کودکان به کمک اسباب بازیها بطور غیرمستقیم آموزش می بینند و حوادثی که دور و برشان می گذرد را به نوعی در این بازی ها تجربه می کنند.


کودکان به کمک اسباب بازیها  بطور غیرمستقیم آموزش می بینند و حوادثی که دور و برشان می گذرد را به نوعی در این بازی ها تجربه می کنند.
تا به حال چقدر به کودکی که مشغول بازی کردن با وسایل بازی دور و برش است دقت کرده اید، وقتی کودک در دنیایی غرق شده که هیچ چیز به غیر از آن اسباب بازی نمی تواند در آن نفوذ کند؟ کودکان به کمک اسباب بازیها  بطور غیرمستقیم آموزش می بینند و حوادثی که دور و برشان می گذرد را به نوعی در این بازی ها تجربه می کنند. با این وجود و با همه تاکیدی که کارشناسان بر تاثیرپذیری کودکان از چنین وسایلی دارند، در کشور ما هنوز هم اسباب بازی بعنوان یک وسیله لوکس، تزئینی و بی اهمیت تلقی می شود.
اسباب بازی ها شاید لذت بخش ترین دارایی های کودکان باشند. حتی وقتی بزرگ می شویم هم با دیدن اسباب بازی های قدیمی حس خوبی به ما دست می دهد و گاه تلاش می کنیم آنها را حفظ و نگهداری کنیم.
شاید به خاطر داشته باشید که چند سال قبل رنگ های سرطان زایی که در اسباب بازی های چینی به کار رفته بود باعث شد واردات این اسباب بازی ها به بسیاری از کشورها ممنوع شد.
درست از همان هنگام بود که مضر و حتی خطرناک بودن این وسایل رنگی و جذاب مورد توجه قرار گرفت. در حالی که تا قبل از آن رشد فکری و ایجاد خلاقیت در کودکان تنها انتظاری بود که از اسباب بازی ها می رفت.
طبق اعلام کارشناسان در حال حاضر ماهانه یک میلیون و 800 هزار دلار اسباب بازی وارد کشور می شود. این رقم در سال 84 یک میلیون و 600 هزار دلار، در سال 83، 850 هزار دلار، در سال 82- 570 هزار دلار و در سال 81- 57 هزار دلار بوده است. البته این ارقام می توانند ارتباطی با ارزش و اهمیت واقعی اسباب بازی ها نداشته باشند. بعبارت دیگر، ارزش پولی یک اسباب بازی لزوما" با ارزش حقیقی آن برای تربیت و آموزش کودک، یکی نیست.
با این وجود شاید شما از معدود والدینی باشید که وقتی قصد انتخاب اسباب بازی دارید، می خواهید بدانید چه معیارهایی برای خرید یک اسباب بازی مناسب برای کودکتان جود دارد، یا بعبارت دیگر، وسیله ای که کودکتان بیشتر اوقاتش را با آن پر می کند تا چه حد برای او مفید خواهد بود و آیا می تواند برای سلامت جسم و روان او مضر هم باشد؟
" امروزه استاندارد اسباب بازی ها توجه تمامی کشورها را به خود مشغول کرده است. این استانداردها دائما" به روز می شود و آزمایش ها و     تست های زیادی روی آنها انجام می شود. در ایران سه سال پیش موضوع استاندارد اسباب بازی بطور جدی مطرح شد. قبل از آن نیز موسسه استاندارد از آخرین استانداردهای اسباب بازی که کشور استرالیا تهیه کرده بود، استفاده کرد که در نتیجه این قانون موسسه استاندارد باید هم اسباب بازی های داخلی را زیرنظر می گرفت که مهر استاندارد دارند یا نه و هم اسباب بازی های وارداتی که کنترل کیفی آنها محرز شده باشد". این جملات را محمدحسین فرجو، دبیر ستاد شورای نظارت بر اسباب بازی می گوید و ادامه می دهد: " در آزمایشگاه تست های مختلفی روی این اسباب بازی ها انجام می شود حتی از لحاظ به کاربردن رنگ و مواد این اقلام آزمایش می شوند و اگر میزان استفاده از این مواد از حد استاندارد بالاتر باشد از ورود آنها جلوگیری می شود. "
