در میان فعالیت های روانی و بدنی کودکان، بازی اهمیت فراوانی دارد و یکی از نیازهای مهم کودکان به حساب می آید. اسباب بازی، ابزار کودکان جهت بازی است و جزء جدا نشدنی زندگی کودکان است.


در میان فعالیت های روانی و بدنی کودکان، بازی اهمیت فراوانی دارد و یکی از نیازهای مهم کودکان به حساب می آید. اسباب بازی، ابزار کودکان جهت بازی است و جزء جدا نشدنی زندگی کودکان است.

می توان از اسباب بازی به عنوان وسیله ای برای یاد دادن مفاهیم مختلفی مانند رنگ، تعداد، شکل، اندازه، جنس و حجم استفاده کرد و سبب افزایش گنجینه واژه ها در ذهن کودک شد؛ کودکان از طریق اسباب بازی می توانند تمایلات ناپسند خود را آشکار نموده و تخلیه روانی شوند.
در بین بازی ها، بازی های طبیعی (آب بازی، گِل بازی و شن بازی) از بهترین، اساسی ترین و لذت بخش ترین فعالیت ها برای کودکان به شمارمی روند. این بازی ها جذبه سحرآمیزی برای بچه ها دارند. بچه ها ساعت ها وقت شان را صرف این نوع بازی ها می کنند بدون اینکه از بازی کردن خسته شوند.
بازی های طبیعی باعث تسکین عصبانیت های کودک می شود.چون کودکان این بازی هارا بیشتر دوست دارند از راه این بازی ها مطالب و مفاهیم زیادی را می آموزند که موجبات رشد مهارت ها و توانایی های مختلف آنها را فراهم می کند این وسایل طبیعی مطابق با میل و طبیعت کودک می باشند که به راحتی در همه جا و با قیمت ارزان می توان تهیه کرد.
بازی های طبیعی از اهمیت خاصی برخوردار است. در این راستا روایت شده است: «پیامبراکرم(ص) بر کودکانی عبور کرد که مشغول خاک بازی بودند. بعضی ازاصحاب، آنان را از بازی نهی کردند. پیامبر فرمود: بگذارید بازی کنند،خاک بهار کودکان است.»(1)در میان اسباب بازی های کودکان هیچ وسیله ای به اندازه گِل و هیچ کاری به اندازه گِل بازی برای کودکان سرگرم کننده و لذت بخش نیست.
گِل بازی یکی از نیازهای بنیادی و اساسی کودک است. به رغم اینکه والدین به دلیل کثیف شدن لباس ها، محدودیت هایی برای این بازی ایجاد می کنند ولی کودکان به محض اینکه به خاک و گِل برسند همانند ماهی که بیرون از آب بوده به محض رسیدن به آن زنده شده و شروع به تحرک و فعالیت می کند.
به همین دلیل امروزه بازی با گِل رُس در آموزش خردسالان از اهمیت خاصی برخوردار است. گِل رس نرم و قابل انعطاف است، با دست های کودک به راحتی شکل می گیرد، شکل دادن به آن کاملاً در اختیار کودک قرار دارد و هر طوری که خواسته باشد می تواند به آن شکل بدهد.
کودکان آن را ورز (مالش) می دهند، با مشت بر آن می کوبند، آن را می غلطانند، پهنش می کنند، به شکل نان، کیک، تافتون، توپ و مار درآورده، چنگ می زنند، در آن حفره ایجاد می کنند، قطعه قطعه می کنند و بازمی توانند همه آنها را روی همدیگر جمع کنند.
گِل به دست ها می چسبد، کودکان آنها را بر روی بدن شان می مالند، تماس و مالیدن این مواد به بدن لذت و شادی زیادی را برای کودکان ایجاد می کند. کودکان خردسالی که برای اولین بار گِل رس را با انگشتان چنگ می زنند و می فشارند، همانند اولین قدم هایی است که کودک هنگام راه رفتن برمی دارد. در این مرحله برای او گِل مالی و چنگ زدن لذت بخش تر است تا ساختن چیزی. آنها معمولاً گِل را می فشارند، می کشند، پهن می کنند و کارهای مشابه دیگر. اما در مرحله بعدی که کودکان مهارت بیشتری کسب می کنند.
هنگام بازی با گِل رس می توانند گلوله، قطعات دراز به شکل مار و یا نان درست کنند. ساختن این شکل ها باعث می شود که کودکان به تدریج صورت های پیچیده تری درست کنند، مثلاً کاسه، بشقاب، لیوان، قابلمه، کوزه و ...می سازند و به آن شکل می دهند، یا اینکه چند تکه می کنند و آن را به شکل آدم یا حیوان در می آورند و برای آن سر، دست و پا می سازند، سپس به سمت کارهای سفالگری و کوزه گری خواهند رفت.فواید گِل بازی
1ـ رشد و پرورش خلاقیت
خلاقیت و نوآوری کودک غالبا در زمان هایی شکوفا می شود که آزادی عمل دارد، می تواند قوه تخیل خویش را برای ساختن چیزی به کاراندازد.
2ـ رشد و پرورش گویایی
در بازی با گل رس کودک می تواند فکر کند، تصمیم بگیرد و با کمک قوه تخیل و تصورش چیزی بیافریند و در پایان احساس رضایت کند و در باره ساخته هایش صحبت کند.
3ـ رشد و کنترل اعصاب و عضلات
در کار با گل رس دایره (توپ) از اولین شکل هایی می باشد که کودک با تسلط بیشتر بر اعصاب و عضلاتش قادر است این شکل ها را به صورت ماهرانه تری بسازد. درست کردن گل به صورت باریک نشانه های رشد و تسلط کودک بر کنترل اعصاب و عضلاتش می باشد.
4ـ رشد و پرورش مهارت های اجتماعی
وقتی چند کودک با همدیگر گل بازی می کنند از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه شان لذت برده و مهارت های اجتماعی شان پرورش پیدا می کند.5ـ پرورش قدرت تجسم فضایی وهندسی
گل رس ماده خیلی خوبی برای طرح های سه بعدی است، زیرا به دلیل نرمی و قابلیت انعطاف می توانند آن را به هر شکلی که بخواهند درآورند. همچنین کودکان در سنین کودکستانی می توانند شکل های پایه ای مانند دایره، توپ های کوچک، شکل های گوشه دار مثل مربع ومستطیل را با گل رس بسازند.
6ـ پرورش حس لامسه
خاصیت نرمی و شکل پذیری طبیعی گل رس جاذبه قوی برای کودکان در هر سنی دارد. هر یک از حواس که بیشتر در معرض محرکات محیطی قرار بگیرد، کاربرد و مهارت آن افزایش می یابد. کودک با مقداری آب مخلوط کردن به خاک رس در می یابد که خاک رس می تواند تبدیل به گل شده، گلِ درست شده می تواند خیلی شُل (نرم) یا خیلی سفت (سخت) باشد.
7ـ تقویت و هماهنگی چشم و دست
کودک برای شکل دادن به گل از عضلات دست استفاده می کند و به دنبال آن چشم را به همکاری با دست وا می دارد و از قوه تخیل و تصورخویش برای خلق و ابداع آن کمک گرفته و چیزی را می آفریند.

