خلاقیت ، شکل کنترل شده یا محدود شده ای از تخیل است . خلاقیت ها ی افراد نه تنها برای زیبایی ظاهری ، بلکه به خاطر نتایج نهایی که در بر دارد به کار برده میشود


توصیه هایی برای پرورش کودکان
خلاقیت ، شکل کنترل شده یا محدود شده ای از تخیل است . خلاقیت ها ی افراد نه تنها برای زیبایی ظاهری ، بلکه به خاطر نتایج نهایی که در بر دارد  به کار برده میشود . این نتیجه نهایی معمولاً شکلی به خود می گیرد که دیگران نیز می توانند آن را ببینند . خلاقیت ممکن است خلق یک نقاشی ، یک لباس ، یک قطعه کوچک موسیقی یا پختن یک غذای جدید باشد . به واسطه خلاقیت ، شخص می تواند به پیشرفتهای انسانی خود بیافزاید ، همچنین افرادی که دارای قوه تخیل زیادی هستند نسبت به کسانی که فاقد خلاقیت هستند ، معمولاً به پیشرفتهای بیشتری در زندگی نائل می شوند . خلاقیت حتی در سنین کودکی نیز خود را نشان می دهد.
خلاقیت حتی در سن کودکی نیز خود را نشان می دهد . اغلب خانواده ها شاید با این نوع پدیده ها در رفتار ،کردار و گفتار کودکان خود مواجه شوند . برخی از آنان یا بی توجه هستند و یا کم توجه ؛ با این حال آن دسته از والدین که به کوچکترین رفتارهای کودکان خود توجه دارند ، می توانند با به کارگیری توصیه های 12 گانه پرورش خلاقیت ، کودکان خود را به مرحله خود شکوفایی سوق دهند ،البته به کار گیری این روش آنچنان هم ساده نیست . داشتن صبر و حوصله از یک سو و نکته سنجی دررفتار کودکان می تواند آینده درخشانی را برای کودک شما رقم بزند .
شیوه افزایش خلاقیت در کودکان
*  برای ایجاد سؤالات تازه در ذهن کودکتان ، او را راهنمایی کنید . آموزش به کودک باید طوری باشد که او را به طرف پرسشهای تازه هدایت کند . معلم باید هنگام جواب دادن به سؤالات کودک ، او را به سمت مهارتهای جدید سوق دهد و از به کار بردن کلماتی مانند بله،خیر،هرگز و امثال آن دوری کند . این نوع جوابها نمی تواند ارتباط کاملی بین سؤالات کودک و معلومات قبلی او برقرار کند.
* حسن کنجکاوی در کودکان را پرورش دهید . برای این امر، هیچ چیز مثل پاسخهای صحیح و مناسب به پرسشهای او موثر نیست . سؤال ، در واقع انعکاس از ذهن تشنه ای است که می خواهد با دریافت جواب از فردی که بهتر از او می داند خود را سیراب کند ، اگر چه احتیاج ، باید فوراً برآورده شود اما کمی مکث بین سؤال و جواب ، غالباً می تواند افکار و ایده ای مفید جهت مباحثه و گفتگو به بار آورد .
* والدین و مربیان ، نه تنها باید درباره امور مربوط به کودک ، بلکه درباره امور خانه و مدرسه نیز از او نظر خواهی کنند و عقاید او را مانند عقاید بزرگسالان در حضور خود ، به بحث و گفتگو بگذارند .
* به عقاید جدید و تازه کودکتان احترام بگذارید . کودکانی که به نوعی خلاقیت آنها برانگیخته شده ، روابط و مفاهیم را درک می کنند . لذا والدین و مربیان آنها ممکن است به آنها توجه نداشته باشند و حتی گاهی او عقاید خود را چنان مطرح کند که بزرگسالان قادر به ارزشیابی وجایگزینی آنها نباشند ، تشویق کودکان به ابرازعقاید جدید ، می تواند در رشد خلاقیت آنها موثر واقع شود .