با این اوصاف، هرازگاهی هشدارهایی از سوی متخصصان اعلام می شود مبنی بر اینکه بعضی انواع اسباب بازی موجود در بازار خطرناکند و باید از آنها پرهیز کرد. مثل همین چند هفته پیش که یک متخصص چشم نسبت به خطرات استفاده از اسباب بازی های لیزری هشدار داد.
ر سال تعداد زیادی از كودكان به‌دلیل انجام دادن بازی‌های خطرناك دچار حادثه می‌شوند و حتی كار بعضی از آنها به چند روز بستری شدن در بیمارستان می‌كشد.
شاید باورتان نشود اما هر چیز ساده‌ای مانند اسباب‌بازی‌ها، آب، شیر و حتی هوا باعث مرگ تعدادی از كودكان در هر سال می‌شود.  آمارها نشان می‌دهد؛ تقریبا 6 درصد از كودكان، بازی بسیار خطرناك كشیدن یك كیسه پلاستیكی روی صورت و حبس كردن نفس را امتحان كرده‌اند. متاسفانه در سال 2007، 82 كودك بین 6 تا 19 سال فقط به‌دلیل انجام این بازی و رقابت كردن با دوستان‌شان برای حبس كردن نفس جان خود را از دست داده‌اند.
اگر والدین می‌خواهند فرزندان خود را از انجام این بازی‌ها بازدارند، باید در مرحله اول علت جالب بودن اینگونه حركات خطرناك برای كودكان را درك كنند. به این ترتیب می‌توان به راحتی علاقه بچه‌ها را به سمت بازی‌های بی‌خطر متوجه شد و هر سال از تعداد زیادی از حوادث ناگوار پیشگیری كرد. همان‌‌طور كه می‌دانید، خطر كردن بخشی از زندگی همه انسان‌ها را تشكیل می‌دهد و هیجان ناشی از آن برای همه حتی كودكان جالب است. اگر مشاهده كردید كه كودكتان در حال انجام یكی از این بازی‌هاست، در مرحله اول سعی كنید خونسردی خود را حفظ كنید و آرام باشید.  خوشبختانه كودكان معمولا این بازی‌ها را انجام نمی‌دهند و فقط گاهی اوقات این رفتارهای پرخطر از آنها دیده می‌شود. اگر شما ناگهان با كودكتان برخورد كنید و از كوره در بروید، ممكن است فرزندتان تصمیم بگیرد این كار را به دور از چشمان شما انجام دهد كه در این صورت عواقب كار ممكن است بسیار بدتر شود.  
در ادامه سعی می‌كنیم بعضی از بازی‌های خطرناك را كه معمولا كودكان علاقه زیادی به انجام آنها دارند به شما معرفی كنیم، تا خود را برای پیشگیری از آنها آماده كنید.
چقدر می‌تونی نفست رو نگه داری؟
بعضی از كودكان دوست دارند تا جایی كه ممكن است نفس خود را نگه دارند تا احساس سرگیجه و بی‌حالی موقت به آنها دست بدهد. حتی دیده شده كه تعدادی از نوجوانان این كار را تا لحظات آخر قبل از بیهوش شدن ادامه می‌دهند تا این احساس را تا نهایت خود تجربه كنند.
برای انجام این كار كودكان از كمربند، طناب، كیسه پلاستیكی و حتی دست استفاده كرده و نفس خود را به‌طور كامل حبس می‌كنند. یكی از خطرات جدی انجام این بازی‌ها وارد شدن آسیب مغزی در اثر كم شدن میزان اكسیژنی است كه به سمت این عضو بسیار مهم بدن در جریان است.  خوشبختانه راه‌هایی هست كه از طریق آن شما می‌توانید متوجه شوید، فرزندانتان دست به انجام این بازی می‌زنند. برای مثال ظاهر شدن قرمزی یا جراحت در پوست اطراف گردن، قرمز شدن چشم‌ها، سردردهای مداوم و حواس‌پرتی از نشانه‌های معمول انجام این بازی در بین كودكان است.  معمولا كودكان این بازی را برای نشان دادن قدرت و توانایی خود در نگه داشتن نفس انجام می‌دهند اما بعضی مواقع این علل انجام این بازی‌ها جدی‌تر است.  
آمارها نشان می‌دهد، كودكان افسرده، ناامید، كودكانی كه احساس می‌كنند به آنها توجه كافی نمی‌شود یا نمی‌توانند فعالیت‌های معمولی زندگی خود را به درستی انجام دهند، این بازی‌ها را برای جلب توجه انتخاب می‌كنند. اگر مشاهده كردید فرزندتان به این بازی علاقه دارد و به انجام آن اصرار می‌ورزد، حتما با یك روانشناس مشورت كنید.

