كتاب‌های جذاب، پازل‌ها، مكعب‌ها، حیوانات یا پرندگان ساخته شده از مواد سبك، ابزار كوك شدنی یا دارای باتری برای حركت‌كردن یا پخش اصوات و مانند اینها علاوه بر سرگرمی، قابلیت‌های آموزشی و خلاقانه را در او افزایش می‌دهد.

كتاب‌های جذاب، پازل‌ها، مكعب‌ها، حیوانات یا پرندگان ساخته شده از مواد سبك، ابزار كوك شدنی یا دارای باتری برای حركت‌كردن یا پخش اصوات و مانند اینها علاوه بر سرگرمی، قابلیت‌های آموزشی و خلاقانه را در او افزایش می‌دهد.

روان‌شناسان كودك و محققان تربیتی تأكید دارند ​بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها با تقویت حواس، هوش و ادراكات كودكان، به دنیای حال و آینده آنها شكل می‌دهند و از همین روست كه اگر درست انتخاب و در دسترس‌شان گذاشته شود اثراتی سازنده خواهند داشت، وگرنه مخرب و زیانبار خواهند بود.  چه نكات و ویژگی‌هایی را باید در نظر گرفت تا اسباب‌بازی‌های خریداری شده برای آنها نه تنها مفید، بلكه در صورت امكان سازنده و پرورش‌ دهنده باشد؟  صرف‌نظر از ویژگی‌های مفید و سازنده، آیا عوامل دیگری نیز در خرید و استفاده از اسباب‌بازی‌ها دخیل​اند؟  انتخاب اقتصادی یا آموزشی والدین مهم است یا علاقه صرف كودكان؟ هر نوزاد یا كودكی، در مراحل متفاوت رشد خود به چه وسایلی علاقه و توجه نشان می‌دهد؟

تكامل حواس

برخی احساس‌ها و ادراكات نوزاد انسان طی همان دوره زندگی در رحم مادر، مراحل تكامل را پشت سر می‌گذارند؛ گوش و توان شنوایی از این دسته حواس است.

جغجغه، عروسك‌های ​صدادار، وسایل و اسباب‌بازی‌های موزیكال و ریتمیك با صدای آرام، نه بلند، و نوایی آرامش‌بخش، لوازم مفیدی برای مواقع بیداری او یا ساكت كردنش​ هنگام گریه است.

برخی دیگر از حواس همچون بینایی پس از تولد شكل بایسته‌ای به خود می‌گیرد. در یكی دو هفته پس از تولد، نوزادان ابتدا فقط رنگ‌های تند و با كنتراست زیاد را در فواصل نزدیك تشخیص می‌دهند نه رنگ‌های میانی و ملایم یا فواصل دور را؛ آویزهایی با رنگ‌های شاد قرمز و سبز كه روی گهواره آنها در حركت است می‌تواند توجه آنها را جلب كند. كم‌كم او می‌تواند با گرفتن اشیا حس لامسه را با كنجكاوی خود درآمیزد و هر دو را تقویت كند. بنابراین باید لوازمی را در اختیارش گذاشت كه خطری نداشته باشد و با سن او نیز متناسب باشد.

دوره نوزادی

ایمنی و بی‌خطر بودن وسایل قابل دسترس یكی از نكاتی است كه در همه مراحل كودكی باید هنگام تهیه اسباب‌بازی نیز مورد توجه بزرگ‌ترها قرار گیرد. از آنجا كه نوزادان بسرعت علاقه وافری به مكیدن و به دهان بردن اشیا پیدا می‌كنند، بهداشتی و قابل شست‌وشو بودن آنها نیز اهمیت بسیار دارد. وسایلی با رنگ‌های روشن، نرم، لطیف و بزرگ‌تر از دهان با صداهای آرام و توجه‌برانگیز از جمله اسباب‌بازی‌ها و عروسك‌ها و آدمك‌ها، برای چنین دوره‌ای مناسب هستند​.

