یكی از مهم‌ترین كارهای بچه‌ها در زندگی بازی است و

یكی از مهم‌ترین كارهای بچه‌ها در زندگی بازی است و سرگرم شدن با اسباب‌بازی‌ها. در واقع آنها همیشه از داشتن اسباب‌بازی‌های مختلف و رنگارنگ لذت برده و شاد می‌شوند. علاوه بر این لذت و شادی، كودكان با استفاده از آنها و همراه بازی‌ها و سرگرمی‌های خود، نكات مهمی را نیز می‌آموزند.
کودک


به تازگی یك گروه تحقیقاتی  اسامی بیش از 60 اسباب‌بازی را كه می‌تواند برای كودكان خطرآفرین باشند، منتشر كرده است. این اسباب‌بازی‌ها می‌توانند خطراتی را نظیر خفگی و یا آسیب‌هایی در ناحیه سر و صورت و چشم‌ها به‌دنبال داشته باشند. این موسسه همچنین اسامی 11 نوع اسباب‌بازی را كه در سال 2003 باعث مرگ چند كودك زیر 5 سال شده‌اند اعلام كرده است كه همگی این موارد در اثر خفگی با قطعات كوچك اسباب‌بازی‌ها بوده است. همان اسباب‌بازی‌هایی كه پدر و مادرها با هزار عشق و علا‌قه برای فرزندانشان خریده‌اند. از آنجایی كه تمام این اتفاقات ممكن است برای كودكان ما هم پیش بیاید بهتر است با نكاتی در مورد بازی كودكان آشنا شوید.

توپ‌ها و اسباب‌بازی‌های كشیدنی یا هل دادنی برای كودكی که می‌تواند چهار دست و پا حركت كند یا راه برود، بسیار سرگرم‌كننده‌اند
در هنگام خرید اسباب‌بازی شما باید به مواردی مثل استاندارد بودن اسباب‌بازی و تناسب اسباب‌بازی با سن كودك توجه كنید؛ برای این منظور، توجه به این چهار نكته را فراموش نكنید:
* توانایی فیزیكی كودك برای بازی با وسیله موردنظر
* توانایی كودك برای درك چگونگی بازی با اسباب‌بازی
* نیاز و جاذبه كودك به اسباب‌بازی‌های مختلف در سنین مختلف
* ایمنی خود اسباب‌بازی به تنهایی
 به‌طور كلی می‌توان اسباب‌بازی‌ها را برحسب سن و سال كودك، به این صورت تقسیم كرد

كودكان زیر یك سال
کودک
تحقیقات نشان داده‌اند از زمانی كه نوزاد می‌بیند و بوها و صداها را تشخیص می‌دهد، می‌توان با در اختیار گذاشتن اسباب‌بازی‌های مناسب، توانایی‌هایش را افزایش داد و استعداد نوزاد را شكوفا كرد. برای این سنین باید اسباب‌بازی‌های سبك را انتخاب كنید. سعی كنید این اسباب‌بازی‌ها نرم، ضد حساسیت و دارای رنگ‌های روشن باشند و به هیچ وجه دارای لبه‌های تیز نباشند. رنگ روشن باعث جلب توجه بیشتر كودك می‌شود.‌ برای نوزادان خیلی كوچك كه هنوز توانایی بازی ندارند، بهترین وسایل، اسباب‌بازی‌هایی برای نگاه كردن و یا گوش دادن هستند كه شنوایی و بینایی كودك را تقویت می‌كنند. اسباب‌بازی‌هایی مثل جغجغه و امثال آن برای نوزادانی كه توانایی در دست گرفتن اجسام را پیدا كرده‌اند نیز بسیار مناسب هستند.
البته باید در مورد صدایی كه اسباب‌بازی‌ها تولید می‌كنند دقت كافی كنید. چون ممكن است این صداها از حد استاندارد فراتر باشند و به شنوایی كودك آسیب برساند، عروسك‌ها و حیوانات پارچه‌ای و نرم (البته ضدحساسیت) نیز برای دردست گرفتن و بلند كردن مناسبند اما مكلیدن و یا جویدن آنها توسط كودك می‌تواند خطرآفرین باشد. برای كودكی كه قادر به نشستن است، بهترین اسباب‌بازی، مكعب‌های پارچه‌ای و یا كتاب‌های پارچه‌ای با اشكال آشنا و رنگ‌های روشن می‌باشد. توپ‌ها و اسباب‌بازی‌های كشیدنی یا هل دادنی هم برای كودكی که می‌تواند چهار دست و پا حركت كند یا راه برود، بسیار سرگرم‌كننده‌اند.

