تاثیر رابطه کودک و پدر در رشد و شکوفایی فرزند نی نی سایت: شاید بسیاری تصور کنند که پدران نقش کمرنگی در زندگی فرزندان دارند اما باید دانست که این باوری نادرست است و هیچ پایه و اساس علمی ندارد. همانطور که حضور مادر در زندگی کودکان و فرزندان اهمیت دارد، حضور پدر نیز تاثیر گذار و پر اهمیت است. برخی بر این باورند که در دوران کودکی فرزندان تنها نیاز به بودن در کنار مادر دارند، در حالی که نقش پدر کمرنگ تر از نقش مادر نیست. توصیه می کنیم اگر پدر هستید و یا قصد پدر شدن دارید حتما این مطلب را بخو ...

تاثیر رابطه کودک و پدر در رشد و شکوفایی فرزند

نی نی سایت: شاید بسیاری تصور کنند که پدران نقش کمرنگی در زندگی فرزندان دارند اما باید دانست که این باوری نادرست است و هیچ پایه و اساس علمی ندارد. همانطور که حضور مادر در زندگی کودکان و فرزندان اهمیت دارد، حضور پدر نیز تاثیر گذار و پر اهمیت است. برخی بر این باورند که در دوران کودکی فرزندان تنها نیاز به بودن در کنار مادر دارند، در حالی که نقش پدر کمرنگ تر از نقش مادر نیست.

توصیه می کنیم اگر پدر هستید و یا قصد پدر شدن دارید حتما این مطلب را بخوانید و بدانید که پدر خوب یا بد، پدر شاد یا غمگین، پدر دور از خانه یا نزدیک …. همه و همه می تواند تاثیر به سزایی را در رشد و زندگی آینده فرزندانتان بگذارد.


رابطه كودك با پدر، بر تمامي ابعاد زندگي او – از موفقيت‌هاي تحصيلي گرفته تا افسردگي – تاثير مي‌گذارد. بديهي است كه رابطه كودك با پدر تاثير دراز مدتي بر سلامت و رشد كودك دارد. حتي اگر پدر با فرزند زندگي نكند، كارهاي بسياري هست كه مي‌توان براي تشويق رابطه مثبت بين آن‌ها انجام داد. گذراندن وقت در كنار يكديگر و برقراري ارتباط مؤثر يكي از مهم‌ترين ابزار تقويت يك رابطه مستحكم بين پدر و فرزند است.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که کودکانی که رابطه خوبی با پدران خود دارند در مدرسه اعتماد به نفس بهتری دارند و این رابطه به آن ها کمک می کند تا در نقش های مختلف دانش آموزی بهتر عمل کنند و همچنین شادتر باشند و این شادی تا بزرگسالی آن ها را همراهی می کند.

تحقیقات نشان می دهد رابطه خوب پدر و کودک می تواند فواید بسیاری برای فرزندان داشته باشد:

در دوست یابی و روابط دوستانه بهتر عمل می کنند

اختلال رفتاری در این کودکان کمتر دیده می شود

نتایج تحصیلی بهتری حاصل می کنند

رضایت بهتری از زندگی خود دارند و شادتر هستند

همچنین در زندگی زناشویی آینده خود نیز موفق تر عمل می کنند


چه فعالیت هایی را پدران برای نزدیکی با کودکان خود باید انجام دهند


پدرها به طور معمول در بيشتر ساعات روز و حتي شب از فرزندان خود دور است. اگر زمان را مد نظر قرار دهيم، انگار پدر تنها يك ساعت در روز در كنار فرزندان خود است. خوشبختانه كيفيت با هم بودن، مهم‌تر از كميت آن است. پدر و فرزند مي‌توانند به كمك روش‌هاي زير بيشتر در كنار هم باشند:

تلويزيون، كامپيوتر و بازي‌هاي ويدئويي را خاموش كنيد زيرا مانع برقراري ارتباط بين شما مي‌شوند.

از تفريحاتي كه نيازمند سكوت است – مانند سينما، دوري كنيد.

خودتان را با فعاليت‌هاي فيزيكي و بازي‌هاي چند نفره مانند فوتبال سرگرم كنيد.

وسايل مورد نياز كودك، مانند كفش، را بخريد.

از طريق بازي‌هاي فكري با كودك ارتباط برقرار كنيد.

از گردش‌هاي روزانه مانند سر زدن به باغ‌وحش لذت ببريد.

آداب و رسومي براي خود مشخص كنيد، مثلا روزهاي جمعه صبحانه را با هم بخوريد


اگر کنار فرزند خود زندگی نمی کنید چه باید بکنید؟


حتي اگر پدر در كنار فرزند خود زندگي نمي‌كند، شيوه‌هاي فراواني براي تقويت رابطه بين آن‌ها وجود دارد و پدر مي‌تواند:

كودك را به محل زندگي خود دعوت كند و اسباب راحتي او را فراهم كند.

اتاق يا اسباب بازي‌هاي خاصي در اختيار كودك قرار دهد تا او آنجا را خانه دوم خود بداند.

هر روز به كودك خود تلفن بزند.

از كودك درباره فعاليت‌هاي روزانه و اتفاقات مهمي كه در پيش دارد سؤال كند.

زندگي روزمره خود و اتفاقاتي را كه در راه هستند براي كودك تعريف كند.

قول و قرارهاي كوچكي براي زماني كه كنار هم هستند بگذارد؛ مثلا با هم غذا بخورند يا كار خاصي انجام دهند.

