كودك می تواند در بازی عروسكی، انگیزه اش را متعادل نماید و انرژی های اضافی روانی خود را تخلیه كند. البته عبارت صحیح درباره این مطلب این است كه كودك در بازی عروسكی ، انرژی روانی و جسمی خود را بارور می كند و شكل مناسبی به آن می دهد.


كودك می تواند در بازی عروسكی، انگیزه اش را متعادل نماید و انرژی های اضافی روانی خود را تخلیه كند. البته عبارت صحیح درباره این مطلب این است كه كودك در بازی عروسكی ، انرژی روانی و جسمی خود را بارور می كند و شكل مناسبی به آن می دهد.
از دیدگاه بهداشت روان، عروسك درمانی شیوه دلپذیر مداوا در قلمرو روان درمانی است. عروسك ، واسطه ای پذیرفته شده از سوی بزرگسالان و كودكان در جهت ارتباط و تبادل احساس ، عاطفه و اندیشه بین این دو نسل می باشد كه در برخی از كشورها به جایگاه این ابزار تربیتی، اهمیت خاص داده شده است . می توان از این طریق، به كودك آموزش داد و اوقات فراغت او را به صورت مفید و مطلوبی پربار كرد و نكات منفی و ناسالم عاطفی، احساسی ، رفتاری و شناختی او را بهبود بخشید. در حیطه ی روان پزشكی و روان شناسی بالینی كودك ، متخصص بالینی ، قادر است با استفاده از عروسك ها به اطلاعات مفید بالینی جهت تشخیص مسائل روانی كودك دست یابد و بعد از تشخیص بالینی ، درمانگر طرح مناسبی را به منظور درمان از طریق بازی تهیه و در جلسات درمانی ، اجرا نماید.
نقش عروسك بازی ، در رشد و تكامل كلامی كودك كاملاً درخور توجه است.
كودك در ارتباط با عروسك ، دوست دارد موقعیت خود را بیان نماید و دنیای اطراف خود را تعریف كند. تعریف او از دنیا، تصویرهایی می باشد كه از پدر، مادر، برادر و خواهر،  خانه و كوچه های اطراف خانه خود دارد. اگر پدر و مادر، در برخورد با او بی میلی كنند و یا برعكس – رفتار مناسبی داشته باشند ، كودك این رفتارها را برای عروسكش بازگو می نماید و همین تعریف كردن اساس آرامش و تخلیه روانی كودك می گردد و در نهایت باعث تجلی و بروز برخی از بیانات و گفته های ناب و ارزشمند در ذهن كودك می شود. بنابراینرفتار كودك با عروسك ، درپیشرفت و تكامل كلامی كودك مؤثر می افتد. به شرط آنكه، ما رفتار و گفتار كودك را به هنگام گفتگو با عروسك ، جدی بگیریم .