با یك نفس برو بالا
یكی دیگر از بازی‌هایی كه معمولا در بین كودكان دیده می‌شود، رقابت بر سر نوشیدن حجم زیادی از مایعات است. برای مثال آنها با هم شرط می‌گذارند كه بتوانند یك بطری كامل نوشابه را در یك نفس بنوشند یا یكباره یك شیشه كامل شیر را سربكشند.  مشخص است كه با انجام این كار باید منتظر ظهور علائم بیماری بود. معده انسان این توانایی را ندارد كه یكباره وارد شدن حجم زیادی از مایعات مانند شیر را مدیریت كند.  به همین دلیل این كار می‌تواند خود را با علائمی مانند استفراغ، اسهال، دل درد و ورم معده نشان دهد.

دهنت چقدر جا داره؟
شاید در نگاه اول این بازی بامزه به‌نظر بیاید اما می‌تواند نتایج فاجعه باری به همراه داشته باشد. كودكان ممكن است با هم مسابقه بگذارند كه هر كدام می‌توانند چه تعداد تكه كوچك غذایی را در دهان خود جای دهند.  این غذاها معمولا اندازه كوچكی دارند و می‌توانند هر چیزی از چیپس و پفك گرفته تا میوه را شامل شوند. در طول دهه‌های گذشته این نوع بازی‌ها باعث مرگ تعدادی از كودكان شده كه با این كار مسیر تنفسی خود را مسدود كردند و اطرافیان آنها نیز نتوانستند هیچ كاری برای نجات جان آنها انجام دهند.

بازی‌های كامپیوتری
شاید بسیاری از والدین تصور كنند، سرگرم شدن با كامپیوتر، مطمئن‌ترین بازی برای كودكان باشد اما متاسفانه اینطور نیست.  به تازگی محققان متوجه شدند، مغز كودكانی كه ساعت‌های زیادی خود را با بازی‌های كامپیوتری سرگرم می‌كنند به مرور زمان آسیب دیده و حتی ممكن است باعث ابتلای آنها به فراموشی موقت شود. اعتیاد به بازی‌های كامپیوتری اتصالات داخل مغز را غیرفعال كرده و به‌طور خلاصه بسیاری از توانایی‌های آن را مختل می‌كند. بعضی از كودكان در سال بیش از 2 هزار ساعت به صفحه مانیتور خیره می‌شوند و با این كار به بسیاری از قسمت‌های بدنشان از چشم‌ها گرفته تا مفاصل و ستون فقرات آسیب وارد می‌كنند.

رقابت ادویه‌ای
البته این بازی چندان معمول نیست اما دیده شده كه بعضی از كودكان و نوجوانان بر سر خوردن ادویه‌ تند مانند دارچین، فلفل و مانند آن بدون مصرف آب رقابت می‌كنند.  بعضی مواقع این كار باعث بروز سرفه‌های شدید شده و حتی كار به استفراغ كردن هم می‌رسد. از عوارض خطرناك‌تر اینگونه بازی‌ها می‌توان به اختلالات ریوی، جمع شدن مایعات در داخل شش‌ها و ابتلا به ذات‌الریه اشاره كرد.