به مناسبت روز تولد يا موفقيت‌هاي كودك جشن بگيرد.

از طريق حفظ رابطه با عمه، عمو، پدربزرگ و مادربزرگ، كاري كند كه كودك بداند عضوي از يك خانواده بزرگ است.

براي كودك اي‌ميل يا كارت تبريك بفرستد فقط براي اين‌كه كودك بداند پدر به فكر اوست.

نقش پدر - بانک ملت

http://www.bankmellat.ir/Public/11/bankmellat/ravabetomoomi/ketabkhaneh/pdf_ketabkhaneh/book_naghshe_pedar.pdf

و مناسبات پدر با فرزند است كه از روابط مادر نه مهم تر است و نه. كم اهميت تر؛ بلکه با آن ... جايگزيني براي. مادران مطرح نيستند، بلكه نقش خاصي در رشد و شكوفايي. كودك دارند. ... و تربيت كودك كتاب. شش فصل است و به مسائل مهمي چون رابطة مرد با همسر خود.

میگنا - وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان

http://www.migna.ir/vdcb.8baurhbf5iupr.html

5 آگوست 2011 ... بنابراین پد‌ران باید‌ د‌ر امر تربیت، نگهد‌اری و رشد‌ و شکوفایی کود‌کان نقش و ..... پدر باید زمینه ساز انس و الفت از طریق ایجاد رابطه با فرزند باشد.

مجلات : نگاهی گذرا به نقش والدین در تربیت و آموزش فرزندان/قسمت اول

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/89/6744/80553

خلاصه چشمان درخشان کودکان شب و روز حرکات پدر و مادر و روابط آنها را می نگرند و ... وجود فرزند در خانه، فضای آن را از خیر و برکت و مهر و محبت لبریز می کند، رابطه معنوی ... به فرزندان چگونه می توان نسبت به شخصیت و نیازهای آنها و تربیت و شکوفایی .... رشد و تربیت فرزندان، رسانیدن آنان به مرحله کمال و استقلال تأثیر به سزایی دارد.

پدر، چتری بالای سر - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=210265

4 ژوئن 2012 ... «تربیت عبارت است از رشد دادن یا فراهم کردن زمینه رشد و شکوفایی استعدادها و ... در رابطه بین پدر و فرزند، كیفیت رابطه بسیار مهم‏تر از میزان كمی آن می‏باشد. ... کودک در مسیر رشد از افراد بسیاری اثر می پذیرد و تحت تأثیر دیده ها و ...

آموزشگاه استثنایی نیایش ( چیچکان آسمانی) - نقش پدر در تربیت فرزند

http://niyayesh1388.blogfa.com/post/30

22 فوریه 2014 ... پدر و مادر می توانند با تربیت صحیح، فرزندان را به سعادت برسانند و ... کودک در مسیر رشد از افراد بسیاری اثر می پذیرد و تحت تأثیر دیده ها و ... در امر تربیت کودکان پدر و مادر هر دو مسئولند، اما مسئولیت پدر در این رابطه مستقیم و بیش تر است . ... سخن از رفع موانع و هموار کردن طریق رشد و ش

Print

http://rezvanelm.aqr.ir/Portal/PrintPage/PrintPage.aspx?Object=news&CategoryID=F615402F-68AC-46FD-BA8F-7773F66B726A&WebPartID=D3E53C2B-929A-4252-BE2D-3B5801A771EE&ID=B1E84FDD-A239-45C6-8902-782461E7529D

واژگان کلیدی: مرد، پدر، خانواده، نقش، تعالی خانواده، نقش پدری، نقش همسری .... سلامت و رفاه افزایش می یابد و فرزندان نیز از بهبود کیفیت رابطه والد- کودک، متنفع می شوند. مردان وقتی می توانند تاثیر مثبتی بر رشد فرزندان خود بگذارند، که فعالانه در .... که نقش مرد جهت رشد، تعالی و شکوفایی خانواده، از اهمیت به سزایی برخوردار است.

چگونه از فرزند خود يك نابغه بسازيم - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/ARFEK76.HTM

پرورش توان حرف زدن در سنين پايين ، بر توانايي خواندن كودك تاثير مثبت دارد. .... خود كودك را بيدار مي كند ،قوه تخيل رشد يافته و پيشرفته اساس شكوفايي نبوغ است . .... خودتان يك بچه شويد و با بچه ها به ارتباط بپردازيد تا او رابطه برقرار كردن را فرا .... اگر كودك انگيزه قوي دارد ، احتمالا پدر و مادر هر دو نگرش مثبت نشان مي دهند، در ...

خانه ای که دیگر امن نیست - خانه امن

http://www.khanehamn.org/archives/5110?print=pdf

ﻣﺮد در ﺧﺎﻧﻮاده ﺑﻪ ﻋﻨﻮان زوج زن و ﭘﺪر ﻓﺮزﻧﺪان، ﻧﻘﺸﯽ اﺳﺎﺳﯽ ﺑﺮﻋﻬﺪه دارد. اﯾﻦ. ﻧﻘﺶ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻣﻨﺸﺎء ... راﺑﻄﻪ ﺟﻨﺴﯽ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﯾﮑﯽ از ﻣﺤﻮرﻫﺎی راﺑﻄﻪ زوﺟﯽ در ﺧﺎﻧﻮاده، ﻣﺨﺘﺺ ﺑﻪ زن. و ﺷﻮﻫﺮ ﺑﻮده و ﻓﺮزﻧﺪان ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻪ ...