می دونید باید چه غذایی به بچه مدرسه ای بدید؟

می دونید باید چه غذایی به بچه مدرسه ای بدید؟

شهرزاد: یافتن دوستان جدید و فعالیت‌های ورزشی می‌تواند نوع تغذیه کودک را تحت تاثیر قرار دهد. با وجود این والدین باید مواد غذایی ضروری برای رشد فرزندانشان را تامین کنند. توصیه متخصصان برای انجام این امر مهم به شما این فرصت را می‌دهد که علاوه بر تامین مواد لازم برای رشد کودک به فرزندانتان روش تغذیه سالم را نیز بیاموزید.

 

می دونید باید چه غذایی به بچه مدرسه ای بدید؟ - تصویر 1


آن‌چه که باید در خانواده رعایت شود

فرزند شما در سن مدرسه بیش از هر زمان دیگر از خانه دور می‌ماند که بخشی از آن را در مدرسه و بخشی را با همسالان خود سپری می‌کند. آموزگاران، مربیان و همسالان می‌توانند بر سلیقه غذایی فرزند شما تاثیر بگذارند ولی شما باید همچنان بر نحوه صحیح تغذیه فرزند خود نظارت داشته باشید و بهترین الگوی تغذیه او قرار بگیرید.

به یاد داشته باشید که بسیاری از عادات تغذیه‌ای زندگی در سنین شش تا 12 سالگی شکل می‌گیرد. به نظر «تارا اوسترو»، متخصص ارشد تغذیه در نیویورک، والدین باید کوشش کنند آن‌چه را که از نظر تغذیه و فعالیت‌های روزمره برای فرزند خود در طول زندگی ضروری می‌دانند در این سنین خود اجرا کنند تا کودکشان شاهد انجام آن‌ها باشد. دکتر نیکلاس استاد طب اطفال در هوستون می‌گوید: «تعلیم براساس الگو در این سن بسیار مهم است و اثرش بیش از آن است که والدین بخواهند به اصرار، کودک را وادار به خوردن غذاهای مناسب یا نوشیدن شیر کنند. والدین خود باید این مواد را در حضور کودکان با اشتیاق مصرف کنند. در حین غذا خوردن ضمن آن‌که با کودک خود آمرانه برخورد می‌کنید از خشونت و سختگیری نیز بپرهیزید.»

 


تهیه سفره مغذی

خوردن مواد ارزشمند غذایی مانند غلات پوست‌نکنده، لبنیات و گوشت کم‌چربی، میوه و سبزیجات در غذاهای اصلی و تغذیه بین روز انرژی و مواد ضروری غذایی کودک مدرسه رو را برای درس خواندن و فعالیت جسمی تامین می‌کند.

چگونه می‌توان دریافت که کودک از غذای کافی بهره‌ور می‌شود؟ بخشی از دستورات سازمان بهداشتی به این شرح است:

یک دختر شش ساله پرجنب‌وجوش روزانه به مواد زیر نیازمند است:

150 گرم غلات، معادل دو فنجان سبزیجات خرد شده، 5/1 فنجان میوه خرد شده، سه فنجان لبنیات، 150 گرم گوشت و حبوبات، پنج قاشق مرباخوری روغن.

یک پسر 11 ساله فعال روزانه به مواد زیر نیازمند است:

210 گرم غلات، سه فنجان سبزیجات خرد شده، دو فنجان میوه خرد شده، سه فنجان لبنیات، 180 گرم گوشت و حبوبات، شش قاشق مرباخوری روغن.

کسب وزن مناسب

اگر غذاهای سالم را در مقادیر توصیه شده به فرزند خود بدهید، کودک شما وزن مناسبی خواهد یافت. اگر تغذیه کودک خود را مورد توجه کافی قرار ندهید، ممکن است به لاغری‌های عصبی و یا پرخوری‌های با منشا روانی منجر شود.

اگر کودک به هنگام گرسنگی غذا بخورد و به هنگام سیری از خوردن دست بکشد روش صحیح کنترل وزن در تمام عمر را یافته است. استفاده از غذا به عنوان رشوه، تنبیه یا جایزه ممکن است کودک را به نادیده گرفتن نشانه‌های گرسنگی وادار کند. اگر می‌خواهید کودکتان را تشویق کنید به جای خریدن بستنی برایش کتاب یا اسباب‌بازی بخرید.