 دنیای كودكی

وقتی واحد شمارش عمر فرزندتان همراه با ماه به سال نیز متصل می‌شود باید به فكر سرگرمی همراه با آموزش و تقویت خلاقیت او بود. او می‌تواند بنشیند و وسایل اطرافش را جابه جا كند، می‌تواند راه برود و توپی را از این‌سو به آن سو بیندازد یا اسبابی چرخدار مثل روروك، ماشین پلاستیكی و... را هل دهد یا به دنبال خود بكشد. ویژگی جابه‌جایی و حركت برای خرید و تهیه اسباب‌بازی در اولین سال زندگی نه‌تنها اولویت دارد بلكه از آن پس نیز در اغلب موارد باید تكرار شود تا تنبلی جای تحرك را نگیرد. در​ دو یا سه سالگی درك بیشتر دنیای اطراف، به ویژگی​های دیگر​ اسباب‌بازی‌ها​ اضافه می‌شود.

كتاب‌های جذاب، پازل‌ها، مكعب‌ها، حیوانات یا پرندگان ساخته شده از مواد سبك، ابزار كوك شدنی یا دارای باتری برای حركت‌كردن یا پخش اصوات و مانند اینها علاوه بر سرگرمی، قابلیت‌های آموزشی و خلاقانه را در او افزایش می‌دهد.

از این به بعد آنچه او را علاقه‌مند كند، حس خلاقیتش را برانگیزد، به عواطف و درك او شكل بهتری دهد، روش‌ها و راهكارها را آموزش دهد، با دیگران همراهش كند، همكاری با همبازی‌ها را به او بیاموزد و به حركت و كنش وادارد، مفید است.

وسایل نقاشی غیرسمی، توپ‌های بادی، بازی‌های محوطه باز چون سرسره و طناب‌كشی، لوازم كوچك شده دنیای بزرگ‌ترها مثل لوازم خانگی یا قطارها و خودروها و... از جمله اسباب‌بازی‌هایی است كه ​ تقویت این موارد را تقویت می​کند .

 معیارهای درست

آگاهان و متخصصان پرورشی می‌گویند اشكال بسیاری از والدین هنگام تهیه اسباب‌بازی نگاه از دید خودشان است نه نگاه از منظر بچه‌ها. آنها كه اولین فرزندشان را به دنیا می‌آورند بر حسب علاقه و شوق خود، گاهی اطراف كودك را پر از اسباب‌بازی‌های جورواجوری می‌كنند كه به جای سرگرم شدن كودك، او را سردرگم می‌كند.

برخی با خرید اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت مدام دغدغه خراب نشدن آن را به كودك گوشزد می‌كنند و ترس از خرابی و ناراحتی حاصل از آن را در دل وی می‌كارند. دسته‌ای دیگر به علایق، سلایق یا حتی خاطرات خود از اسباب‌بازی‌ها توجه دارند نه علاقه كودك. حتی بعضی مواقع ممكن است توجه كودك به نوع خاصی از این اسباب‌های‌بازی از دید والدین نادرست پنداشته شود.

به عنوان مثال هنوز بسیارند والدینی كه خرید عروسك برای پسربچه‌ها یا توپ و اسباب‌بازی اصطلاحا پسرانه برای دختربچه‌ها را اشتباه می‌پندارند!

توجه به ایمنی، سلیقه و علاقه كودكان، سن و سالشان، درك و هوش متفاوت آنها، امكان خراب‌كردن، تنوع رنگ و شكل و حتی ابعاد، جذابیتش برای كودك، قابلیت پرورش مهارت‌هایی چون تخیل یا آموزش همراه با سرگرمی، امكان مشغولیت با بازی، تجربه‌اندوزی، ارزانی آن و... از جمله نكات مناسب برای تهیه اسباب‌بازی است.

اگر می‌خواهید كودكتان به واسطه سرگرمی با اسباب بازی درك بهتری از بسیاری مسائل پیرامونش نیز به​دست بیاورد، باید قدرت تشخیص معیارهای نادرست را از درست در خود و كودكتان تقویت كنید. یك راه قضاوت در این باره از نگاهی به اسباب‌بازی كودكان در خانواده‌ها معلوم و آشكار می‌شود.