5  اسباب بازی خطرناك اما پرطرفدار
عینك‌های پلاستیكی
تحقیقات محققان ایالات‌متحده نشان می‌دهد، میزان مواد شیمیایی موجود در این عینك‌ها بسیار زیاد است. بعضی از نمونه‌های این عینك‌ها تا 42 برابر حد مجاز دارای فتالیت‌ها هستند. با اینكه استفاده از فتالیت‌ها از سال 2008 در اسباب‌باز‌ی‌ها ممنوع شده است ولی هنوز هم بسیاری از كارخانه‌ها به خصوص كارخانه‌های چینی به استفاده از این مواد در محصولات خود ادامه می‌دهند. فتالیت‌ها می‌توانند باعث به هم ریختن تعادل هورمونی در بدن شوند و همچنین عوارض زیادی به همراه داشته باشند.

تیله و توپ‌های كوچك
از سال 1190 تا‌كنون 69 كودك در ایالات متحده در اثر بلعیدن این گوی‌های بسیار كوچك خفه شده و جانشان را از دست داده‌اند. این توپ‌ها برای كودكان زیر 3 سال نباید قطر كوچك‌تر از 4/5 سانتی‌متر داشته باشد، زیرا به راحتی می‌تواند هنگام بلعیده شدن مسیر تنفسی كودك را مسدود كند.

بادكنك
با اینكه بادكنك‌ها یكی از محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های كودكان به حساب می‌آید، اما از سال 1990 تا‌كنون عامل مرگ 86 كودك زیر 8 سال بوده‌ است.  بادكنك‌ها بعد از تركیدن به تكه‌های كوچكی تقسیم می‌شود كه درصورت وارد شدن به دهان ممكن است باعث خفگی كودكان شود.

تفنگ‌ها
تفنگ‌ها، یكی از اسباب‌بازی مورد علاقه بیشتر كودكان به حساب می‌رود، اما متاسفانه بیشتر آنها طوری ساخته شده‌ كه صداهای بلندی تولید می‌كند. كودكان نیز علاقه دارند بچه‌های دیگر را غافلگیر كنند و به همین دلیل تفنگ را در نزدیك گوش آنان به صدا درمی‌آورند. در این حالت ممكن است پرده گوش كودك صدمه دیده و باعث ناشنوا شدن یك گوش به‌طور كامل شود. نمونه‌های دیگری از این تفنگ‌ها كه گلوله‌های كوچك شلیك می‌كند نیز بسیار خطرناك و حتی باعث كوری كودكان هم شده‌ است.

لیزر
اگر لیزرها به‌مدت زیادی به چشم تابانده و به دفعات زیادی تكرار شود، اثرات مخربی روی چشم می‌گذارد. با تابیده شدن لیزر بر چشم كودك ممكن است شبكیه چشم آسیب دیده و كودك لكه‌های سفیدی را روی اجسام مشاهده كند.

