي توانيد آنها را اجرا كنيد.با گذراندن كلاس CPR اطفال ياد مي­گيريد كه خودتان به تنهايي بسياري از وضعيت­هاي اورژانسي را مديريت كنيد.

 اگر قبلاً كلاس CPR نوزادان را گذرانده ­ايد، شايد وقت آن باشد كه همزمان با يك سالگي فرزندتان به دوره­ يادآوري برويد: مراحل مانور هايمليخ و CPR براي كودكان بالاي يك سال متفاوت است. در كلاس، با تمرين اين قبيل تكنيك­هاي احيا (مانند هايمليخ، فشردن سينه، و ...) تجربه كسب مي­كنيد. مطالعات مختلف نشان داده ­اند كه افراد هر چه بيشتر تمرين مي­كنند، در هنگام وضعيت اورژانسي واقعي اعتماد به نفس بيشتري دارند. با پيدا كردن يك كلاس CPR و آموزش بامانكن تمريني يا آموزش­هاي درون خانه از طريق DVD و استفاده از دستورالعمل­ هاي مربوط به وضعيت اورژانسي خفگي و يا با مرور مراحل CPR ميتوانيد اطلاعات خود را به روز كنيد.

 اگر نشانه­ هاي خفگي را در كودك­تان مشاهده كرديد و متوجه شديد كودك نمي­تواند سرفه كند يا نفس بكشد، فوراً مراحل زير را انجام دهيد:

1.    ابتدا سريع با كف دست پنج بار بين شانه­ هاي او ضربه بزنيد.

2.    سپس فشارهاي شكمي(هايمليخ) را به تعدادپنج بار آغاز كنيد. مانور هايمليخ در كودكان بالاي يك سال به صورت زير است:

o پشت كودك خود بايستيد يا زانو بزنيد و بازوهايتان را طوري دور او بپيچيد كه دستان شما جلوي سينه­ اش باشند.

o يك دست­تان را مشت كنيد(بايد شست را روي ديگر انگشتان مشت كنيد) و به آرامي بالاي ناف كودك ،درست زير جناغ بگذاريد.

o مشت­تان را با دست ديگرتان بگيريد و به سرعت شكم كودك را به داخل و خارج فشار دهيد تا شيء به بيرون انداخته شود(نسبت به افراد بالغ يا كودكاني كه سن بيشتري دارند،اينجا بايد از نيروي كمتري استفاده كنيد).

3.    ضربه ­هاي آرام به پشت و فشارهاي شكمي را ادامه دهيد تا شيء بيرون بيايد و كودك بتواند نفس بكشد،سرفه كند يا با شما حرف بزند.

4.    اگر كودك هشياري اش را از دست داده، CPR كودكان (پايين) را انجام دهيد.

 

CPR براي كودكان بالاي يك سال

1. ببينيد كه آيا فرزندتان عكس­ العملي نشان مي­دهديا نه.اسمش را صدا كنيد، به كف پايش ضربه بزنيد يا به آرامي شانه ­اش را تكان دهيد. اگر پاسخ داد CPR را آغاز نكنيد. در غير اين صورت،بعداز بررسي دقيق دهانش و جستجوي جسم خارجي مي­توانيد CPR را شروع كنيد. اگر شيئي را ديديد و توانستيد كه بدون خطر آن را با انگشت خود خارج كنيد، اين كار را انجام دهيد و CPR را آغاز كنيد. اگر شيئي نمي­بينيد CPR را آغاز كنيد.

2. اگر يك بزرگسال ديگر در كنار شماست بگوئيد با اورژانس تماس بگيرد.

3. سر كودك را طوري روي يك سطح صاف و محكم (نه روي تخت) قرار دهيد كه صورتش رو به بالا باشد و جلوي او بايستيد يا زانو بزنيد.

4. به آرامي سرش را به عقب بلغزانيد. پيشانيش را به سمت عقب هل دهيد و چانه­ اش را با قرار دادن انگشتان زير بخش استخواني چانه بالا بياوريد.

5. بررسي كنيد و ببينيد كه آيا فرزندتان نفس مي­كشد يا نه. حدود پنج ثانيه گوش­تان را نزديك دهان و بيني كودك قرار دهيد تا تنفسش را شنيده يا احساس كنيد.ببينيد آيا سينه­ اش بالا و پايين مي­رود يا نه.

6.دو بار به كودك تنفس بدهيد. اگر نفس نمي­كشد، بينيش را محكم بگيريد، دهان­تان را روي دهانش بگذاريد و به آرامي دو نفس به او بدهيد كه هر كدام از آنها يك ثانيه  طول بكشند.در هربار نفس دادن سينه­ اش را نگاه كنيد و ببينيد كه آيا بالا مي­آيد.

