بازي و اسباب بازي براي كودك يك تا يك و نيم ساله كودك در اين سن چگونه بازي مي­كند؟             - او مي­تواند راه برود اما ممكن است هنوز خيلي تسلط زيادي روي پاهايش نداشته باشد.             - بهتر از گذشته خودش را سرگرم مي­كند و در جستجو هايش دقيق­تر و آگاهانه­تر عمل مي­كند. - مي­تواند ايده­هايش را كنار هم بگذارد تا يك برنامه­ي ابتدايي را شكل دهد.       - به تدريج اشيا را به نحوي جابجا مي­كند كه آنها را در حالت مناسبي قرار دهد مثلا بغل كردن عروسك خرسي. اسباب بازي هاي متناسب با ا ...

بازي و اسباب بازي براي كودك يك تا يك و نيم ساله

كودك در اين سن چگونه بازي مي­كند؟

            - او مي­تواند راه برود اما ممكن است هنوز خيلي تسلط زيادي روي پاهايش نداشته باشد.

            - بهتر از گذشته خودش را سرگرم مي­كند و در جستجو هايش دقيق­تر و آگاهانه­تر عمل مي­كند.

- مي­تواند ايده­هايش را كنار هم بگذارد تا يك برنامه­ي ابتدايي را شكل دهد.

     

- به تدريج اشيا را به نحوي جابجا مي­كند كه آنها را در حالت مناسبي قرار دهد مثلا بغل كردن عروسك خرسي.

اسباب بازي هاي متناسب با اين سن:

1-اسباب­بازي­هاي كشيدني و هل دادني

كودكان نوپا پس از آنكه تعادل مناسب را به دست آوردند، يك اسباب­بازي كشيدني يا هل دادني به آنها كمك مي­كند تا چالش­هاي جديد را امتحان كنند. تمرين  راه رفتن هم به آنها كمك مي­كند تا اعتماد به نفس به دست بياورند و كودك نوپا عاشق اين است كه هر جا مي­رود چيزي همراه خود داشته باشد!

براي كمك به او، فضاي مشخصي را خلوت كنيد تا بتواند به راحتي راه برود و با تشويق­هايتان به او اعتماد به نفس بدهيد تا بيشتر تلاش كند و مهارت­هاي تعادلي و راه رفتن جديد خود را تمرين كند. همچنين، به ياد داشته باشيد كه جهت حفظ ايمني هرگز نخ اسباب­بازي را بلند انتخاب نكنيد و مواظب باشيد كه دور كمرش نپيچد.اگر اسباب­بازي­ موزيكال نيز هست، همراه با آن آواز بخوانيد تا مهارت­هاي زباني در حال تكامل و مهارت موسيقايي­ كودك را هم تقويت كنيد.

مانند حالت رژه رفتن راه برويد تا او هم با اسباب بازي اش به دنبالتان بيايد. به او نشان دهيد كه چگونه گام بر مي­داريد و تشويقش كنيد كه زانوهايش را هم بالا بياورد (البته تا جايي كه مي­تواند، بدون افتادن!).

سعي كنيد موسيقي را هم به رژه رفتنتان اضافه كنيد براي مثال، با ليوان و بشقاب و قاشق نيز سنج بزنيد. افزودن موسيقي به راه رفتن به كودك كمك مي­كند و باعث مي شود زود خسته نشودو ضمنا چيزهايي كه تجربه مي­كند بهتر درون خود نهادينه كند.

 

2- اسباب­بازي­هاي سواري باتري­خور و آرام:

يك اسباب­بازي سواري محكم تفريح خوبي براي كودك فراهم مي كند و تعادل، هماهنگي و ساير مهارت­هاي فيزيكي را نيز در او تقويت مي­كند. چنين اسباب­بازي­هايي همچنين مي­توانند جرقه­ بازي­هاي تخيلي و تصويرسازي او باشند زيرا كودك طوري رفتار مي­كند كه انگار مانند يك بزرگسال يك وسيله­نقليه­ واقعي سوار شده است.