پرتوهای خطرناک:
البته بحث وجود لیزر و ایمنی آن برای کودک در بعضی از اسباب بازی ها در حال حاضر از مسائلی است که کارشناسان نظرات مختلفی در مورد آن دارند. در حالی که تعدادی از چشم پزشکان معتقدند این لیزرها خطری برای چشم کودک ندارند چون از نوع لیزرهای کم توان هستند، یک متخصس لیزر در این مورد معتقد است این لیزرها اگر به مدت زیادی به چشم تابانده شوند و به دفعات زیادی تکرار شوند، اثرات مخربی روی چشم می گذارند.
دکتر رضا فکرآزاد در ادامه می گوید: " حتی اگر این لیزرها هیچ ضرری نداشته باشند، بهتر است به کودکانمان آموزش بدهیم که این پرتوها را مستقیما" به چشم نتابانند. درست است که این شعله در حد چند  میلی وات و جزو لیزرهای کم توان است ولی شدتش بالاست. migna.ir شما حتی وقتی چند ثانیه داخل یک لامپ نگاه می کنید و بعد روی خود را         برمی گردانید،  تاثیر آن تا مدتی روی شبکیه چشم می ماند، با اینکه یک لامپ آنقدر شدت ندارد. در حالی که گروه ما یعنی بچه ها جزو گروههای پرخطر هستند و تاثیر این اشعه ها روی چشم آنها می تواند بسیار مخرب و برگشت ناپذیر باشد. "
وی با بیان این که بیشتر قسمت شبکیه که سلولهای بینایی در آن قرار دارند دچار آسیب می شود، می گوید : " این لیزرها چهار خصوصیت عمده دارند، تک رنگند، تک فازند، واگرا نیستند و شدت بالایی دارند. اگر چه تاکنون مورد خاصی از این آسیب ها مشاهده نشده ولی چون تعداد آنها در جامعه زیاد است بهتر است جانب احتیاط در نظر گرفته شود. "
در مقابل ، محمدحسین فرجو با اشاره به اینکه در بخشی از اسباب بازیها مثل تفنگ ها لیزرهایی برای نشانه گیری بهتر استفاده شده می گوید:    " از ورود این اسباب بازی ها جلوگیری شده ولی بعضی از وسایل که دارای پرتو لیزرند و بعنوان اسباب بازی نیستند بعنوان سرگرمی به وسیله بعضی از اسباب بازی های کودکان استفاده می شوند که می توانند آسیبهای جدی برای کودک به همراه داشته باشند. "
البته به گفته کارشناسان آزمایشگاه ایمنی کودکان در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، لیزرهای به کار رفته در اسباب بازی  کودکان از نوع لیزرهای باشدت پایین هستند که برای کودک نمی توانند آسیب زا باشند.  مونا نامجو، یکی از کارشناسان این آزمایشگاه در مورد این لیزرها   می گوید: " در بحث استاندارد اسباب بازی های الکتریکی نوع لیزر به کاررفته بررسی می شود. این لیزرها در چهار سطح هستند. نوعی لیزر LED که لیزر سطح یک است اصلا" خطری ندارد و دارای شدت پایین است و فقط این سطح از لیزر قابل استفاده در اسباب بازی کودکان است. "

اسباب بازی های خطرناک:
خطر لیزرهای غیر استاندارد فقط یک نمونه بود. اگر به عنوان والدین به فکر تهیه یک اسباب بازی سالم برای کودکتان هستید، بهتر است بدانید اسباب بازی های شوک دهنده نیز از اقلام مردود شناخته شده هستند که هنوز هم به منظور سرگرمی و صرفا" ایجاد خنده تولید می شوند. دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی در مورد این اسباب بازی ها و همچنین سایر اقلامی که برای کودک خطرآفرین هستند می گوید: " این اسباب بازی ها شوک زیادی را در فرد ایجاد می کند و از نظر پزشکان اثر خود را در طولانی مدت نشان می دهد. تفنگ های ساچمه ای را نیز ما ممنوع می کنیم، زیرا وقتی شارژ می شوند با سرعت زیادی گلوله درون خود را پرتاب میکنند. درست است که کشور چین روی این اقلام هشدار داده که افراد 14 سال به بالا از آنها استفاده کنند، ولی شاید این هشدارها رعایت نشوند و کودکان کم سن و سال از آنها استفاده های نامطلوب کنند چون این تفنگ ها شدت پرتاب بالایی دارند. "
وی در ادامه می گوید: " یکی از تست هایی که موسسه  اسباب بازی هایی به کار می رود که لبه تیز و برنده دارند. اگر اسباب بازی پارچه ای باشد و درز آن به راحتی باز شود، غیر استاندارد است.  پر کننده های داخل اسباب بازی ها هم بر حسب نوعشان می توانند آلوده و خطرناک باشند. حفره های داخل اسباب بازی و یا خطر گازگرفتگی و یا له شدن اندام کودک در ارتباط با اسباب بازی از جمله مواردی است که باید به آنها توجه شود. "
شاید جالب باشد که بدانید نوع دیگری از اسباب بازی هایی که آزمایشگاه استاندارد نسبت به آن حساس است، اسباب بازی هایی هستند که بوی نامطبوعی دارد. محمدحسین فرجود در این باره می می گوید: " اگر از مواد استاندارد استفاده شده باشد، این بو به خاطر ترکیبات رنگی است که روی اسباب بازی پاشیده شده است که بعد از چند بار استفاده از بین می رود و ضرر ندارد. " در مقابل ، فرجو در مورد اسباب بازی های معیوب و شکسته و ناقص هشدار می دهد که از برنامه های بازی کودک خارج نشده اند و می گوید: " در دنیا آمارهای زیادی وجود دارد که این  اسباب بازی ها موجب ضرر و زیان های زیادی از جمله خفگی ها برای کودک می شود . "
وی در مورد خطر اسباب بازی های صوتی  هشدار می دهد:
" در مورد این گروه هم یکسری از استانداردها وجود دارد. گاهی اوقات ایرادهایی که در بعد الکترونیکی اسباب بازی وجود دارد، صدای داخل اسباب بازی را در حد نازلی کاهش می دهد و در بعضی مواقع این    اسباب بازی ها صدای بیش از حد انتظاری را ایجاد می کند.