 

یکی از اقدامات مناسب آن است که با پسر یا دخترتان به پیاده‌روی و دوچرخه سواری بپردازید. براساس دستورالعمل تغذیه مراکز بهداشتی هر کودک به 60 دقیقه فعالیت‌های جسمی روزانه نیازمند است، در حالی که این روزها بسیاری از کودکان به جای فعالیت جسمی وقت خود را به تماشای تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری می‌گذرانند و این منجر به ایجاد عادات غلط زندگی در کودک می‌شود.

 

محدود کردن زمان تماشای تلویزیون یکی از راه‌های اساسی به سوی زندگی سالم است.

 

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که کم‌تر از دو ساعت به تماشای تلویزیون می‌پردازند از نظر فعالیت جسمی و تغذیه از کودکانی که بیش از این مقدار صرف تماشای تلویزیون می‌کنند به مراتب سالم‌ترند. فعالیت جسمی ناکافی و مصرف کالری اضافی به‌خصوص از مواد حاوی چربی و قند (که مورد علاقه کودکان است) باعث افزایش چربی بدن کودکان می‌شود و ممکن است کودک مدرسه رو هرگز نتواند به وزن مناسب بازگردد.

 

مطالعات جدید نشان داده است که تشویق به داشتن الگوی مناسب برای وزن مطلوب در سنین نوجوانی حایز اهمیت فراوان است. تحقیق بر شش هزار نوجوان انگلیسی طی پنج سال نشان داد که اگر کودکی در سن 11 سالگی اضافه وزن داشته باشد احتمالا در سن 15 سالگی هم از اضافه وزن رنج خواهد برد. بسیاری از نوجوانان چاق این مشکل را پس از بلوغ نیز خواهند داشت.
 

 

تقویت استخوان‌ها

موادی مانند نوشابه‌های شیرین، چیپس و آب‌نبات معمولا عامل اصلی کالری و وزن اضافی هستند. اشکال بزرگ‌تر آن است که مواد فوق خود به خود جایگزین مواد مغذی می‌شوند. برای مثال کودکانی که به نوشابه‌های گازدار علاقه‌مند هستند کم‌تر شیر می‌نوشند. کنار گذاشتن نوشیدنی‌های حاوی کلسیم مانند شیر منجر به محرومیت دریافت کلسیم در سنین رشد می‌شود.

 

در سن 9 سالگی نیاز به کلسیم 1300 میلی‌گرم در روز است. کلسیم به همراه ویتامین D ایجاد استخوان‌های مقاوم در نوجوانی و پس از آن را میسر می‌کند. در سنین کودکی و نوجوانی 40 درصد استخوان‌های بدن برای تمام زندگی تشکیل می‌شود.

نوشیدن شیر آسان‌ترین راه برای تامین نیاز به کلسیم و ویتامین D است. 250 گرم ماست یا 45 گرم پنیر معادل یک لیوان شیر کلسیم دارد. البته ماست و پنیر فاقد ویتامین D هستند. کودکانی که به اندازه کافی لبنیات مصرف نمی‌کنند ممکن است به کلسیم و ویتامین D تکمیلی نیاز داشته باشند که باید در این زمینه با متخصص کودکان مشورت کرد.
 


کودکان و آشپزخانه

چگونه به کودکان خود بیاموزیم که مواد غذایی مناسب بخرند؟ به همراه بردن کودکان و شرکت دادن آن‌ها در انتخاب مواد غذایی و تهیه غذا یکی از راه‌های مطلوب برای تغذیه صحیح آن‌هاست.به کودک خود اجازه دهید در هنگام خرید مخالفت خود را با خرید بعضی از مواد اعلام کند. برای مثال کودک شما باید بتواند بین میوه‌های مختلف آنچه را که بیش‌تر دوست دارد انتخاب کند. در خانه کودکتان را به تهیه لقمه مدرسه تشویق کنید. کوشش کنید غذا را دسته‌جمعی صرف کنید به خصوص اگر کودکتان در تهیه غذا شرکت کرده باشد، زیرا این مساله اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

تحقیقات نشان داده است صرف غذای دسته‌جمعی بدون حواس‌پرستی (مثل تماشای تلویزیون) تغذیه صحیح‌تر را به همراه دارد و مانع افزایش بی‌دلیل وزن می‌شود و ضمنا به نظر محققان فرصت مکالمه بین شما و فرزندتان را نیز فراهم می‌کند. البته صرف غذای دسته‌جمعی در خانواده عملا کار خیلی آسانی نیست.
 