تا زماني كه اعتماد به نفسش در حفظ تعادل كامل نشده،، ممكن است هنگام سوار و پياده شدن به كمك نياز داشته باشد. با شور و هيجان درباره­ اينكه به زودي بزرگ خواهد شد و خودش مي­تواند به تنهايي همه­ اين كارها را انجام  دهد صحبت كنيد. شايد زمان زيادي صرف اين موضوع شود كه در سوار و پياده شدن مهارت پيدا كند پس حتماً مراقب باشيد كه اطراف وسيله را خلوت كرده باشيد.

هنگامي كه  آماده­ سواري شد، با گفتن جملاتي مثل «برو» و «بايست» به درك او از روابط علت و معلولي كمك كنيد و بگذاريد ببيند وقتي كه دكمه­ «برو» را فشار مي­دهد (يا شما آن را فشار مي­دهيد) وسيله به راه مي­افتد و پس از آنكه انگشتش را از روي آن بر مي­دارد وسيله مي­ايستد.

براي توصيف اعمالش از  «سوار و پياده شدن» و «رفتن و ايستادن» ، از عبارت هاي مناسب استفاده كنيد تا درك درست و صحيحي از اين مفهوم كه هر عبارت به كدام كار يا شي مربوط مي­شود بيابد.

3- مجموعه بازي­ها:

يك مجموعه بازي زمينه­دار مي­تواند دنياي بسيار بزرگي را به اندازه­ي كوچولوي نوپاي شما كوچك كند و اين فرصت را به او بدهد كه براي خودش تصميم بگيرد، كارهايش را كنترل كند، و از قدرت تخيل و تصويرسازي در حال تكامل خود استفاده كرده و اعتماد به نفس خود را در طول اين مدت به دست بياورد.

بسياري از مجموعه بازي­ها يك زمينه دارند. اگر مجموعه بازي شما مثلا يك مزرعه است، از روي كتاب­هاي مصور مطالبي را درباره­ حيات مزرعه، حيوانات مزرعه و انواع محصولاتي كه آنجا رشد مي­كنند براي فرزندتان بخوانيد. درباره­ كارهايي كه كشاورز در مزرعه انجام مي­دهد صحبت كنيد و نقش مهم مزارع را در تهيه­ مواد غذايي براي مردم بيان كنيد. در اين سن، او تمام چيزهايي كه شما به او مي­گوييد را به صورت كامل درك نمي­كند اما شما با اين كار خود بذر درك صحيح را در وجودش مي­كاريد.

اگر يك باغچه گل يا سبزيجات داريد، از او خود بخواهيد كه در كاشت، وجين، يا آبياري به شما كمك كند. حتي در صورتي كه فقط بتواند كنار شما نشسته و با يك بيلچه خاك را جابجا كند، احساس مي­كند كار خيلي مهمي انجام داده و اين تجربه­ مستقيم به نهادينه شدن افكارش درباره­ كارهايي كه كشاورزان انجام مي­دهند كمك مي كند..

بسته به زمينه­ مجموعه بازي خود از ايده­ها و افكار مختلفي استفاده كنيد. شايد اين مجموعه يك گاراژ يا خانه­ عروسكي باشد. بنابر اين. چند تا از كتاب­هاي تصويري در اين زمينه ها را از كتابخانه قرض بگيريد و با فرزندتان در مورد كارهاي مختلفي كه ما براي آنها از وسايل نقليه استفاده مي­كنيم يا اعمال مختلفي كه داخل خانه انجام مي دهيم صحبت كنيد.