* از مراقبتها و دخالتهای بیش از حد در زندگی کودکان اجتناب کنید . یکی از ویژگیهای انسان خلاق این است که تواناییش را خودش به کارمی اندازد . وظیفه والدین و مربیان این است که این قابلیت را در او زنده نگاه دارند و به کودکان اجازه دهند بعضی اوقات مطابق سلیقه خود اشیاء را کشف کنند . مراقبتها و دخالتهای زیاد از حد بزرگسالان در زندگی و رفتارهای کودکان ، قابلیت یادگیری مبتکرانه آنها را تضعیف می کند .
* از کودکان بخواهید که اشیاء و امور نیمه تمام را تکمیل کنند ؛ از کودکان تقاضا کنید تا جملات نا تمام و داستانهای نا کامل ، تصاویر و نقاشی های نیمه تمام و حتی اشیاء ناقص را کامل نمایند . برای اواسباب بازی هایی بخرید که خودش بتواند آنها را به یکدیگر متصل کند و با آنها مدلهای مختلف خلق کند .
* اجازه دهید اشیا را از نزدیک لمس کنند. علاوه بر مشاهده اشیا لازم است کودک آنها را لمس نماید ، زیرا مشاهده شیء به تنهای کنجکاوی کودک را ارضا نمی کند ، کودکانی که از لمس کردن اشیا محروم می شوند توانایی لازم جهت کشف و اختراع را از دست می دهند . مشاهده همراه با لمس اشیا ، آنها را در بازی های خیالی ، اختراعات و پاسخ گویی به آزمونهای خلاقیت یاری می دهد . به کودکان اجازه دهید وسایل بی خطر خانه را لمس نمایند . خصوصا کودکان بیرون کشیدن وسایل آشپزخانه از داخل کابینتها و بازی با کاسه و قابلمه و بشقابها را بسیار دوست دارند  .
* برای کودکان همیشه یک مارک خاص آدامس ، بستنی یا چیزهای مورد علاقه را نخرید. کودکان را تشویق کنید در خرید خوراکی و پوشاک ، مدل های مختلفی را امتحان کنند و از خرید کالاهای تکراری و یکسان اجتناب کنید .
* کودک را همیشه از یک مسیر خاص به خانه نبرید . زمانی که با او بیرون می روید ، هنگام برگشتن به خانه به او توضیح دهید که  می خواهید از یک راه جدید به خانه بروید. او از این طریق در می یابد برای رسیدن به یک هدف راه های مختلفی وجود دارد .
* در مورد کاربردهای مختلف یک وسیله خاص از کودکان سؤال کنید . کاربرد ابزارها و وسایل مختلفی که را در خانه دارید ، برای کودک شرح دهید و از او بپرسید: به نظر تو این وسیله چه کاربردهای دیگری می تواند داشته باشد . به این طریق شما ذهن کودک را مستعد می کنید .
* از مکان های جدید دیدن کنید 0 همراه با کودک به نمایشگاهها و موزه های مختلف و طبیعت زیبا بروید ، اجازه دهید او از نزدیک مکان های گوناگون را شناسایی کند .
* به اتاق او کاغذ های سفید بچسبانید . حدود یک متر از اتاق کودکتان را از سطح زمین به طرف بالا به طور سراسری و افقی کاغذ سفید بچسبانید و به او بگویید هر طور که دوست دارد روی آنها نقاشی و طراحی کند . در تزیین اتاق او از سلیقه اش استفاده نمایید . به او یاد دهید که هر چند روز یک بار محل وسایلش را در اتاق تغییر دهد تا به این وسیله زمینه خلاقیت در او پرورش یابد.