طرز تهیه گِل رس
برای تهیه گل رس، خاک رس را در ظرفی ریخته روی آن آب بریزید، به طریقی که سطح آب در ظرف، از سطح خاک رس بالاتر باشد، سپس مدت 24 ساعت بگذارید خیس بخورد بعد با ورز دادن و مالش می توان آن را به صورت خمیر در آورد. خاک رس را می توان از محله هایی که مغازه کوزه گری هست و یا مغازه هایی که اسباب و لوازم هنری دارند تهیه کرد.

        

مجلات : دلایل پیشگیری بعضی از والدین از بازیهای کودکان چیست؟

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3992/4119/24851

بازی با گل، خاک، شن و آب مورد علاقه کودکان و جزء بهترین، سازنده ترین، لذتبخش ترین و ارزانترین اسباب بازی ها محسوب می شوند. ولی با کمال تأسف باید گفت اکثر  ...

متنوع ترین رنگبندی و ارزانترین قیمتهای نمدی...........همینجاست ...

http://ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=1005186

تمیز كردن اسباب بازی و وسایل كودك · به كودكان كمك كنیم تا ... موضوع: متنوع ترین رنگبندی و ارزانترین قیمتهای نمدی...........همینجاست............ + اظهار ...

اسباب بازی و سرگرمی :: بازی های فکری - چاره: فروشگاه اینترنتی

http://www.chare.ir/index.php?dispatch=categories.view&category_id=733

اسباب بازی و سرگرمی > بازی های ... بازی فکری Ravensburger Mickey Clubhouse Memory‎ ... بازی فکری Ravensburger Disney Princess Memory‎ .... پازل کودک.

ارزانترین قیمت کنسولهای پلی استیشن سونی - istgah.com - ps3 ...

http://www.istgah.com/firekeys/kid_315/key_171921/page_1/721159.html

میهن مارکت ، بورس بهترین قیمت فروش / خرید انواع کنسولهای بازی و پلی ... PSP Go :,,ارزانترین قیمت کنسولهای پلی استیشن سونی - istgah.com - ps3 :: اسباب بازی.

معرفی سبک‌ترین و ارزان‌ترین دوربین فول فریم Canon - بیتوته

http://www.beytoote.com/computer/technews/technology20.html

معرفی سبک‌ترین و ارزان‌ترین دوربین فول فریم Canon. مجموعه: اخبار .... خمیردندان · دخترها و پسرها با خنده بازی کنید(خیلی جالبه) · اسباب بازی,اسباب بازی کودک.