یک گروه تحقیقاتی به تازگی، اسامی گروهی از اسباب بازی ها که برای کودکان خطرآفرین هستند را منتشر کرده است. این اسباب بازی ها مرگ های دردناک بر اثر خفگی با قطعات کوچک را در کودکان زیر پنج سال رقم زده اند. این گروه به والدین توصیه می کنند که نکاتی ساده اما مهم را هنگام انتخاب اسباب بازی ها در نظر داشته باشند.
۱ استاندارد بودن، شکل ظاهری مناسب و تناسب اسباب بازی با سن کودک اصل اول در انتخاب شماست.
۲ کودک برای بازی با وسیله ای که قصد خرید آن را دارید نیازمند توانایی فیزیکی است پس قوای جسمانی فرزندتان را در نظر بگیرید.
۳ درک چگونگی بازی با اسباب بازی همان چیزی است که در تعیین گروه سنی کودک به آن اشاره می شود. بنابراین به توانایی کودک توجه داشته باشید.
۴ انتخاب رنگ ها و وسایل جذاب برای کودکان در سنین مختلف از طریق مطالعه یا جست و جو در اینترنت به راحتی امکان پذیر است.
۵ به ایمن بودن خود اسباب بازی و بخش هایی از آنکه می تواند به محل تجمع میکروب ها تبدیل شود نیز توجه کنید.
6 وجود سیم بلند، طناب یا روبان در برخی اسباب بازی ها و دسترسی کودکان به آنها، اسباب بازی ها را به وسایلی پرخطر تبدیل می کند. ممکن است کودک این وسایل را ببلعد یا درون گوش و بینی خود فرو ببرد.
۷ شاید اسباب بازی هایی که صداهایی بلند تولید می کنند برای کودکان جذاب باشند اما می توانند به اعصاب شنوایی کودکان آسیب برسانند.
بنابراین دقت در انتخاب و خرید اسباب بازی مناسب می تواند علاوه بر رشد فکری و ایجاد خلاقیت در کودکان از بسیاری از وقایع تلخ و غیرقابل جبران جلوگیری کند.

استانداردهای تعریف شده:
در مورد نحوه به کار بردن استانداردهای تعیین شده برای تایید کردن یک اسباب بازی سالم، کارشناس آزمایشگاه ایمنی کودک می گوید:
" ما اسباب بازی ها را بر اساس استاندارد جنرال ملی و بین المللی 620446978267 بررسی می کنیم. این استانداردها فعلا" بر اساس ایمنی اسباب بازی را مورد بررسی قرار می دهند و از لحاظ کیفی هنوز استانداردی وارد نشده است یعنی رفتارهای درست که سازنده   اسباب بازی آنها را پیش بینی کرده و رفتارهای نادرست که از طرف تولید کننده پیش بینی نشده اند مثل پرت کردن، شکستن و .... بعد از انجام این آزمون ها اسباب بازی دیگر نباید برای کودک خطراتی از قبیل تیز بودن، سرعت بالا، احتمال خفگی یا جراحات چشمی داشته باشند. "
" درخصوص عنصرهای سنگین در اسباب بازی نیز این استانداردها به کار می رود. مواد به کار رفته در اسباب بازی چون با بدن کودک ممکن است تماس داشته باشند، اولا" باید نو بوده و عاری از هر گونه آلودگی یا مواد بازیافتی باشند. دوم اینکه عناصر رسمی و سنگین نباید در آن وجود داشته باشند از نظر بعد الکتریکی این اسباب بازی ها مورد بررسی قرار می گیرند که هیچ گونه حرارت بالا و یا احتمال برق گرفتگی نداشته باشند."
در بحث استاندارد، نشانه های هشداری روی کالا بسیار مهم است چون با رشد سن، توانایی های حسی حرکتی کودک هم رشد می کند و این برای والدین که اسباب بازی را خریداری می کنند بسیار مهم است.  حتما" تا به حال متوجه شده اید در بسیاری از اسباب بازی هایی که از چین وارد می شوند، در داخل آنها از مواد نرم استفاده می شود.     نامجو در خصوص این نوع از اسباب بازی ها می گوید: " وقتی ما روی این مواد آزمون انجام می دهیم. متوجه می شویم که این مواد از مواد بازیافت شده کارخانه های دیگر است که برای سنگین کردن این اسباب بازی ها همراه با خاک از آنها استفاده می شود. همچنین اسباب بازی هایی که حاوی مایع هستند از لحاظ میکروب دارای خطر بالایی هستند. "  وی دامه می دهد: " بخصوص زمانی که کشورهایی مثل چین بیماریهایی مثل سارس یا آنفلوآنزای مرغی وجود دارد خیلی از کشورها از ورود آنها جلوگیری کردند چون ممکن است مایع درون آنها حاوی میکروب باشد. "