انتخاب صحیح اسباب بازی برای کودکان - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/toys-age.html

تصورات اشتباه درباره «بغلی شدن» کودکان · طلاق, طلاق ... انتخاب اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم است . تحقیقات ... مطالب مرتبط - والدین و کودکان. با کودکان ...

توصیه های مهم در خرید اسباب بازی برای کودک - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/32852_توصیه-های-مهم-در-خرید-اسباب-بازی-برای-کو.html/

11 جولای 2014 ... از چه سنی باید برای کودک اسباب بازی خرید؟این توصیه‌ها و نکات مهم را برای انتخاب اسباب‌بازی‌های ایمن برای کودکان رعایت کنید. خریدن اسباب بازی ...

دلنوشته های یك پدر - مطالب ابر انتخاب اسباب بازی

http://1pedar.mihanblog.com/post/tag/انتخاب اسباب بازی

5 جولای 2014 ... وبلاگ یك پدر دغدغه های یک پدر است در مورد رشد درست کودک خود. ... اما قبل از خرید، ساخت و انتخاب هر بازی و اسباب بازی باید اول یک برآوردی از برخی ... اما این اینقدر مهم هست که حتی برای زیر سه سال یه شرکتی مثل لگو بسته‎های ...

اصول خريد اسباببازی برای کودکان تا یک سال | مجله خانوادگی ...

http://birtak.com/16117

10 ژوئن 2014 ... ممکن است انتخاب کردن اسباب‌بازی برای کودکان کم‌سن آسان به نظر برسد، اما مهم انتخاب اسباب‌بازی‌هایی است که مناسب سن آنها باشد و سلامتی آنها را در ...

اسباب بازي برای پیش از دبستان - تبیان

http://www.tebyan.com/index.aspx?pid=184879

31 ا کتبر 2011 ... مطالب مرتبط ... نامه محرّم (سال 93) · خواستگاری های تبیانی کلید خورد · دانستنی های مهم درباره بیسکویت ... انتخاب اسباب بازی براساس گروه سنی کودکان ... بازی فرزندتان مؤثر باشند، نظر و داوری خود شما نیز در این مورد بسیار مهم است.

روانشناسی کودک

http://www.samiraeslamieh.blogfa.com/

روانشناسی کودک - مقـــالات روانشناســــــی درباره کـــــــودکان. ... مهم در موفقیت افراد نام برده می شود، باید از همان بدو تولد به کودکان توسط والدین آموزش داده شده و تقویت گردد. ... انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است.

گنجینه معارف : کودکان و اسباب بازی ها (با تأکید بر روان شناسی بازی)

http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/88989

13 مه 2010 ... یکی از نیازهای مهم و اساسی کودک، نیاز به بازی و اسباب بازی است. ... روان شناس مشهور ژان پیاژه تأکید می کند که والدین در انتخاب اسباب بازی دقّت و هوشیاری لازم را داشته باشند؛ ... در این مقاله سعی نگارنده بر این است تا از دیدگاه های مختلف و با توجه به لحاظ همه عوامل، ... درباره تصاویری که او می بیند با او صحبت کنید.

نقش بازی در رشد کودکان - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek577.htm

درباره فواید بازی و نقش آن در پرورش جسم و روح آنها ، پژوهش های زیادی انجام شده است و کارشناسان .... تناسب داشتن اسباب بازی انتخاب شده با سن کودک بسیار مهم است. .... به مطالب و نحوه ی بیان کودکان در بازی به خوبی توجه کنیم زیرا احساسات و مشکلات ...

تناسب اسباب بازی با سن کودک بسیار مهم است

http://ninisite.com/Pages/News-تناسب_اسباب_بازی_کودک_بسیار_مهم_است_-1206.aspx

کودکان همراه با رشد خود به محرکهای متفاوتی نیاز دارند و انتخاب اسباب بازی بر اساس نیازهای آنها باید متغییر باشد. تناسب داشتن اسباب بازی انتخاب شده با سن کودک ...