صبحانه را جدی بگیرید

شروع روز ممکن است توام با شتابزدگی و حذف صبحانه به امید ناهار بهتر باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که این واقعه معمولا رخ نمی‌دهد. کودکانی که صبحانه می‌خورند مواد ضروری بیش‌تری دریافت می‌کنند، کسانی که صبحانه را ترک می‌کنند معمولا مواد مورد نیاز بدنشان را بعدا جبران نمی‌کنند. نوع تغذیه در صبحانه حایز اهمیت است. برشتوک (به خصوص از نوع سبوس‌دار) همراه با شیر و میوه صبحانه مغذی را تشکیل می‌دهد که به سرعت نیز تهیه می‌شود.

 

تحقیقات نشان داده است که برشتوک در جلوگیری از افزایش چربی اضافی دور کمر در دختران موثر بوده است به شرط آن که این ماده غذایی را به طور مرتب و روزانه میل کنند. برشتوک علاوه بر مواد غذایی دارای الیاف، کلسیم، آهن، اسید فولیک، ویتامین C و روی است و خود به خود باعث دریافت کم‌تر کلسترول و چربی می‌شود.

 


برای لقمه مدرسه می‌توان مواد زیر را توصیه کرد:

- مخلوطی از غلات کم شیرین (مانند سویا)، میوجات خشک و قطعات کوچک شکلات

- ساندویچ‌هایی که نان آن از آرد سبوس‌دار تهیه شده باشد

- مخلوط ماست و میوه

- سبزیجاتی مانند هویج

- آب میوه طبیعی، پنیر و بیسکویت کم‌چربی

 

تغذیه
دانش‌آموز
غذا
میوه

نی نی وبلاگ - وبلاگ نویسی با موضوع کودک - NiniWeblog.com

http://www.niniweblog.com/ask.php

مــدرســـه ی مــامــان هـا. ... دوستان شما اطلاعی دارید درمورد لکه ای ک جلو چشم رو میگیره ... میاد جلوی چشم وباعث میشه دید کم بشه و با پلک زدن های پی در پی می،ه وبعد ازچند ثانیه ... سلام چند وقتی هست که وقتی به وبلاگم سر می زنم میبینم که جای بعضی از ... باید چه کار کنم زیر گلوش نزدیک گوشش متورم شده چی بهش بدم چه کار کنم ممنون اگه ...

چگونه کودکم را بزرگ می کنم؟

http://www.bidgolian.blogfa.com/

تامي كه پسر يازده ساله اي است در حاليكه مادرش با يكي از دوستان خود صحبت مي كرد براي برداشـتن. كيك وارد .... ۸) خیلی مواقع می دونیم به بچه چی باید بدیم. .... می گفت: من خیلی نقاشی دوست دارم ولی ما در مدرسه فقط در وقت معینی می توانیم نقاشی کنیم.

پروین - کودک شیرین من - Blogfa

http://kuudak.blogfa.com/author-kuudak.aspx

دید آنها نسیت به شما چه احساسی در شما بر می انگیزاند؟ ... می دونید راستش خیلی وقت هست/ بود که من آی دی و پسورد اینجا رو گم کرده بودم و حتی با ایمیل هم به نتیجه ای ..... تا یك سال دیگر سحر باید به مدرسه برود آن وقت مادر آن جا نیست كه همه كارها را برایش انجام بدهد. ..... در صورت گرسنه بودن، میاد که به من غذا بده تا دوتایی غذا ب

من این طوری لاغر می شم

http://lagharsho.blogfa.com/

باید از محیطهایی که همیشه توشون زیاد غذا می خوری دور کنی! .... خوراکی مدرسه, 1 یا 2 واحد میوه به همراه 6 تا 7 تا دونه ساقه طلایی. ..... اگه اضافه وزن بالای ۷ کیلو دارید حتما دکتر تغذیه برید. به ... بچه ها خودتون خوب می دونید که گرفتن همچین تصمیمی و راه گذاشتم تو این راه فقط و فقط یه چیز احتیاج داره اونم اینکه اراده کنید و از ته دل بخواید و .