به كودك­ كمك كنيد صداهايي كه مي­شنود را تمرين كند تا مهارت­هاي شناختيش تقويت شوند . شما شروع كنيد و او خيلي زود به شما خواهد پيوست. سپس با نشان دادن يك اتومبيل يا حيوان از وي بخواهيد كه صداي آنها را در بياورد.دفعه­ بعد  هم كه با هم در اتومبيل بوديد، به وسايل نقليه­ مختلفي كه مي­بينيد اشاره كنيد. هر وقت توانستيد، با اشاره به چيزهايي كه  مي­بيند و نام بردن آنها به تثبيت مفاهيم در ذهنش كمك كنيد.

همچنين،كارهاي عادي و كوتاه را به او بسپاريد تا انجام دهد مثلا بگوئيد:«بيا همه­ حيوونا رو امشب ببريم جاي خودشون. همه سر جاي خودشون هستن؟» يا «بايد ماشينو بشوريم. تو مي­توني اين كارو بكني؟»

 

4-      مجموعه بازي­هاي خانه­ عروسكي

مجموعه بازي­هايي مانند خانه­هاي عروسكي كودك را تشويق مي­كنند تا چيزي كه در دنياي واقعي تجربه مي­كند را در اختيار داشته باشند و آن را وارد بازي خود كند.كودك پس از بازي سعي مي­كند براي چيزهاي بيرون، واژه پيدا كند و به برقراري ارتباط تمايل پيدا مي­كند بنابراين ،اين مجموعه بازي­ها بدون شك ابزارهاي مناسبي براي تقويت مهارت­هاي حرف زدن هستند.

كنار بنشينيد و بازي كودك با اسباب­بازي­ها را ببينيد. خواهيد ديد كه چه طور دوباره اسباب­بازي هايي كه شما مرتب كرده­ايد را مي­چيند (اين يكي از كارهاي لذت­بخش كودكان است). اگر جملاتي مانند اين را شنيديد تعجب نكنيد: «وقتشه كه ديگه بري بخوابي!» ببينيد كودك­ چگونه دنيا را تفسير مي­كند.همچنين،گاهي وارد بازي­هايش شويد. «انگار كه كه بچه خسته شده. به نظرت بايد اونو ببريم به رختخوابش؟» يا سعي كنيد كه به صحنه­اي كه او به تازگي مرتب كرده وارد شويد:« بچه گريه مي­كنه؟»

درباره­ اين موضوع كه خانه­ عروسكيش چقدر شبيه خانه­ خودتان است يا چقدر با آن فرق دارد صحبت كنيد. اين قبيل مقايسه­ها به تفكر كودك كمك مي­كنند. هنگام انجام كارهاي روزمره، به چيزهاي مختلفي كه در خانه وجود دارد اشاره كنيد و آنها را به ويژگي­ها و مشخصات مختلف خانه عروسكي او مرتبط كنيد: «ما براي غذا پختن از اجاق واقعي خودمون استفاده مي­كنيم. مي­توني اجاق خونه­ خودتو به من نشون بدي؟»

مشخصات، قد و وزن کودک یک ساله و دو ساله - سایت نی نی کده

http://www.ninikadeh.ir/baby/144

هنگامی که کودک شما به سن یک سالگی می رسد مشخصات فیزیکی و روان شناسانه ای را دارد ... وزنش سه برابر وزن زمان تولدش شده است; قدش از زمان تولد، نیم برابر افزایش ... روی یک پله) البته با کمک گرفتن از نرده ها; می تواند با مکعب های اسباب بازی، تا 5 ... اول اینکه قدی که شما برای بچه دو ساله گفتین خیلی کمتر از اون چیزی هست که ...

رشد شخصیت کودک از یک تا سه سالگی - مهر من

http://mehreman.com/مقالات.aspx

25 نوامبر 2012 ... چنانچه نیاز کودک یکساله تان را برای آزمایش های مکرر به رسمیت بشناسید،به خاطر اجازه دادن ... کودک بالای یک سال = بازیهای تخیلی ... هنگامی که کودک اسباب بازی خود را بر زمین می اندازد، اصول نیروی جاذبه را کشف می کند. ..... در حدود سه سال و نیم سالگی قادر است خط متقاطع را رسم کند و در چهارسالگی او می تواند مربع ...