كودكان یك تا سه ساله
كودكان در این سن فعالیت بدنی بسیار بالایی دارند و نیاز به اسباب‌بازی‌هایی دارند كه معمولاً یا از آنها بالا بروند یا آنها را برانند و حركت دهند، چیزی مثل سه‌چرخه. برای بازی‌های بیرون از محیط منزل و در فضای باز، اسباب‌بازی‌هایی مثل جعبه‌هایی مثل جعبه‌های بازی با شن بهداشتی، توپ‌های بادی بسیار بزرگ، حوض توپ و یا وسایل حفر زمین همگی گزینه‌های خوبی هستند. بچه‌ها در این سن عاشق بازی با اسباب‌بازی‌هایی به اصطلاح سرهم‌كردنی مثل پازل‌های ساده، لگوها و امثال آن هستند، همچنین از آلات موسیقی كوچك مثل پیانوهای اسباب‌بازی، شیپور و... و همچنین از گوش‌دادن به نوار كاست، لذت می‌برند.
جعبه‌های كاردستی و علمی، قطارهای برقی، ماشین‌های مسابقه و عروسك‌ها نقش مهمی در افزایش تجربه كودكان و آزمایش آنها در مقابل دنیای اطرافشان دارد.‌ داشتن یك دوچرخه بزرگ تر، اسكیت و اینگونه وسایل البته با در نظر گرفتن ایمنی كودك، می‌تواند ورزش‌های مناسبی برای كودك باشد

كودكان سه تا پنج ساله
كودكان در این سن دوست دارند كارهایی را انجام دهند كه مانند بزرگسالان جلوه كنند و موقعیت‌های خیالی برای خود به‌وجود می‌آورند. در این شرایط وسایلی از قبیل ماكت فضا‌های واقعی (مثل شهركی با پارك، رستوران، پمپ بنزین و اتومبیل و...) و عروسك‌ها و مبلمان عروسكی كمك بزرگی به كودكان می‌كند. دوچرخه، ماشین‌های كوچك نیز وسایل خوبی برای بازی كودكان این گروه سنی هستند.
كودكان شش تا نه ساله
جعبه‌های كاردستی و علمی، قطارهای برقی، ماشین‌های مسابقه و عروسك‌ها نقش مهمی در افزایش تجربه كودكان و آزمایش آنها در مقابل دنیای اطرافشان دارد.‌ داشتن یك دوچرخه بزرگ تر، اسكیت و اینگونه وسایل البته با در نظر گرفتن ایمنی كودك، می‌تواند ورزش‌های مناسبی برای كودك باشد. در اختیار گذاشتن مواد رنگی و یا مواد شمعی و آبرنگ و در كل وسایل نقاشی هم باعث بروز خلاقیت در كودك می‌شود. در ضمن بازی‌های كامپیوتری كه برای تمام گروه‌های سنی جذاب هستند، البته با در نظر داشتن سن كودك و آموزنده بودن بازی، می‌تواند برای این گروه سرگرم‌كننده باشد.
کودک
 و در مراحل بعدی، كودكان و نوجوانان، خودشان سرگرمی‌های مختلفی برای خود بوجود می‌آورند از جمله پرداختن به ورزش‌های مختلف، بازی‌های كامپیوتری، نواختن آلات موسیقی، خواندن كتاب، گوش سپردن به موسیقی و... خطراتی كه در كمین كودك شماست‌ طناب و روبان و یا اسباب‌بازی‌های كه دارای سیم‌های بلند هستند، نباید در اختیار كودكان قرار گیرند چون خفگی و یا پیچیدن به دور دست و پای آنها وجود دارد.‌ خفگی ممكن است در اثر به دهان بردن و بلعیدن قطعات ریز اسباب‌بازی‌ها نیز صورت گیرد. سعی كنید اسباب‌بازی‌هایی برای كودك خود انتخاب می‌كنید كه عاری از هر گونه قطعات كوچك باشد چون حتی اگر آنها را نبلعد، ممكن است این وسایل را در گوش یا بینی خود فرو برد و به گوش آسیب برساند.‌ مراقب اسباب‌بازی‌هایی كه با تولید صداهای ناهنجار و یا بسیار بلند، بتوانند به اعصاب شنوایی كودك لطمه وارد كنند، باشید.‌ خود والدین (یا بزرگسالان) باید هر چند وقت یك‌بار اسباب‌بازی‌های كودك را بازبینی كنند تا از سلامت آنها مطمئن شوند و در صورت شكستگی و یا خطر آفرین شدن آنها، این وسایل را از دسترس فرزندشان دور كنند.‌ اسباب‌بازی‌های الكتریكی را به هیچ وجه در اختیار كودكان زیر سه قرار ندهید. این اسباب‌بازی‌ها برای كودكان بالای 8 سال مناسب‌تر هستند و البته باید، تحت نظارت شما از بین وسایل استفاده كنند.‌ در موقع خرید عروسك‌های پارچه‌ای به كلمه قابل شستشو  توجه كنید و در اسباب‌بازی‌های الكتریكی نیز به دنبال استاندارد تایید شده باشید.
خود والدین (یا بزرگسالان) باید هر چند وقت یك‌بار اسباب‌بازی‌های كودك را بازبینی كنند تا از سلامت آنها مطمئن شوند و در صورت شكستگی و یا خطر آفرین شدن آنها، این وسایل را از دسترس فرزندشان دور كنند