نی نی به به - دسر/صبحانه/عصرانه

http://babyfood.blogfa.com/cat-9.aspx

فکر می کنم غذای انگشتی مقوی و مناسبی برای بچه های کوچیک باشه. .... _ موقع گذاشتن داخل فر حتما نون رو روی صفحه ی مشبک قرار بدید و توی سینی ... سپس آن را با حرارت ملايم تفت دهيد تا کاملاً سرخ شود؛ به اندازه اي که رنگ آن قهوه اي کم رنگ شود. .... به خصوص کنجد که خواص زیادی داره اما به گمانم در استفاده اش باید حساس تر بود.

مامان آوا - نی نی به به - Blogfa

http://babyfood.blogfa.com/author-mamanaava.aspx

این پست رو میخواهیم اختصتص بدیم به بچه های میوه نخور! همه ما میدونیم که میوه ( حالا هر نوعی) سرشار از ویتامین هست و باید بچه ها هم به اندازه کافی بخورندش! ... برای همین هم به جای جنگ و جدال با بچه ای که قابلمه پلوی رو گاز رو می بینه و میگه .... اما حدس میزنم مشکل دختر یا پسر گلت مثل همه بچه مدرسه ای ها ، نشستن پشت میز صبحانه باشه!

مک بارنت: چرا یک کتاب خوب یک در جادویی است | Talk Transcript | TED ...

https://www.ted.com/talks/mac_barnett_why_a_good_book_is_a_secret_door/transcript?language=fa

هنرمند باید بدونه چه جوری دیگران رو قانع کنه دروغهایی که میگه راست هستنن." 0:41 اولین بار این رو وقتی شنیدمن که بچه بودم، و دوستش داشتم، ولی نمی دونستم یعنی چی. ... در خیال خود تصور می کردم اونا زنهای زیبای روسی هستند، ولی میدونید، چهار ساله ها-- در ... فکر می کنم اوج داستان برای من -- هرگز فراموشش نمی کنم-- دختر بچه ای به اسم ...

دنیای شیرین آشپزی - انواع غذا و تزیین غذا برای کودکان

http://neginchef.blogfa.com/category/48

اما در مورد اون دسته از افرادی که مثل من ماهی خور حرفه ای نیستند باید بگم که باید بیشتر روش ... در ضمن توی روزهای قشنگ عید غیر از شیرینی به غذاهای خوب و متنوع در کنار ... و میدونید که انواع مختلفی داره و تنوع توی مزه دار کردنش و روش پختشم زیاده. ..... خوبی برای تغذیه بچه ها برای کلاسها و مهد و مدرسه شون و برای پیک نیک بردن و .

نکاتی در مورد ثبت نام بچه های افغانستانی مدرک دار در مدارس دولتی ایران

https://fa-ir.facebook.com/notes/setareh-mim/نکاتی-در-مورد-ثبت-نام-بچه-های-افغانستانی-مدرک-دار-در-مدارس-دولتی-ایران/10151135615686182

یک: کودکان افغانستانی مدرک دار در ایران باید برای ثبت نام در مدارس دولتی شهریه بپردازند. ... به بچه ها یه وعده غذای گرم داده می شه، روش هامون برگرفته از روش های آموزش خلاقه؛ ... با این حال، هرچند مدرسه ای که ما تونستیم مراحل ثبت نام بچه ها رو باهاشون پیش ... از شهریه هستن که بتونیم تعداد بچه های دریافت کننده ی شهریه رو افزایش بدیم.

