علم و دانایی از جاذبه هایی است که انسان را حتی در کودکی به سوی خود می کشاند و آشنا کردن کودکان با دنیای کتاب و کتابخوانی، یکی از اصول آموزشی و تربیتی است که منجر به رشد فکری و روحی آنان می شود.


 علم  و دانایی از جاذبه هایی است که انسان را حتی در کودکی به سوی خود می کشاند و آشنا کردن کودکان با دنیای کتاب  و کتابخوانی، یکی از اصول آموزشی و تربیتی است که منجر به رشد فکری و روحی آنان می شود.
 بحث و گفتگو درباره ی کتابی خاص، می توان دیدی انتقادی و نکته بین در کودکان به وجود آورد. در چنین وضعیتی، کودکان نظرات خود را درباره کتاب می گویند، درباره شخصیت ها اظهار نظر می کنند و احیاناً دنباله داستان را به نحوی که خود صلاح می دانند، تمام می کنند.
اما والدین و علاقمندان اغلب نمی دانند چگونه باید در راه گسترش فرهنگ مطالعه گام بردارند. آنها شاید واقعاً آرزو دارند فرزندانی اهل مطالعه داشته باشند، ولی بنا به دلایلی در رسیدن به این آرزو ناموفق هستند و همین سبب افزایش سطح بی سوادی در جوانان شده است. مسلم است که برای حل یک مشکل، ابتدا باید علل ایجاد آن را بررسی و سپس برای رفع آن اقدام کرد.

برخی دلایل گسترش نیافتن فرهنگ مطالعه عبارت اند از:
نبود جایگاه خوب و مناسب برای کتاب در خانواده نداشتن وقت و انرژی و برنامه ویژه برای مطالعه در خانواده؛ بی توجهی به علایق کودکان؛ هزینه نکردن برای کتاب به دلایل اقتصادی؛ بی توجهی به کتاب و کتابخوانی در مدارس.
چه باید کرد؟
شیوه هایی برای ایجاد و پرورش عادت و انگیزه مطالعه در کودکان  و نوجوانان وجود دارد، که مؤثر شناخته شده اند.برخی از این شیوه ها عبارت اند از:
1- قصه گویی : کمتر کودکی می تواند در برابر کلمات جذاب «یکی بود یکی نبود» و «روزی روزگاری» مقاومت کند و سراپا گوش نشود.
2- تماشا: تماشای کتاب برای بچه های کوچک بسیار ارزشمند است. اگر عکس های کتاب برای آنها توضیح داده شود ( لغت همراه عکس) کمک بزرگی به فهم کلمات و معانی آنها می کند.
3- کتاب به عنوان هدیه:اطرافیان می توانند به عنوان جایزه و تشویق ، به کودکان کتاب هدیه دهند یا به آنها کمک کنند تا کتابی به عنوان هدیه تولد و یا تشکر برای دوستانشان انتخاب کنند.

4- آشنا کردن کودکان با بزرگان ادب و هنر:سالروز تولد بزرگان علم و ادب، فرصت خوبی برای آشنایی با دنیای ادبیات است. مادری می گفت من هر سال روز تولد سعدی ، حافظ ، فردوسی  و مولوی  را با دادن کتاب به فرزندانم جشن می گیرم. چنین کاری موجب می شود، آنها با فرهیختگان آشنا شوند و به خواندن آثارشان در آینده رغبت نشان دهند.
5- بحث و گفتگو:با بحث و گفتگو درباره ی کتابی خاص، می توان دیدی انتقادی و نکته بین در کودکان به وجود آورد. در چنین وضعیتی، کودکان نظرات خود را درباره کتاب می گویند، درباره شخصیت ها اظهار نظر می کنند و احیاناً دنباله داستان را به نحوی که خود صلاح می دانند، تمام می کنند.
6- بازی و مسابقه: بازی  ها و مسابقات مربوط به کتاب می تواند بی علاقه ترین کودکان را هم بر سر شوق آورد. مانند مسابقه چه کسی کتاب بیشتری خوانده است؟ یا مسابقه بیست سؤالی درباره ی کتاب هایی که جنبه معمایی دارند، از روش های جذب کودکان به مطالعه محسوب می شود.
7- طبیعت:یک روش خوب برای شروع مطالعه، استفاده از کتاب هایی درباره طبیعت و دنیای اطراف است؛ مانند معرفی پرندگان، حشرات، درختان، برگ ها، حیوانات و شناخت بناهای تاریخی و آشنا کردن کودکان با زندگانی قهرمانان.
و دیگر راه ها:از دیگر راهکارهای گسترش فرهنگ مطالعه، آشنایی و بازدید از نمایشگاه های کتاب  و کتابخانه ها، همکاری بین والدین و مدرسه، والدین و کتابخانه ها، خوشرویی کتابدارها در زمان مراجعه کودکان، مشترک شدن در مجلات، دایر کردن کلاس های داستان نویسی، ایجاد برنامه های کتابخوانی و معرفی کتاب در صدا و سیماست.
  