موانع خلاقیت در محیط خانواده
1- تأكید بیش ازحد والدین برهوش و حافظه كودك
بسیاری از والدین ، ناآگاهانه كودك خود را فقط با هدف تقویت مهارت های حافظه ای و انباشتن ذهن وی از اطلاعات عمومی ، تربیت وهدایت می كنند و برای حافظه و هوش كودك اهمیتی بیش از حد قائل می شوند. این گروه از والدین بدون در نظر گرفتن این اصل تربیتی مهم كه تنها اطلاعات عمومی و داشتن حافظه قوی برای تكامل و رشد فكری و باروری استعدادهای كودك كافی نیست ، با اصل قراردادن هوش وحافظه كودك، از پرورش سایر تواتمندی های ذهنی و روانی كودك خود ، كه مهم ترین آنها تفكر خلاق است ، غافل می مانند.
2- ایجاد رقابت میان كودكان
رقابت میان كودكان معمولاً وقتی پدید می آید كه :
الف ) نوعی ارزیابی و رتبه بندی توسط والدین وجود داشته باشد.
ب  ) پاداش یا جایزه ای در میان باشد . به طور معمول اگر كودكان احساس كنند كه كار آنها توسط والدین مورد ارزش گذاری قرار خواهد گرفت یا به بهترین كارجایزه یا پاداش داده خواهد شد، بیشتر از آن كه به انجام بهترآن كار بیندیشند ، به كسب آن جایزه فكر می كنند . ضمن این كه گاهی این رقابت ها به ستیزه جویی میان كودكان تبدیل می شود و سبب می گردد تا آنها نتوانند از توانایی ها و استعدادهای واقعی خود استفاده كنند.
3- تأكید افراطی بر جنسیت كودك
تأكید زیاد بر جنسیت كودك و تمایز قائل شدن زیاد میان دختر و پسر یكی از موانع مهم رشد خلاقیت كودكان در برخی از خانواده هاست . در برخی از فرهنگ ها بسیاری از دختران و پسرانی كه از تفكر خلاق برخوردارند ، به سبب ملزم شدن به رعایت پاره ای مقررات وهنجارهای از پیش تعیین شده وهمچنین به دلیل قرار گرفتن در نقش های قالبی كه فرهنگ و محیط بر آنها تحمیل كرده ، علایق و تمایلات خلاقانه ی خود را سركوب می كنند و در نتیجه به تدریج دچار تعارض شده ، خلاقیت آنها از بین می رود.
4- قرار دادن قوانین خشك و دست و پا گیر در منزل
بسیاری از والدین برای كودكان خود قوانین و مقررات خشك ومحدود كننده ای نظیر مقدار ساعت های درس  خواندن در روز ، رأس ساعت معین خوابیدن ، استفاده از لوازم خاص و... قرار می دهند . پدید آوردن چنین شرایطی در منزل و اصرار و پافشاری بر رعایت آنها از جانب كودكان ، سبب می شود كودك تدریجاً به قالبی و تكراری رفتار كردن عادت كند . باید توجه داشت كه افكار و رفتارهای كلیشه ای و تكراری نقطه متضاد خلاقیت است .
5- عدم آشنایی والدین با مفهوم واقعی خلاقیت
عدم آگاهی و شناخت برخی والدین از فرایند رشد خلاقیت در كودكان و مطالعه نكردن آنها در این زمینه ، سبب می شود هیچ گاه نتوانند برای پرورش و شكوفایی خلاقیت كودك خود برنامه ریزی و اقدام صحیحی نمایند و به این ترتیب ناخواسته سبب می شوند استعدادهای خلاق كودكشان به هدر رود.
6- انتقاد مكرر از رفتارهای كودك