سعی كنید كودك در هنگام بازی با وسایلی مثل دوچرخه، اسكوتر، اسكیت و... از مكانهایی مثل خیابان، پله، بالكن و استخر دور باشد.‌ قبل از اینكه اسباب‌بازی را در اختیار كودك قرار دهید، آنرا كاملاً از بسته‌بندی و پوشش خود خارج كنید. چون بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها می‌تواند باعث آسیب‌هایی مثل بریدگی، خفگی و... در كودك شود. عروسك‌ها و حیوانات پارچه‌ای را نیز بازبینی كنید و روبان و بندهای تزئینی این عروسكها را جدا كنید و از محكم بودن و جدانشدنی بودن چشم‌ها، بینی و دهان و... عروسك اطمینان حاصل نمایید.

    

بهترين اسباب‌بازي ها کدام اند؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=166606

29 مه 2011 ... بهترین اسباب‌بازی ها کدام اند؟ ... دوچرخه، ماشین‌های كوچك نیز وسایل خوبی برای بازی كودكان این گروه سنی هستند. ... سعی كنید اسباب‌بازی‌هایی برای كودك خود انتخاب می‌كنید كه عاری از هر گونه قطعات كوچك باشد چون حتی اگر آنها را نبلعد، ...

بهترین اسباب‌بازی برای کودکان پیش‌دبستانی - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/50776/بهترین-اسباب‌بازی-برای-کودکان-پیش‌دبستانی

9 سپتامبر 2014 ... انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است، ... این گونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی ...

اسباب بازی - شبکه الکترونیک مهد های کودک ایران

http://www.emahd.ir/isf/ava/index.php/module/HTML_Pages/action/ShowHTML_Pages/id/217

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش ... اینگونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی مختلف ایجاد نمایند.

کودکان: روانشناسی کودکان،کودکان و والدین،سرگرمی کودکان،تربیت ...

http://www.persianv.com/nozadan/2011_05.php

رشد نوزاد،روانشناسی کودکان،کودکان و والدین،سرگرمی کودکان،تربیت کودکان، کودک باهوش. آرشيو ماهیانه نوزادان و کودکان. بهترین اسباب‌بازی ها ، برای هر سنی کدام اند ...

معرفی بازی های فراموش شده برای کودکان - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek617.htm

البته انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ... در واقع اینگونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی ...

روانشناسی کودک - بـــــــازی در کــــــــــودکان

http://samiraeslamieh.blogfa.com/cat-21.aspx

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش ... اینگونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی مختلف ایجاد نمایند.

برنامه آموزش در دوره پیش از دبستان - بازی

http://children2020.blogfa.com/cat-1.aspx

بنابر اين هر چه محيط غنی تر باشد و هر چه شناخت در مورد بازی کودکان بيش تر .... به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین ... اینگونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی مختلف ایجاد نمایند.