ارزانترین عطرها + قیمت - ایران اکونا

http://iranecona.com/2770/ارزانترین-عطرها- -قیمت

ارزانترین عطرها + قیمت. ... Rio Games For Men, 47,000 ... گروه مواد خوراکی درهای دومین نمایشگاه ملی بازی و اسباب بازی به روی کودکان باز شد روایت مردم از کاهش قدرت ...

ارزانترین قیمت کنسولهای پلی استیشن سونی - ایران نیدز

http://www.iranneeds.com/fun/284-881-119537/ارزانترین-قیمت-کنسولهای-پلی-استیشن-سونی.aspx

بازی های فکری-لگوی خانه سازی،آجرها، بازی های فکری کودکان ... اسباب بازی شارژی- فروش انواع لوازم رادیو کنترل ... میهن مارکت ، بورس بهترین قیمت فروش / خرید انواع کنسولهای بازی و پلی استیشن سونی SONY PlayStation / PSP / PS3 و PSP Go :

خرید پستی چراغ خواب لاک پشت *تخفیف ویژه* | ارزانترین و ...

http://wivashop.ir/product.php?id=1008

این چراغ خواب با داشتن طرح عروسکی و جنس نرم و لطیف می تونه اسباب بازی عالی برای کودک شما باشه. ۴ دکمه روی لاک، لاک پشت قرار داره که کار اونها خاموش و روشن شدن ...

تاپ ناپ - Top Nop - بدترین اسباب بازی های جهان (40 عکس)

http://topnop.ir/1181-بدترین-اسباب-بازی-های-جهان-(40-عکس).html

29 جولای 2014 ... منمیزنم جذاب ترین بازی جهان :بدترین اسباب بازی دنیا رو میاره ..... من ادعا یی ندارم ها ولی بعضی ها میگن اینها برای کودکان حالت آموزشی دارد ولی من ...

ارزان‌ترین روش‌ برای رهایی از افسردگی پس از زایمان - شفا آنلاین

http://shafaonline.ir/fa/news/32657

29 آگوست 2014 ... ارزان‌ترین روش‌ برای رهایی از افسردگی پس از زایمان ... تیک‌های عصبی را در کودکان را جدی بگیرید ... اسباب بازی های کودکان را چگونه تمیز کنیم؟

روزنامه ایران

http://www.iran-newspaper.com/Newspaper/BlockPrint/33071

9 ا کتبر 2014 ... اسباب بازیهای رنگارنگ، از عروسکهای زیبا در اندازه‌های متفاوت گرفته تا ... از پدر مادرهایمان بودیم؛ اما حالا با اینکه وسایل بازی کودکان بسیار متنوع‌تر و ... چون از کیفیت بالایی برخوردارند و اینکه چین اسباب بازی ارزانتر تولید ...

برترین اسباب بازی های مدرن سال 2014 - نت نیوز

http://www.net-news.ir/new-technology/item/322-best-tech-toys-to-look-out-for-in-2014

24 فوریه 2014 ... اسباب بازی های کودکان و نوجوانان به اسباب بازی هایی با تکنولوژی بالا تبدیل ... این کنسول بازی از بسیاری از فیلم های پرفروش جهان ارزانتر است.

سیسمونی و لوازم کودک | دكور اتاق کودک - Koodakoo - كودكو

http://www.koodakoo.com/fa/content/13-plan-your-nursery

چند سبد ساده برای ذخیره کردن پوشک بچه، دستمال مرطوب، زیرپوش، اسباب بازی، .... شما می‌‌توانید هر چیزی را که دوست دارید از عکس شخصی‌ کودک تا راه حل‌های ارزانتر ...

اسباب بازی ماشین برای کودک - Koodakoo

http://www.koodakoo.com/fa/307-cars

... Skip hop · Smoby · Tatia · The First Years · Tolo · tommee Tippee · Trostisar · خانه>اسباب بازی کتاب و DVD>اسباب بازی کودک>اسباب بازی ماشین برای کودک ...

انتخاب اسباب بازی - کودک

http://kids24.ir/category/انتخاب-اسباب-بازی-1001

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع انتخاب اسباب بازی. ... ارزانترین اسباب بازی برای کودکان · اسباب بازی مناسب کودک و نوزاد 7 ماهه ( نی نی 7 ماهه): · ویژگیهای اسباب ...

شهر آگهی

http://www.shahreagahi.com/

ارزانترین تاب و سرسره فلزی|ارزانترین تاب و سرسره ... شهر بازی ها - وسایل بازی خانه بازی کودک - لوازم مهد کودک - وسایل مهد کودک و پیش دبستانی - انواع اسباب بازی  ...