پیامبر اكرم (ص) در حدیثی درباره وظایف والدین نسبت به  فرزندان می فرمایند : " یقبل مَیسوره و یتـَجاوز عـَن مـَعسوره و لا یرهـُقـُه " آنچه را كودك در توان داشته و انجام داده از او بپذیرد ، كار طاقت فرسا و سنگین از او نخواهید  و او را به گناه و طغیان وادار نكنید .
ارزیابی پی درپی رفتارهای كودك و زیر ذره بین قرار دادن و انتقاد از كارهای او در خانواده ؛ آزادی ، امنیت خاطر و اعتماد به نفس كودك را مختل می سازد و ترس از اشتباه را در وی تقویت می كند . این ترس چنانچه دركودك حالت مرضی پیدا كند ، جرئت ابراز هرگونه اندیشه ی جدید یا انجام كارهایی را كه درعین خلاق بودن ، احتمال وجود اشتباه نیز در آنها وجود دارد، در كودك از بین می برد و به این ترتیب خلاقیت كودك كه لازمه اش داشتنآزادی و امنیت خاطر در محیط خانواده و خطر پذیری  وعدم ترس از اشتباه است ، با مانع رو به رو می گردد.
7- بیهوده شمردن تخیلات كودك
تخیل كودك اساس خلاقیت اوست و چنانچه تخیلات و رؤیاهای كودك با بی توجهی ، تمسخر یا بیهوده انگاشتن از جانب والدین رو به رو شود، در واقع سرچشمه خلاقیت اوخشكانده شده است.
محكوم كردن خیال پردازی كودك و وادار نمودن او به واقع بینی درخانواده شیوه ای كاملاً اشتباه است و برای بذر حساس خلاقیت كودك ، آفتی مهلك محسوب می شود.
8- عدم شناسایی علائق درونی كودك
بسیاری از كودكان خصوصاً درسنین پایین ، از علائق  و كشش های خود نسبت به موضوعات و پدید ه های پیرامون اطلاع روشنی ندارند یا این كه نمی توانند آن را به زبان بیاورند. این موضوع از موارد بسیار حساس به شما ر می رود كه باید ازهمان دوران كودكی مورد توجه والدین قرار گیرد. خانواده هایی كه نسبت به این مسئله بی تفاوت اند و سعی نمی كنند انگیزه ها و موضوعات مورد علاقه كودك خود را شناسایی و كشف كنند ، ناخواسته فرصت های زیادی را برای رشد خلاقیت كودك از وی سلب می كنند.
9- عدم وجود حس شوخ طبعی درمحیط منزل
شوخ طبعی از شاخص های مهم خلاقیت به شما ر می رود و وجود حس شوخی و شوخ طبعی در فضای خانواده بسیار حائز اهمیت است ، زیرا مستقیماً به رشد خلاقیت كودك كمك می كند . اما در خانواده هایی كه فضای زندگی آنها خشك ، رسمی و جدی است ، زمینه ای برای بروز حس شوخ طبعی كودك به وجود نمی آید و در نتیجه در چنین محیطی بسیاری از كشش های خلاقانه كودك پنهان می ماند.
10- تحمیل نقش بزرگسال به كودك
بسیاری از والدین علاقه مندند كه كودك آنها سریعاً رشد كند و كودكی خود را پشت سر بگذارد . آنها گاهی برای تسریع این امر سعی می كنند با كودك خود همانند بزرگسالان رفتار كنند و به تبع آن از كودك خود توقع ایفای نقش هایی بزرگ تر از محدوده سنی آنها را دارند . تحمیل نقش های كاذب بزرگسالی به كودكان ، روند رشد اجتماعی آنان را مختل می سازد وسبب پدید آمدن رفتار های نا به هنجار و تصنعی در آنها می شود  و همین امر باعث از بین رفتن بسیاری از استعدادهای خلاق دوران كودكی می گردد.به تخیل كودكان خود پروبال بدهید، آن وقت است كه از پرواز بلند آنها شگفت زده خواهید شد .
  