فاکتورهای ایمنی اسباب بازی:
آزمایش مواد تشکیل دهنده
آزمون قطعات کوچک
بررسی از لحاظ شکل و اندازه، لبه ها، نوک های تیز، برآمدگی ها، سیم ها و میله های فلزی، ورق های نازک پلاستیکی
بررسی ریسمان و یا کش در اسباب بازی ها
بررسی سوراخ ها و حفره هایی که داخل اسباب بازی وجود دارد.
بررسی فنرهای استفاده شده در اسباب بازی
بررسی اسباب بازی های پرتابی از نظر انرژی جنبشی
و موارد خاص مثل اسباب بازی های حاوی  مایع، تاشو و .......

اسباب بازی های خطرناک، تهدیدی برای کودکان

http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=76462

30 جولای 2014 ... اسباب بازی های خطرناک بر روحیه کودکان افغانستان تاثیر می گذارد. میراث 3 دهه جنگ در افغانستان جنگ و تند خویی است و حال نیز اسباب بازی های ...

میگنا - بازی ها و اسباب بازی های خطرناک کودک شما

http://www.migna.ir/vdcezx8z.jh8xfi9bbj.html

18 آگوست 2012 ... کودکان به کمک اسباب بازیها بطور غیرمستقیم آموزش می بینند و حوادثی که دور و برشان می گذرد را به نوعی در این بازی ها تجربه می کنند.

اسباب بازی های پر سر و صدا، برای شنوایی کودکان خطرناک است ...

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/اسباب-بازی-های-پر-سر-و-صدا،-برای-شنوایی-کودکان-خطرناک-است

اسباب بازی‌های پر سر و صدا باعث ایجاد آسیب‌های خطرناک و برگشت ناپذیر بر سیستم شنوایی کودکان می‌شود. اغلب والدین تصور می‌کنند کودکان تا سنین جوانی در خطر ...

مراقب اسباب‌بازي‌هاي مضر باشيد - همدردی

http://hamdardi.com/?part=menu&inc=menu&id=249

تا به حال چقدر به كودكي كه مشغول بازي‌كردن با وسايل بازي دور و برش است دقت ... از اسباب بازي هاي كودكان استفاده مي‌شوند كه مي‌توانند آسيب‌هاي جدي براي كودك به همراه ...

استانداردهای مسابقه و دسته بندی اسباب بازی ها

http://sutstudents.ir/استانداردهای-مسابقه-و-دسته-بندی-اسباب-بازی-ها_287.html

8)لبه یا نوک تیز خطرناک: لبه یا نقطه قابل دسترس اسباب بازی که در طول ... اسباب بازی های کودکان زیر 96 ماه، در هنگام استفاده نادرست قابل پیش بینی نباید برای ...