نحوه کاربا خردسالان - مربیان - قرآن پژوهان متخصص در دوره های کودک

http://morabiane-koodak.persianblog.ir/post/78/

24 جولای 2014 ... سایت خبری مدرسه دانشجویی قرآن و اهلبیت- کاشف ... پاسخ1- کاری کنید مشکلی که برای بقیه درست می کند تبدیل به ... از این به بعد بگوید بچه ها با کسی دوست نشید ، باید برود بیرون پشت در ... از طرفی بچه ای که مرتبا مظلوم واقع میشه را مامور توزیع غذایی، وسیله ... میدونید پیامبران چطوری از خودشون دفاع میکردن؟

ساندیس خور :: آنچه درباره سید مجتبی خامنه ای باید بدانیم

http://sandiskhor.blog.ir/post/166

24 ژانويه 2013 ... فرید حداد عادل نیز درباره تفکر و دید سیاسی آقا مجتبی در سالنامه .... به آن‌ها می‌گویم بچه آقا مجتبی، نوه بنده هم است و برای به دنیا آمدن نوه من نه ..... ایا شما که خودتونو مسلمان می دونید با امریکایی ها و اروپایی ها که خیلیاشون بلاخره به یک ...

آموزش در مهدکودک های چین - نازَک

http://nazak.ir/4636/آموزش-در-مهدکودک-های-چین.html

چینی ها اعتقاد دارند که در پایه های ابتدایی آموزش ، کودک باید کاملا به مهارت های ... روزهای خاصی از سال والدین کودکان به مدرسه دعوت می شوند و بچه ها این آداب و مهارت هایی را که ... مستقیم مربیان خود شیوه ی تقسیم کردن غذا بین دوستانشان را یاد می گیرند . .... رو برای جا انداختن چنین فرهنگهایی انجام بدیم در واقع این ما مسلمونها هستیم که باید ..

Koru Shade

http://www.korushade.com/

22 سپتامبر 2014 ... وقتي داشتيم خريد لوازم بچه مي كرديم مثل وارد شدن به دنياي جديد برامون بود . ... حتي گاهي نمي دونيد بايد دقيقا چي بپرسيد ! ... مخصوصا كه اگر خريد بريد نمي تونيد هم كالسكه هل بديد هم چرخ خريد رو پس جاي زير كالسكه حتما لازمتون ميشه ... به نظرم ادم هرچقدر سفر كنه كمه و تجربه سفر چيزيه كه هيج جور ديگه اي كسب نميشه ...

فیلم/ کودک آزاری در یک مهدکودک در کشور | فرهنگ نیوز

http://www.farhangnews.ir/content/81455

9 جولای 2014 ... ممانعت از حاضر شدن در کلاس درس، محروم کردن او از غذا، حبس در حمام یا زیر زمین اشکال مخفی کودک آزاری است. تنبیه بدنی و تجاوز جنسی به کودک هم از انواع کودک آزاری فیزیکی است ..... بعد هم شما چه می دونید این بچه چه پدری از اون مربی درآورده و چطوری .... این پست فطرت حیوان را باید به دار کشید چون ای یک حیوان انسان ...

تایید آزار جنسی دانش‌آموزان در دو مدرسه در تهران - سایت خبری تحلیلی ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/407022/تایید-آزار-جنسی-دانش‌آموزان-در-دو-مدرسه-در-تهران

10 ژوئن 2014 ... این موضوعی است که پیش آمده و خاطیان هم باید به اشد مجازات برسند. .... من بعنوان یک معلم واقعا متاسفم دلم به درد امد نمی دانم چی بگم لحظه ای خودم را حتی برای .... آقای کفاش می خواهید به بچه آموزش بدید که چی بشه؟ ... این بچه میدونید تا آخر عمرش این لحظه رو فراموش نمیکنه تو ذهنش میمونه خدا لعنتشووووووووووووووووووون کنه

بهمن ٩٢ - محصولات غذایی انجمن ایرانی سلیاک "اصفهان"

http://celiacngo.persianblog.ir/1392/11/

19 فوریه 2014 ... بیماران گرامی برای هماهنگی و خریدمحصولات بدون گلوتن می توانند: ... دردهای شدیدی رو باید تحمل کنه و اونوقته که خودم به چشم خودم مادر یه دختر بچه ... میسوزه بچه های دیگه توی مدرسه راحت همه چیز میخورن ولی این نمی تونه به ... آدرس ما رو که میدونید ... مدل کیک های مورد نظرتون رو سفارش بدید و مطمئن باشید که ذره ای