«کتاب بازی» را به کودک یاد دهید! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=13069

10 سپتامبر 2005 ... علم و دانایی از جاذبه هایی است که انسان را حتی در کودکی به سوی خود می کشاند و آشنا کردن کودکان با دنیای کتاب و کتابخوانی، یکی از اصول آموزشی ...

چگونه کودکمان را وارد دنیای کتاب کنیم؟

http://ketabak.org/tarvij/node/3267

27 آگوست 2014 ... ب) راه های درست کتاب خوانی برای کودکان و پرورش خلاقیت کودکان به وسیله ی ... یادتان باشد کتاب ها، باید مثل اسباب بازی ها یا کنترل تلویزیون، همیشه در ... ارزشمند بودن کتاب را به کودک یاد دهید و او را برای سالم نگه داشتن کتاب ها ...

چگونه از فرزند خود يك نابغه بسازيم - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/ARFEK76.HTM

بهره گبري از كتابهاي مصور بدون نوشته ،به كودكان خواندن نمي آموزد. اگر هنگام .... - سوال ، سوال : كودك شما هر چه زودتر حرف زدن ياد بگيرد،زودتر به سوال كردن مي افتد. كودك، شما .... فعال باشيد،يك بازي به بچه بياموزيد و آنگاه اجازه دهيد او باقي راه را بپيمايد.

سرگرمی با کودک (به کودکانمان کتاب خواندن را بیاموزیم (2)) - آکاایران ...

http://koodakan.akairan.com/koodak/kodakane1/23778.html

برای‌ علاقه مند کردن‌ کودکان‌ به‌ کتاب‌ راه های‌ متعددی وجود دارد که‌ در ادامه‌ به‌ نمونه‌ هایی‌ اشاره‌ می‌ شود؛ به‌ یاد داشته‌ باشیم‌ که‌ این‌ شیوه‌ها باید .... کتاب بازی را به کودک یاد دهید ...

کتابخوانی را از کودکی شروع کنید - نی نی بان

http://niniban.com/news/37180/کتابخوانی-را-از-کودکی-شروع-کنید

کودک نیاز دارد تا زمانی که خواندن را یاد بگیرد کتاب برایش خوانده شود. ... کنید و با قراردادن چند کتاب سبک و داستانی درآنها کودک را به کتاب خواندن عادت دهید. ... با شخصیت‌های کتاب بازی‌های فکری جالبی طراحی کنید و حتی برای او چیستان بسازید .

صرفه جویی در مصرف آب را به کودکان یاد دهید - مجله اینترنتی دلگرم

http://www.delgarm.com/children/behavior-from-childhood-to-adolescence/115195-صرفه-جویی-در-مصرف-آب-را-به-کودکان-یاد-دهید

24 سپتامبر 2014 ... صرفه جویی در مصرف آب را به کودکان یاد دهید,صرفه جویی , مصرف آب ,یاددادن ... آب برای بسیاری از کودکان نماد شادی و بازی است و بیشتر کودکان بازی ... کتاب هایی با مضامین صرف جویی آب با توجه به سن کودکتان خریداری کنید.

بازيهاي كامپيوتري كودكان را مي توان كنترل كرد

http://www.emahd.ir/isf/sepehr/index.php/module/HTML_Pages/action/ShowHTML_Pages/id/253

قبل از ارائه بازي كامپيوتري يك محدوديت زماني مشخص را به كودك اطلاع دهيد . براي كودكان در اين ... شايد لازم باشد كه اين ذخيره سازي را به او ياد بدهيد. چند سرگرمي ... مثل كمك در آشپزي به مامام يا كتاب خواندن با بابا يا مامان ، نقاشي كشيدن و ...اين كار به  ...