اسباب بازی های خطر آفرین - آکاایران - دنیای کودکانه - کودک آکا

http://koodakan.akairan.com/koodak/kodakane1/khatarafarin.html

تنها در سال گذشته در 4/1 از جهان 150000 کودک در اثر بازی با اسباب بازی های خطرناک آسیب دیده اند و خسارت های ناشی از بازی کودکان با اسباب بازی های خطرناک به  ...

راهنمای انتخاب اسباب بازی بی خطر برای کودکان - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/child-succulent/toy1-selection-guide.html

اسباب بازی ها گنجینه های کودکان هستند. به همین دلیل، باید در انتخاب آنها نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید زیرا برخی از آنها می توانند برای کودک دلبندتان خطرناک ...

راهنمای خرید اسباب بازی برای كودكان - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/50545/راهنمای-خرید-اسباب-بازی-برای-كودكان

6 سپتامبر 2014 ... چه بسیارند وسایل و اسباب بازی هایی كه نه تنها موجبات رشد كودكان را فراهم نمی ... از دیگر اسباب بازی های خطرناك ، اسباب بازی هایی است كه برا ی به ...

این اسباب بازی‌ها، قاتل کودک‌تان هستند! - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/50337/این-اسباب-بازی‌ها-قاتل-کودک‌تان-هستند

12 ا کتبر 2014 ... اسباب بازی های خطرناک بسیاری وجود دارند که کودک هرگز نباید با آن ها بازی کند. در واقع بر عهده شماست که به هر شکل ممکن فرزندتان را از بازی کردن ...

بازی ها و اسباب بازی های خطرناک کودک شما

http://family24.ir/بازی-ها-و-اسباب-بازی-های-خطرناک-کودک-شما-985

هر سال تعداد زیادی از كودكان به‌دلیل انجام دادن بازی‌های خطرناك دچار حادثه می‌شوند و حتی كار بعضی از آنها به چند روز بستری شدن در بیمارستان می‌كشد.

بهترین اسباب بازی برای کودکان تا 2 ماهگی

http://family24.ir/بهترین-اسباب-بازی-برای-کودکان-تا-2-ماهگی-980

در اینجا بهترین اسباب بازی برای کودکان تازه به دنیا آمده تا 2 ماهه را معرفی کرده ایم. ... موبایل اشعه های مضر و خطرناکی دارد به همین دلیل آن را در بالای گهواره کودک آویزان ...

کودک و اسباب بازی - آموزک

http://amoozak.org/tag/185

22 ا کتبر 2014 ... اما این بازی و وسایل بازی‌ها، عاری از خطر نیست، علاوه بر خطرات جسمی که برخی اسباب بازی‌های خطرناک برای کودکان به همراه دارد، آسیب‌های فرهنگی و ...

انتخاب اسباب بازي براي کودکان - راسخون

http://rasekhoon.net/article/show/916346/انتخاب اسباب بازي براي کودکان/

7 جولای 2014 ... خسارات ناشي از بازي کودکان با اسباب بازي هاي خطرناک به قدري سنگين و در بسياري از موارد جبران ناپذير است که قوانين و مقررات ويژه اي براي ...

بازی سرا | رسانه مجازی کودک و نوجوان

http://10006016.ir/bazi

تقویت ذهن دیگر بازی های این دسته · میمون های شیطون · میمون های شیطون3 · اسباب بازی فروشی · برخورد آبنباتی · تک مرحله ای · حدس بزن ...

بازی و اسباب بازی

http://www.emahd.ir/isf/ashkan/index.php/module/HTML_Pages/action/ShowHTML_Pages/id/225

اسباب بازی اثرات چندی بر رشد ویژگی های روان شناختی و شخصیتی کودک دارد که به ... خطرناک، تیز و برنده نباشند؛ دارای قطعات بسیار ریز و قابل بلع نباشند؛ دارای ...

۴ بازی خطرناک برای کودکان - آفتاب

http://www.aftabir.com/lifestyle/view/183719/۴-بازی-خطرناک-برای-کودکان

4 ژوئن 2014 ... یکی از بازی‌های خطرناکی که کودکان و نوجوانان انجام می دهند، نوشیدن بیش از حد آب ... اتحادیه اروپا چندی پیش اقدامات امنیتی خود را در مورد اسباب