زنگ خطر برای اطفال با این اسباب بازی ها - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/40020_زنگ-خطر-برای-اطفال-با-این-اسباب-بازی-ها.html/

9 سپتامبر 2014 ... شاید باورتان نشود اما هر چیز ساده ای مانند اسباب بازی ها، آب، شیر و حتی هوا ... و دانلود جدیدترین و بهترین کتاب های پزشکی, زیبایی, سلامت, ورزشی, علمی, ... بچه ها در هر سنی عاشق توپ و تیله های رنگی و براق هستند، اما هر چه سن كودك ...

اسباب بازی های مناسب کودکان پیش دبستانی - دردونه

http://dordoone.persianblog.ir/post/46/

4 مه 2011 ... انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است ... آنها نمی دانند که اسباب بازی های آموزشی برای کمک به آموزش بهتر کودکان طراحی شده اند. ... پازل ها و بازی های حل مسئله، بهترین نوع اسباب بازی های آموزشی برای ...

انتخاب اسباب بازي براي کودکان - راسخون

http://rasekhoon.net/article/show/916346/انتخاب اسباب بازي براي کودکان/

7 جولای 2014 ... تنوع توليد و اشباع بازار از انواع اسباب بازي ها، هر چند کودکان را هر ... تنوع، انتخاب بهترين گزينه را با اندکي دشواري رو به رو کرده است. ..... اينگونه اسباب بازي ها طراحي شده اند تا ديد وسيع تري در گروههاي سني مختلف ايجاد نمايند.

گروه آموزشي ابتدايي شهرستان كوهرنگ

http://gaek1391.blogfa.com/

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش ... اینگونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی مختلف ایجاد نمایند.

سلامت کودکان - مرکز سلامت

http://markazsalamat.persianblog.ir/tag/سلامت_کودکان

"بازی" ، کلید سلامت هر کودک است . اگر دنیای اطراف ... اسباب بازی ها ، بهترین وسیله جهت یادگیری کودک می باشند . ... اجبار در هر دوره ی سنی موثر نمی باشد .کودک در ...

بهترین اسباب بازی برای کودکان سه تا 6 ماهه - Bartarinha.IR | برترین ها

http://www.bartarinha.ir/fa/news/42987/بهترین-اسباب-بازی-برای-کودکان-سه-تا-6-ماهه

17 فوریه 2013 ... در اینجا بهترین اسباب بازی برای کودکان 3 تا 6 ماهه را معرفی کرده ایم. برترین مجله ... کتاب خواندن برای کودکان در هر سنی ارزشمند و مفید است.

بهترین هدیه ها برای کودکان دو ساله - Bartarinha.IR | برترین ها

http://www.bartarinha.ir/fa/news/70480/بهترین-هدیه-ها-برای-کودکان-دو-ساله

6 ا کتبر 2013 ... برای آشنایی با بهترین اسباب بازی ها برای کودک دوساله، فهرست زیر را مطالعه کنید . سه‌چرخه ... کتاب برای هر سنی مناسب است. اما برای کودک دوساله ...

روان شـناســی كودك

http://psychologic.persianblog.ir/

گاهی والدین تصور می کنند فرزندانشان آنها را رها کرده اند. .... این خواسته والدین منطقی است، چون کودک نوپا می تواند اسباب بازی ها را بر دارد، ... بازی است و با هر اسباب بازی به نوبت حسابی بازی می کند و سرگرم می شود، و من ..... بسیاری از پیشرفتهای فرد با پیشرفت اجتماعی فرد پیوند تنگاتنگ دارد اگر فرد دارای بهترین و ارزنده ترین ...

انتخاب نوع اسباب بازی به تقویت ذهن خلاق در کودکان کمک می کند ...

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=15149&parentid=70&catid=81

7 ژانويه 2013 ... ما متوجه شدیم یکی از بهترین روش هایی که به یادگیری کودکان کمک می کند، این است که ... چیزهای زیادی وجود دارند که بچه ها می توانند در هر سنی شروع به استفاده از آن بکنند. ... بسیاری از آنها تکنولوژی را در راههای سطحی به کار برده اند.