7.فشارهاي سينه را آغاز كنيد.به سرعت لباس­هاي بالا تنه­ اش را در آورده و كف يك دست را روي وسط سينه­ يعني بين نوك سينه­ ها بگذاريد. اگر سن كودكتان بيشتر است يا جثه­ اش بزرگتر است شايد نياز داشته باشيد كه دست ديگرتان را هم روي دست اول قرار دهيد. 30 بار به مدت 15 ثانيه سينه را فشار دهيد (يعني با سرعت دو فشار در هر ثانيه). به صورت مستقيم از بالا به پايين از عمق يك سوم سينه­ شروع كنيد و تا عمق يك دوم سينه­ اش را فشار دهيد. پس از هر فشار، آن قدر فشار را كم كنيد تا سينه به حالت طبيعي باز گردد.

8. فشارها و تنفس دادن­ ها را تكرار كنيد.سيكل دو تنفس و 30 فشار را تكرار كنيد (دو بار تنفس و 30 بار فشار معادل يك چرخه­ CPR هستند). هر بار راه هوا را براي تنفس دادن باز كنيد، دهان كودك را باز كنيد و به دنبال جسم خارجي بگرديد چون شايد از جاي خودش خارج شده باشد. اگر شيء را ديديد آن را با يك انگشت خارج كنيد و اگر نديديد دو تنفس و 30 بار فشار را ادامه دهيد. اگر تنها هستيد و كسي با اورژانس تماس نگرفته، بعد از پنج چرخه­ CPR خودتان با اورزانس تماس بگيريد.

 

9. دو بار تنفس و 30 فشار را ادامه دهيد تا كودك خودش تنفس را شروع كند و كمك از راه برسد.

 

 

 

 

احيای قلبی-ريوی ( CPR ) جهت جلوگيری از خفگی كودكان يك ساله و ...

http://www.pezeshk.us/?p=28055

2 ژوئن 2012 ... احیای قلبی-ریوی ( CPR ) جهت جلوگیری از خفگی کودکان یک ساله و بزرگتر ... های مربوط به وضعیت اورژانسی خفگی و یا با مرور مراحل CPR میتوانید اطلاعات خود را به روز کنید. ... مانور هایملیخ در کودکان بالای یک سال به صورت زیر است: ... اگر سن کودکتان بیشتر است یا جثه اش بزرگتر است شاید نیاز داشته ...

آموزش-اورژانس-پزشكي : سایت پزشکان بدون مرز

http://www.pezeshk.us/?cat=43

8 آوريل 2013 ... زیرا در صورت تزریق اشتباهی خون به فرد دیگر ، به دلیل تفاوت گروه ..... برای گرفتن نبض نوک دو انگشت بزرگ و نشانه را باید روی محل نبض قرار دهیم ... احیای قلبی-ریوی ( CPR ) جهت جلوگیری از خفگی کودکان یک ساله و بزرگتر.

اورژانس و فوریتهای پزشکی شهرستان بستک115

http://115bastak.blogfa.com/

مطالب پزشکی موجود در وبلاگ فقط جنبه آموزشی دارد و به هیچ عنوان جای درمان را نمی گیرد. ... احیای قلبی-ریوی ( CPR ) جهت جلوگیری از خفگی کودکان یک ساله و بزرگتر ..... صورت کسر فشار سیستولیک و مخرج کسر فشار دیاستولیک است فشار خون ...

بحث ویژه - ...تازه های علم روانشناسی کودک

http://psychology.niniweblog.com/cat3.php

بحث ویژه - (کودکان فقط انعکاس تربیت والدین هستند) ... جلوگیری از خفگی کودکان یک ساله و بزرگتر ، به صورت اورژانسی. بازدید : 403 مرتبه. تاريخ : شنبه 31 / 1 ...

طب اورژانس دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

http://www.sahand27215.parsiblog.com/

21 مارس 2014 ... 2- در کودکان بزرگ‌تر از یک سال فشار دادن آرام به شکم در وضعیت خوابیده به پشت. ... در بالغین آسپیراسیون به‌صورت حالت خفگی به‌دنبال خوردن و یا نگه داشتن جسم خارجی در دهان .... اغلب عوارض به‌دلیل تاخیر در تشخیص و درمان است.

آمادگي هاي لازم براي شرايط اورژانسي - کودکان

http://kids24.ir/آمادگي-هاي-لازم-براي-شرايط-اورژانسي-3997

جلوگيري از خفگي كودكان يك ساله و بزرگتر ، به صورت اورژانسي · نكات تازه در ... 1- هر چند وقت يكبار شماره هاي تماسي كه براي دسترسي به اورژانس ،بيمارستان ها يا ...

متفرقه - کودک

http://kids24.ir/category/متفرقه-1047

نكات تازه در مورد امن كردن خانه براي كودكان · سوختگي در كودكان · جلوگيري از خفگي كودكان يك ساله و بزرگتر ، به صورت اورژانسي · جعبه كمك هاي اوليه · واكنش هاي ...