نوزادان و کودکان - پرشین وی

http://www.persianv.com/nozad/

کودکان,سرگرمی,سایت سرگرمی,سرگرمی کودکان,کاردستی کودکان,بازی کودکان, سایت کودکان ... های خنده دار,سرگرمی برای کودکان ، کاردستی کودکان,بازی کودکان سایت کودکان,اسباب بازي كودك,کودکان ... تصورات اشتباه درباره «بغلی شدن» کودکان .... هوش ملاک انتخاب اسباب بازی ....

اهمیت بازی در کودکان - آموزش ابتدایی

http://roshdno.persianblog.ir/page/3

درباره وبلاگ ... مطالب اخير ... از این لحاظ شرایط بازی ، آزادی کودک در بازی ، اسباب بازیهای مورد استفاده کودک و مدت زمانی که به ... مهم‌ترین و اساسی‌ترین فعالیت کودک به شمار می‌رود که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهای مهم دیگری را داراست که هر یک از ... همچنین در انتخاب اسباب بازی نهایت دقت و تناسب را مدنظر داشته و اسب

بررسی بازی درمانی ، اهمیت بازی ، بازی های مناسب برای کودکان

http://azizi-r.blogfa.com/post-248.aspx

بازی کودکان مقاله ی دوم ... می‌رود که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهای مهم دیگری را داراست که هر یک از این کارکردها به ... از این لحاظ شرایط بازی ، آزادی کودک در بازی ، اسباب بازیهای مورد استفاده کودک و مدت ... همچنین در انتخاب اسباب بازی نهایت دقت و تناسب را مدنظر داشته و اسباب ... ﭘﺲ ﺑﯿﺎﯾﯿﻦ ﺍﻭﻥ ﺩﯾﺪﮔﺎﻩ ﮐﻬﻨﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﯼ ﺍﺳﺘﺜﻨﺎﯾﯽ ﺭﻭ ﺑﺸﻮﺭﯾﻢ.

نکاتی مهم در اسباب بازی پسرانه و دخترانه -آکا - مراقبت از نوزاد

http://koodakan.akairan.com/koodak/nozad1/2014221171111.html

جدایی و تفکیک کامل اسباب بازی دخترها و پسرها، خیلی هم مهم نیست. بازی کردن با چکش و ... هر چه سن کودک کمتر باشد، اسباب بازی آن باید بزرگ‌تر باشد. ... نکات مهم درباره تغذیه از طریق شیشه ... راهنمای انتخاب اسباب بازی بی خطر. آخرین مطالب کودک  ...

بازی های فراموش شده ی کودکانه - آکاایران - شناخت کودک - کودک آکا

http://koodakan.akairan.com/koodak/shenakht1/23407.html

البته انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. ... نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که بازی و اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم تلقی می شود به ... اما در این مقاله قصد داریم در مورد نوع دیگری از اسباب بازی ها یعنی اسباب بازی های بیرونی صحبت کنیم. .... تصورات اشتباه درباره بغلی شدن کودکان  ...

پروین - کودک شیرین من - Blogfa

http://kuudak.blogfa.com/author-kuudak.aspx

مطالب زیر از جلد اول کتاب "به بچه ها گفتن، از بچه ها شنیدن" انتخاب شده است. ... آیا طرز تفکر والدین درباره کودک می تواند در طرز فکر او نسبت به خودش تاثیر .... به نظر من مهم نیست که شما در 2 سالگی یا دیر تر کودکتان را از شیر بگیرید. ..... روی نوع اسباب بازی که انتخاب می کند و رفتارش در حین بازی مطالعه روی کودک انجام می گیرد.

مرکز آموزش کودکان دو زبانه | جدیدترین مطالب درباره دوزبانگی

http://bclc.ir/content.aspx?id=37&lang=fa

جدیدترین مطالب ، دوزبانگی ، پرورش کودک دوزبانه ، آموزش زبان انگلیسی به ... باید با نظر اعضای خانواده استراتژی را برای پرورش کودک دوزبانه، انتخاب کرد و تا ... یکی از موارد مهم و ضروری مورد نیاز برای زندگی امروز، دانستن زبان دیگری غیر از ..... شد و از کنارتان رفت و شروع به بازی با اسباب بازی هایش کرد، شما به خواندنتان ادامه دهید.