اشتهاي كودكان يك تا 2 ساله چگونه است؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/nutrition-baby/relish.html

رفتارهاي غذايي در كودك يك تا دو ساله چگونه شكل مي گيرد؟ عبور از يك سالگي ... معمولا با غذا بازي مي كنند و صحنه هاي غير قابل انتظاري ايجاد مي كنند! ولي خودشان از اين ...

برای کودکان زیر 2 سال چه بازی هایی مناسب است؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/khalaghiat/year-old-child-play.html

بازی کردن برای کودکان یک امر حیاتی به حساب می‌‌آید، آن‌ها کاری ندارند جز بازی و ... نوزادان تا 3 ماهگی تحرک و جنب و جوش زیادی ندارند و تنها در حال کشف دنیای جدیدی هستند .... و اسباب بازی بردارید، اولی را با فاصله کمی مقابل نوزاد بگذارید، وقتی برای ...

بریم بازی

http://berimbazi.blogfa.com/

بریم بازی - بازی برای کودکان زیر 6 سال. ... و روزنامه باطله ، یک سطل. گروه سنی: 2 تا 4 سال ... مواد لازم : یک کیسه پارچه ای ضخیم، تعدادی لوازم خانه یا اسباب بازی.

یک تا دو سالگی | مهدک

http://mahdak.com/category/baby/age/1y-2y/

چه باید کرد تا کودک از غذا خوردن لذت ببرد؟ ... سعی کنید میان وعده ها را یک و نیم تا ۲ ساعت قبل از وعده اصلی غذا بدهید. بهتر است ... بازی برای کودکان یک تا دو سال ... برای آشنایی با بهترین اسباب بازی ها برای کودک دوساله، فهرست زیر را مطالعه کنید .

رفتار صحیح در مقابل جیغ و فریادهای کودک 2 ساله | پرسمان دانشجويي ...

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/رفتار-صحیح-در-مقابل-جیغ-و-فریادهای-کودک-2-ساله

پسري دو ساله دارم كه از زماني كه يك سال و نيمه شده مقداري رفتارش عوض شده وحدود يك ماهي ... كودك در اين سن، اين جمله را درك نمي كند «اين اسباب بازي مال تو نيست»؛ چرا كه ... آورد و حال آنكه چنانچه در همان اولين درخواست كودك بدون هيچ مقاومتي براي او اسباب بازي .... ميخواد بديم ساکت ميشه وگرنه تا نيم ساعت هم جيغ ميکشه من موندم که

گنجینه معارف : کودکان و اسباب بازی ها (با تأکید بر روان شناسی بازی)

http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/88989

13 مه 2010 ... یک جغجغه یا اسباب بازی به آرامی در کنار چشمان کودک حرکت دهید به طوری که ..... برای کودکان 19 تا 25 ماهه اسباب بازی و همبازی اهمیت بیش تری پیدا می کند، ... کودک یک الی دو ساله در بازی با لگوها از شکل های مشخص استفاده می کند و آن ها را .... می تواند به مدت نیم ساعت بر روی یک بازی

تربیت فرزند

http://farzand.persianblog.ir/

1 آوريل 2014 ... اینک با آغاز سال جدید، بر آن هستیم تا میزان مشارکت اعضای مشتاق و ثابت ... از اسفند ۱۳۸۹ تاکنون دو سال و نیم می‌گذرد. ... سوال: سلام خسته نباشید پسر من یک سال و سه ماهشه، من شاغلم و پسرم از صبح از .... و بعضی مواقع هم با دختر عمه هایش مشکل دارد و سر اسباب بازی با هم ... پاسخ: چنگ زدن برای کودک نوعی بازی است.