 یكی از نیازهای اساسی كه باعث گرایش كودك به عروسك می شود، میل به داشتن هم صحبت است. عروسك برای كودك یك شخص محسوب می گردد و با او رابطه اجتماعی برقرار می كند. ضمن این كه كودك با توجه به این كه مسئول عروسك شناخته می شود ، در مسیر رشد مسئولیت پذیری و خلاقیت اجتماعی ، قرار می گیرد.
در مورد برخی از كاركردهای روانی عروسك بازی و عروسك درمانی باید گفت : بازی های عروسكی ( بازی های عروسك ها)   در بازی درمانی به عنوان یكی از مؤثرترین انواع بازی درمانی ها مطرح گشته و اهمیت دارد . ضمناً بعضی از كاركردهایی كه در بازی های عروسكی وجود دارند و نقش مستقیمی در بهداشت روانی كودك ایفا می كنند ، عبارت اند از :
- احساس داشتن به عروسك و تعلق یافتن به او.
- حس سرپرستی و مسئولیت مراقبت از عروسك.
- ایجاد ارتباط احساسی و عاطفی با عروسك.
- فعالیت های روانی – عقلی و باروری ذهنی كودك در ارتباط با عروسك.
- خوشحال شدن و لذت بخش شدن اوقات فراغت كودك.
- همانند نمودن عروسك با خویشتن .
- افزایش اعتماد به نفس كودك به علت سرپرستی و مراقبت از عروسك.
- رشد عواطف و گرایش های عاطفی كودك.
- افزایش قدرت تصمیم گیری و هدایت فكری.
و...
در برخی ازموارد ، در ارتباط با موضوع ، سفارش هایی شده از جمله :
در هنگام بازی كودك با عروسك جهت دهی و تصمیم بزرگسالانه نداشته باشید. بلكه عروسك را همان گونه ببینید كه كودكان می بیند و احساس می كنند. یعنی همانند كودك حس كرده و در نظر بگیرید.
توجه كنید كه كودكان با عروسك های خود راحت صحبت می كنند، سعی كنید از آنها نخواهید كه به صورت كلیشه ای و بسته، با عروسك ها حرف بزنند بلكه آن ها را تشویق كنید آن گونه كه دوست دارند، با عروسك ها صحبت كنند و ...
در دیدگاه بعضی خانواده ها ، عروسك به عنوان یك دوست كودك می باشد نه وسیله ای در جهت سرگرمی كودك. به همین دلیل ، كودك كار كردی تحت عنوان راز و نیاز عروسك را برای خود مطرح می نماید و از آن به خوبی استفاده می كند. در سایه این نگرش ، خانواده بهتر می تواند احساس تنهایی  و خلاء روانی كودك را جبران كند.
در چنین ارتباطی، كودك برای عروسك دلتنگی می كند، نگرانش می شود و سعی در مراقبت بیشتر و دقیق تر از او می كند.

عروسك می تواند واسطه تربیتی ما با كودك و یا كودك با محیط پیرامون او باشد و در این نقش، می تواند پیام تربیتی را از ما گرفته و به كودك منتقل نماید. علاوه بر این كه احساس عاطفی و فكری كودك را متقابلا ً به ما انتقال می دهد.
در مورد ارتباط كودك با عروسك باید گفت كه ما می توانیم از طریق ثبت و یادداشت نوع ارتباط كودك با عروسك هایش در هنگام بازی ، با دنیای كودك بیشتر آشنا شویم و در برنامه ریزی و هدایت تربیتی او مفاهیم و اصول و اهداف واقعی تری را انتخاب نماییم .
نهایت این كه عروسك درمانی و اجرای نمایش عروسكی و آشنا سازی كودك با عروسك ، هم به منظور پر كردن اوقات فراغت و هم بهینه سازی شرایط روانی – زیستی كودك ، از نظر بهداشت روان ارزش فراوان دارد.
از طرف دیگر بازی درمانی روشی است روان پزشكی و روان شناسی كه از طریق آن، كودك در بازی و از طریق بازی هیجان سركوب شده خود را برون فكنی می كند و برخی از مشكلات روانی كودك ، درمان می گردد.
   

نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=7211

29 ژوئن 2004 ... نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك. كودك می تواند در بازی عروسكی، انگیزه اش را متعادل نماید و انرژی های اضافی روانی خود را تخلیه كند.

نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک - پایگاه خبری رسانه کودک

http://koodakmedia.com/681.html

کودک می تواند در بازی عروسکی، انگیزه اش را متعادل نماید و انرژی های اضافی روانی خود را تخلیه کند. البته عبارت صحیح درباره این مطلب این است که کودک در بازی ...

نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك - ایران سلامت

http://forum.iransalamat.com/طب-مکمل-891/نقش-عروسك-درمانی-در-بهداشت-روانی-كودك-48251/

9 نوامبر 2012 ... نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك كودك می‌تواند در بازی عروسكی، انگیزه‌اش را متعادل نماید و انرژی‌های اضافی روانی خود را تخلیه كند.

کار درمانی

http://www.kardarmani87.blogfa.com/

کار درمانی - ... خاصی در قسمتی از کروموزوم ۵ می‌توانند نقش عمده‌ای در ابتلا به اوتیسم در ۱۵ درصد موارد بیماری داشته باشند. ... نقش عروسك درماني در بهداشت رواني كودك.

بهداشت خانواده - خانواده ايراني

http://perisanfamilies.blogfa.com/cat-15.aspx

خانواده ايراني - بهداشت خانواده - وبلاگي در مورد همه چيزهايي كه به درد خانواده هاي ايراني ميخوره ... - خانواده ايراني. ... نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك. نوشته شده در ...