1 ﮔﺮدش ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎی روزاﻧﻪ را ﺑﻪ ﲰﺖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎی ﻳﺎدﮔﲑی ﺳﻮق - Maryland Committee ...

http://www.mdchildcare.org/countdownmd/pdfs/brochures/FAR_countdown.pdf

ﮔﺮدش ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎی روزاﻧﻪ را ﺑﻪ ﲰﺖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎی ﻳﺎدﮔﲑی ﺳﻮق. دهﻴﺪ. ﺻﺤﺒﺖ ﮐﻨﻴﺪ،ﮔﻮش ﮐﻨﻴﺪ ،ﲞﻮاﻧﻴﺪ ،ﺑﺎزي ﮐﻨﻴﺪ. ﻳﺎدﮔﺮﻓﱳ در ﲤﺎم ﳊﻈﻪ هﺎ ... ﻣﺮﺑﻲ ﮐﻮدﮐﺴﺘﺎن. او را دﻋﻮت ﺑﻪ ﲤﺎﺷﺎی ﮐﺘﺎب ... ﻣﺸﺎهﺪﻩ ﮐﺮدن ﻣﻬﺎرﲥﺎي ﮐﻮدک ﺑﻪ وي ﮐﻤﮏ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﺗﺎ در. ﻣﺪرﺳﻪ ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﺪ .... ﺑﻪ ﮐﻮدﮐﺎن ﻗﺒﻞ از دﺑﺴﺘﺎن ﻳﺎد دهﻴﺪ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﻳﮏ. ﮐﻤﺎن ، ﺑﻨﺪ ﮐﻔﺶ و  ...

به کتاب هایتان بــــال دهید! | هایکو نودهشتیا! - دانلود کتاب

http://www.forum.98ia.com/t1277021.html

... دهید! | هایکو نودهشتیا! سلام! بیایید با هم به کتاب هامون بــال. ... هایکوکتاب یعنی سرودن هایکو با نام کتاب ها. شما هم می تونید از ...... «کتاب بازی» را به کودک یاد دهید!

بازی برای کودکان زیر دو سال - کارگاه مجازی پرورش خلاقیت کودکان

http://ninikhalaq.niniweblog.com/cat3.php

به پچ پچ کردن در گوش یکدیگر آن قدر ادامه دهید ، تا کودک یاد بگیرد که چگونه صدایش .... یکسری شی اعم از اسباب بازی ، میوه ، ظرف و ظروف ، کتاب و خودکار و غیره جمع ...

راهکارهای پرورش خلاقیت کودکان - کارگاه مجازی پرورش خلاقیت کودکان

http://ninikhalaq.niniweblog.com/cat2.php

بازی با کودک، کتاب خواندن برای او و نوازش آن از روش‎های پرورش عزت نفس و خلاقیت ..... به او یاد دهید که هر چند روز یک بار محل وسایلش را در اتاق تغییر دهد تا به این ...

چگونه با فرزند یک تا دو ساله خود بازی کنیم؟ - alikocholo

http://alijonemaman.persianblog.ir/post/2/

26 دسامبر 2012 ... این بازی به کودک کمک می‌کند که معنای ریتم را درک کند و این کار به ... این کار کمک می‌کند که بتوانید عشق و علاقه به کتاب خواندن را در کودکتان ایجاد کنید. ... هر کار تازه‌ای را باید چند بار انجام دهید تا کودک بتواند آن را یاد بگیرد.

کتاب بازی کودکان در اسلام - مادربانو

http://madarbanoo.com/14268/کتاب-بازی-کودکان-در-اسلام/

3 ژوئن 2014 ... به وسیله بازی کودک مهارت های اجتماعی و زبانی را کسب می کند و اگر از آن .... مثلا به او یاد دهید که جغجغه اش را به طرفی پرتاب کند و سپس شما آن را ...

کمک به فرزندتان در زمینه خواندن و نوشتن - Ontario

http://www.edu.gov.on.ca/eng/literacynumeracy/parentGuideLitFA.pdf

راهنمای اولیا : کتاب "کمک به مهارتهای خواندن و نوشنت فرزندتان" است که ... TVOkids. com عبارتند از: ارتباط با بازیها و فعالیتهای مربوط به سایت .... این مهارتها را بطورتفریحی و سرگرم کننده انجام دهید و به آن اهمیت بدهید. 18 . .... کودکان را یاد بگیرید.

مهمترین نکته در شکل گیری شخصیت کودک - لگوی آموزشی ایران

http://legoeducation.ir/article/id-3-htm/

با این حال به یاد داشته باشید که شخصیت کودک ۳ تا ۵ ساله هنوز در حال رشد و تغییر است و ... ۲) به کودک اجازه بازی دهید: بازی تاثیر شگرفی بر تکامل کودک دارد. ... ۷) برایش زیاد کتاب بخوانید: خواندن کتاب و تعریف کردن داستان به کودک شما کمک می  ...

میگنا - چرا بچه ها با هم دعوا می کنند؟

http://www.migna.ir/vdcdsx0x.yt09f6a22y.html

27 جولای 2014 ... مثل: بازی کردن با او،خواندن کتاب برای او، یا بطور خیلی ساده درگیر کردن او ... به بچه ها کلماتی را یاد دهید که باعث بازی بهتر و همکاری بهتر آنها شود.