توصیه هایی برای پرورش خلاقیت کودکان - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/khalaghiat/recommendation.html

توصیه هایی برای پرورش خلاقیت کودکان ... برخي از آنان يا بي توجه هستند و يا کم توجه ؛ با اين حال آن دسته از والدين که به ... شيوه افزايش خلاقيت در کودکان. * براي ...

روشهای پرورش خلاقیت در كودكان - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=799

12 دسامبر 2002 ... توصیه هایی برای پرورش کودکان ... برخی از آنان یا بی توجه هستند و یا کم توجه ؛ با این حال آن دسته از والدین که به ... شیوه افزایش خلاقیت در کودکان.

توصیه هایی برای پرورش کودکان خلاق - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4998516/توصیه-هایی-برای-پرورش-کودکان-خلاق

3 ا کتبر 2014 ... خانواده يكي از عوامل بسيار مهم در رشد و پرورش خلاقيت کودکان محسوب مي گردد که نقش مهمي در شكوفايي خلاقيت هاي كودكان دارد.

راهکارهای پرورش خلاقیت کودکان - کارگاه مجازی پرورش خلاقیت کودکان

http://ninikhalaq.niniweblog.com/cat2.php

راهکارهای پرورش خلاقیت کودکان - بهترین و آسانترین راهکارها برای خلاق شدن ... کودکان اگر عزت نفس داشته باشند خلاقیت دارند و یکی از راه‎های افزایش عزت نفس .... به والدین توصیه می گردد که داستانهایی برای کودک انتخاب کنید و با ... به این ترتیب، آنان فرآیند علم یعنی چگونه آموختن را تجربه می کنند و حواسشان دقیق و قوی می شود.

توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز - کارگاه مجازی پرورش خلاقیت ...

http://ninikhalaq.niniweblog.com/post87.php

توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز - بهترین و آسانترین راهکارها برای خلاق شدن ... در این وبلاگ سعی شده بهترین راهها و شیوه های پرورش خلاقیت کودکان بیان بشه. .... پس باید از کودکی استعدادها و توانایی های آنان را بشناسیم و در فعلیت بخشیدن به ...

7 - کارگاه مجازی پرورش خلاقیت کودکان - NiniWeblog.com

http://ninikhalaq.niniweblog.com/p6.php

کارگاه مجازی پرورش خلاقیت کودکان* - بهترین و آسانترین راهکارها برای خلاق شدن فرزند دلبند شما - *کارگاه مجازی پرورش ... توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز ...

پرورش خلاقیت کودکان - آکاایران - دنیای کودکانه - کودک آکا

http://koodakan.akairan.com/koodak/kodakane1/21517.html

بهترین زمان برای پرورش خلاقیت از 3 تا 12 سالگی می باشد. ... با تشویق و تأیید رفتار کودک و فراهم آوردن زمینه های مساعد و تدارک بازیهای دلخواه او، قدرت تخیل و خلاقیت کودک را تقویت کنید. ... برای افزایش خلاقیت کودکان باید: ... *امکان شرکت در فعالیت ها و کلاسهای ویژه را برای آنان فراهم نمایید. ... توصیه هایی برای پرورش کودکان ...

صفحه کارگروهی کودک و خلاقیت -سایت فکرنو-سایت خلاقیت نوآوری و ...

http://www.fekreno.org/acreativekid/creativekidindex.htm

-معرفی سایت های اینترنتی مرتبط با خلاقیت کودک به زبان فارسی و انگلیسی .... بنابر این کاهش و گاه فقدان فعالیت جسمی روی فرزندان خردسال آنها تاثیر می گذارد. ... طبق توصیه های این نهاد، کودکان خردسال باید حداقل یک ساعت در روز و افراد بالغ باید ... اغلب والدین از این جمله برای بالا بردن اعتماد به نفس کودک استفاده می کنند.

تقویت قوه تخیل کودک با نقاشی کردن - سایت

http://powerset.ir/تقویت-قوه-تخیل-کودک-با-نقاشی-کردن-2886

تمرین نقاشی کودکان برای تقویت قوه تخیل. بسیار مفید خواهد بود که. کودک ... شما می توانید با استفاده از پازل های ساده، از سن پایین این عادت فکر کردن را در کودک ...