بازی درمانی - مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی ****تماس ویزیت ...

http://pooyamoshavereh.persianblog.ir/tag/بازی_درمانی

بازی و نقش آن در رشد شخصیت کودکان ... برای هر جلسه درمان یکسری اسباب بازی از قبل تهیه می شود و در نظر گرفته می ..... نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک.

نقش بازی در رشد شخصیت کودک - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/mental_health/c13_1375266574p1.php/نقش-بازی-در-رشد-شخصیت-کودک

31 جولای 2013 ... مقالات · بهداشت و درمان · بهداشت روان .... مثلا اگر بچه ای در نقش مادر یا پدر به عروسک یا حتی کودک مقابلش پرخاش می کند، رفتار خشنی دارد یا اصرار ...

ویژگی‌‌های کودکان بیش فعال - مركزآموزشي نيايش قوچان

http://niyaysh.blogfa.com/cat-17.aspx

گل میرزایی اذعان داشت: اگر بی‌توجهی و بیش فعالی در کودکی درمان شود احتمال ابتلا به بیش فعالی - کم توجهی را در ..... نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك.

روانشناسی کودک و نوجوان آرشیو - سایت علمی دانشجویان ایران

http://www.daneshju.ir/forum/sitemap/f-1082.html

مقاله سبک تربیت فرزند ممکن است بر سلامت روانی کودک تاثیر بگذارد .... نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك · تقویت «عزت نفس» و «خودباوری» در كودكان و ...

آذر 1390 - وبلاگ تخصصی پرستاری کودکان وبلاگ - بلاگفا

http://www.pediactrictnursing.blogfa.com/9009.aspx

هنوز منبع مهم دريافت پروتئين، چربي كلسيم و ويتامين ها براي كودك است. ... بهترين راه درمان آفتاب سوختگي چيست؟ .... نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك.

اسفند 1389 - انسان شناسان - blogfa.com

http://ensanshenasan.blogfa.com/8912.aspx

مقدمه : درآمدی برارتباط هنر وروان ( بحثی درباره روانشناسی هنری ). هنر و بهداشت روانی. درآمدی برپسیکودرام عامیانه. نقش تئاتر عروسکی در روان درمانی کودکان و نوجوانان.

شهریور 1389 - انجمن روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی

http://www.baliniha.blogfa.com/8906.aspx

نقش عروسك درمانی در بهداشت روانی كودك. كودك می‌تواند در بازی عروسكی، انگیزه‌اش را متعادل نماید و انرژی‌های اضافی روانی خود را تخلیه كند. البته عبارت صحیح درباره ...

دانشجویان پرستاری ساری - روانشناسی

http://persiannurses.blogfa.com/cat-2.aspx

با تشويق كودك، به او مي‌آموزيد كه بيشتر اوقات، خود را در بالاترين حد شاد زيستن قرار دهد. بدینوسیله ده راز .... نقش عروسك درماني در بهداشت رواني كودك. كودك مي تواند در  ...

کودکان: روانشناسی کودکان،کودکان و والدین،سرگرمی کودکان،تربیت ...

http://www.persianv.com/nozadan/2010_09.php

خلاقیت در کودکان,بیماری کودکان شعر کودکانه,کودکان,والدین,سرگرمی کودکان, تربیت کودکان,قصه های کودکانه,کودک و ... نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک  ...

طب مکمل

http://www.iranhealers.com/modules.php?name=Content&pa=list_pages_categories&cid=9

نقش دريا درماني در بيماريهاي روماتيسمي ... ایریدولوژی · نقش عروسك درماني در بهداشت رواني كودك · سرما درماني ... جنبه هاي روانی-اجتماعي کاربرد طب مكمل و جايگزين

کودکانی که همسن خود نیستند!! - Vista News Hub

http://vista.ir/article/347695

کودکان تیزهوش خواب کمتری دارند و با مهارت های کلامی نوجوانان حرف می زنند اما نمی ... نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک · آیا میخواهید فرزندتان نابغه باشد؟