آموزش احياي قلبي-ريوي ( CPR ) جهت جلوگيري از خفگي کودکان

http://www.radiosalamat.ir/persian/program.php?Id_News=4313

6 ا کتبر 2012 ... بهترين راه براي حفظ آمادگي اورژانسي، گذراندن دوره CPR است. ... مانور هايمليخ در کودکان بالاي يک سال به صورت زير است: ... اگر سن کودکتان بيشتر است يا جثهاش بزرگتر است شايد نياز داشته باشيد که دست ديگرتان را هم روي دست ...

تکنیک سلامتی - دستگاه تنفسی

http://www.lotfifatemi.blogfa.com/cat-5.aspx

درمان سرفه مزمن براساس عوامل به وجود آورنده آن صورت مي پذيرد. ... نکته قابل توجه دیگر اینکه ساکشن باید PRN باشد و به صورت یک کار روتین انجام نشود . ..... علی‌رغم آگاهی عمومی و بهبود مراقبت‌های اورژانسی، سالانه ۱۵۰ کودک به‌علت خفگی حاصل از ... ۲- در کودکان بزرگ‌تر از یک سال فشار دادن آرام به شکم در وضعیت خوابیده به پشت.

پیشگیری از خفگی کودکان : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?p=25405

2 ژوئن 2012 ... خفگی سومین علت مرگ در کودکان زیر یک سال است. ... آدامس، هویج، تکه‌های بزرگ گوشت، دانه‌های انگور و کشمش، آب‌نبات‌های سخت، هات‌داگ، سوسیس، ... خرخر ایجاد می‌شود که در صورت بروز این علایم بلافاصله باید اقدام به نجات جان کودک نمود. ... آموزش كامپيوتر · آئين نامه هاي پزشكي · آشپزی سالم · اورژانس · اعتیاد · بهداشت .

ایمنی اسباب بازی ها : پزشکان ایران

http://www.pezeshkan.org/?p=25404

2 ژوئن 2012 ... برخی اسباب بازیها به گونه ای طراحی شده اند که بایستی توسط کودک پرتاب شوند؛ یا برخی ... قطعات اسباب بازی برای کودکان کمتر از سه سال باید بزرگتر از اندازه دهان آنها باشد تا از احتمال بروز خفگی جلوگیری شود. ... با اسباب بازیهای بچه های بزرگتر هم بازی می کنند و این بدان معنی است که اگر کودک یک ساله شما ...

پایگاه اطلاع رسانی پرستاری - پرستاری کودکان ، نوزادان و NICU

http://ino.blogfa.com/cat-38.aspx

4 ژانويه 2013 ... هر چيزي كه بچههاي يك ماهه در اولين سال زندگي خود ياد ميگيرند با حس كردن شروع ميشود .تحريك حسي .... جلوگيري از خفگي در كودكان زير يكسال،به صورت اورژانسي .... برخی از عللی که در کودکان منجر به زبان بزرگ می شود عبارتند از:.

تغذيه تكميلي يعني چه؟ - Professor Soltanzadeh

http://www.professorsoltanzadeh.com/new/food/maintxt.htm

به علت وجود فيتات در غذاهاي آماده، جذب آهن موجود در آن‌ها ناچيز است و اگر حاوي سويا، باشد ... كودك مي‌تواند آن چه را كه در مورد غذا بايد كشف كند انجام دهد و احتمال خفگي او هم به دليل ... در صورت امكان يك صندلي مخصوص غذا خوردن كودك براي اين كار مناسب‌تر است. ... 9) شيرخواران بزرگ‌تر از 9 ماه اصرار دارند كه با دست خودشان غذا را بردارند و بخورند.

آسم و تنگی نفس - ترنم الهی

http://kolak.persianblog.ir/tag/آسم_و_تنگی_نفس

21 جولای 2010 ... به سختی نفس کشیدن، بازدم به دشواری صورت می گیرد و ممکن است شکم بهنگام دم ... حمله آسم برای یک کودک می تواند بسیار وحشتناک باشد زیرا احساس خفگی موجب ... البته اکثر کودکان وقتیکه بزرگتر میشوند بهبودی بیشتری پیدا می کنند. ... با دکتر تماس بگیرید و یا به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه نمائید.

احیای پایه شیر خواران و کودکان

http://gh.mui.ac.ir/sites/gh.mui.ac.ir/files/ehya.ppt

در كودكان بزرگتر از يك سال مصدوميت ناشي از سوانح وحوادث علت اصلي مرگ را به خود ... يك سري از مهارتها به صورت متوالي و مرحله به مرحله مشخص شده است ... در صورتي كه كودك در حال نفس كشيدن است، ابتدا اورژانس را خبركرده و سپس سريعا ... را بر روي يك پهلو بخوابانيد تا ضمن كمك به بازنگه داشتن راه هوايي، خطر خفگي نيز كاهش يابد .

نقشه سایت - دکتر آی آر

http://dr-ir.ir/sitemap.html

این صفحه را به لیست علاقه مندی خود اضافه کنید ...... جلوگيري از خفگي كودكان يك ساله و بزرگتر ، به صورت اورژانسي · سوختگي در كودكان · نكات تازه در مورد امن كردن ...