مهدکودک استاندارد، هوش کودک را افزایش می‌دهد - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/50524/مهدکودک-استاندارد-هوش-کودک-را-افزایش-می‌دهد

24 آگوست 2014 ... پدر و مادر با تشویق هر گام کوچک کودک، کمک بزرگی به خلاقیت های ... کننده برای تعلیم روزمره است و برای این منظور، متخصصان رعایت توصیه های .... البته پدر و مادر کارهای زیادی را به طور غریزی برای پرورش فکری کودک شان انجام می ...

راهکارهایی برای پرورش خلاقیت در کودکان - ایران ناز

http://www.irannaz.com/strategies-for-nurturing-creativity-in-children.html

شاید به همان اندازه که مهم است بدانیم چه کارهایی خلاقیت کودک را افزایش می دهد به همان اندازه هم مهم است بدانیم ... درواقع والدین از طریق درگیر شدن در فعالیت های خلاقانه کودک در پرورش خلاقیت او سهیم هستند. ..... توصیه هاییی برای مراقبت پوست در تابستان.

خلاقیت چیست ،پیشنهاداتی به معلمان برای پرورش ... - سایت زیبا وب

http://www.zibaweb.com/modiriat2.htm

برای آشنا ساختن مسئولان مدارس و معلمان با خلاقیت و شیوه های پرورش آن ، می توان از ... بيان آن براي ساير دوستان علاوه بر افزايش عمق يادگيري ، مهارت در نوشتن و خلاقيت را در ... آموزان براي ساير دانش آموزان و اولياي آنان فراهم كنيم در پرورش ابتكار و خلاقيت .... سوال انعكاس كنجكاوي هاي ذهني كودك

چگونه تفکر انتقادی را در کودکان پرورش دهیم؟ - پیشگیری نوین

http://www.pishgirinovin.com/کانون-هدف/مدرسه/گفت-و-گو/item/1970-چگونه-تفکر-انتقادی-را-در-کودکان-پرورش-دهیم؟

21 ژانويه 2014 ... وی توصیه هایی نیز به معلمان برای ارتقای تفکر انتقادی در کودکان داشت و گفت: در آموزش باید از قیاس استفاده کرد و برای افزایش خلاقیت یک ...

آفریدمان : مرکز پرورش خلاقیت » برگزاری اردو - کارگاه خلاقیت نوجوانان

http://afaridman.ir/خدمات/برگزاری-اردو/

کسب تجربه و افزایش مهارت های زندگی اجتماعی ... به توصیه های مربیان اردو دقیقاً عنایت کنید و از تجربه های آنان بهره بگیرید. ... محیط مناسبی برای انجام کارهای خلاقانه کودکان فراهم نمایید، امکانات و وسایلی را در اختیار آنها بگذارید تا از این طریق ...

UCMAS.ir | چرتکه موسسه نو اندیشان پرتو راه ابریشم

http://www.ucmas.ir/Box/16/چگونه-هوش-اکتسابی-کودکان-را-بپرورانیم-و-افزایش-دهیم؟

چگونه هوش اکتسابی کودکان را بپرورانیم و افزایش دهیم؟ ... مجموعه یافته های متقدم و متاخر در این حوزه نیز می تواند در قالب توصیه هایی به والدین ارائه شود که دوست دارند فرزندی باهوش ... می توانند ذهن کودک را تمرین دهند و دریچه های هوش و خلاقیت را پیش رویش باز کنند. ... در این میان موسیقی ارزش هایی شناخته شده برای پرورش هوش کودک دارد.

آیا خلاقیت در کودکان با مغز آنها ارتباط دارد؟ - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/5382_آیا-خلاقیت-در-کودکان-با-مغز-آنها-ارتباط.html/

15 آگوست 2013 ... نمی دانند که خلاقیت را می توان از چه سنی پرورش داد و چقدر با هوش کودک مرتبط است. ... برخلاف تصور بسیاری از والدین درباره این که برای افزایش خلاقیت کودک ... نقاشی کردن هم یکی از بهترین راه های افزایش خلاقیت کودکان است؛ تشویق ... ( 840 ) · شعار جدید امسال برای روز جهانی بهداشت روان ( 731 ) · توصیه های اولیه در ...