Displaying items by tag: چهار تا شش سال - به تویز

http://behtoys.com/four-up-to-six-years

2 روز پیش ... در بازی سازنده از اشیا برای ساختن یا ایجاد یک چیز خاص استفاده می شود، برای ... برای نمونه کودک سه ماهه با مکیدن اسباب بازی هایش، به زمین کوبیدن آن ها، بازی با .... برای مثال نان تست مربع شکل با نیم دایره ای در بالای خود و پیچ ...

نکات آموزشی و تربیتی کودکان

http://ruzneveshtha.persianblog.ir/

3 آگوست 2012 ... ظرفهای پلاستیکی یا ظروف ماست و یا کاسه های نشکن برای این بازی مناسب می باشد ... کودکتان راروی زمین در مقابلتان بنشانید و یک ماشین اسباب بازی را ... این بازی به کودک دو ساله ی شما کمک می کند تا ...... از فرزندتان بخواهید که برای مدتی کوتاه ( مثلاً نیم ساعت) به تنهایی یا با خواهر یا برادر خود به

غذا های مناسب برای کودکان زیر یک سال - کتابک

http://ketabak.org/khabar/node/2362

12 مه 2010 ... موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران گشایش یافت! ... توصیه های غدایی برای کودکان زیر یک سال. پیش از ۶ ماهگی، .... در حدود ۹ تا ۱۰ ماهگی، میل کودک به کشف، تجربه و بازی با غذا همچنان می تواند تغذیه ی او را دچار بی نظمی کند. وقتی شما ... یک ساله : صبحانه: یک تا دو قاشق پوره + نیم فنجان ش

چطوری با بچه 18 ماهه بازی کنیم که هوش او بالا برود

http://www.hidoctor.ir/8913_چطوری-با-بچه-18-ماهه-بازی-کنیم-که-هوش-او-با.html/

16 نوامبر 2013 ... برای کودک یک ونیم ساله بازیهای ساده زیادی وجوددارد. ... بازی کردن با آنها فرصتی به آنها می دهد تا صداها، حرکات، رنگ ها و در کل تجربیات جدیدی را کشف کنند. بازی با ... کودک یک سال و نیم می تواند سرپا بایستد و حتی راه برود و بدود.

نظم آموزی به کودکان | حوزه مشاوره فرهنگی - zolal.ir

http://www.zolal.ir/site/node/683

چگونگي نظم آموزي به كودكان دبستاني 6 تا 12 ساله ... براي تأثيرگذاري عميق و مداوم بر زندگي كودكان و نوجوانان، بايد از هرگونه رفتار .... بعدا شما مي‌توانيد با اندازه گيري زمان پاسخ آن را تبديل به يك بازي كند: «چقدر ... كارتو در چهار و نيم دقيقه تمام كردي، واقعا كه مي‌تونم روي كمكت حساب كنم، خيلي ممنون! ..... اسباب بازي‌هاي جالب تهيه كنيد

كودكان و اسباب بازى ها

http://iec-md.org/khanevadeh/kodakan_asbabbazi_motahhari.html

يك جغجغه يا اسباب بازى به آرامى در كنار چشمان كودك حركت دهيد به طورى كه چشمان وى ..... براى كودكان 19 تا 25 ماهه اسباب بازى و همبازى اهميت بيش ترى پيدا مى كند، ارتباط ... كودك يك الى دو ساله در بازى با لگوها از شكل هاى مشخص استفاده مى كند و آن ها را روى هم .... مى تواند به مدت نيم ساعت بر روى يك بازى تمركز دا

بازی با کودک - نی نی جان

http://ninijan.persianblog.ir/tag/بازی_با_کودک

15 دسامبر 2013 ... ... کودک (۱) · نقاشی کردن کودک (۱) · فعال کردن نیم کره مغز (۱) · کودک پیش فعال (۱) ... برای آشنایی با بهترین اسباب بازی ها برای کودک دوساله، فهرست زیر را مطالعه کنید. ... قرار دادن یک بلوک بر روی بلوک دیگر و متعادل کردن آن، یا گذراندن یک تکه نخ از ... بازیهای آسان برای تقوی