نخبگان درباره درس ریاضی چه می‌گویند؟

نخبگان درباره درس ریاضی چه می‌گویند؟
چرا درس ریاضی سخت است؟

خبرگزاری ایسنا: كلاس درس ریاضی برای برخی دانش آموزان ازجمله كلاس‌هایی است كه معادلات و مفاهیم آن سخت است و دیر تمام می‌شود و حضور در این كلاس‌ها برای این دانش‌آموزان جذابیت لازم را ندارد.

 

این‌كه چرا برخی دانش آموزان با درس ریاضی مشکل دارند؟ موضوعی است كه درباره آن با استادان دانشگاه و نخبگان گفتگو کرده‌ایم.

 

دکتر آرش رستگار، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف می‌گوید:"چون ریاضی مطابق با سبک یادگیری دانش آموزان آموزش داده نمی‌شود به صورت درسی سخت خود را نشان می‌دهد در صورتی‌ که اگر این قاعده رعایت شود به درسی آسان تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه شیوه آموزشی این درس باید چنان باشد که به همه دانش آموزان در بعد کاربرد و رشد ساختار شناختی کمک کند ادامه می‌دهد:"ریاضیات را با انجام دادن می‌توان یاد گرفت."

 

علی رضا زارعی،عضو هیئت علمی دانشگاه شریف نیز می‌گوید:"ریاضی مانند سایر دروس برای برخی از دانشجویان یا دانش آموزان سخت است و این سختی در تفاوت ساختار این درس با سایر دروس است چرا که درس ریاضی استعدادهای خاص خود را می‌طلبد."

 

وی به نقش ویژه آموزش در این زمینه اشاره می‌کند و می‌گوید:"شیوه آموزشی باید از طریق تحریک علایق افراد و ایجاد ارتباط بین این علایق به درس ریاضی ایجاد شود."

 

روح الله مهکام دارای مدال طلای ریاضی و دانش آموخته دانشگاه شریف هم اضافه می‌کند:"ریاضی درس آسانی نیست ولی عامل اصلی بی‌علاقه بودن دانش آموزان به این درس پایه ضعیف آن‌هاست که چون درس‌های سال قبل را خوب یاد نگرفته‌اند با مشکل مواجه می‌شوند.

ناگفته پیداست که شیوه درست آموزش یکی از روش‌های علاقه‌مند کردن بچه‌ها به ریاضی است و از دانش آموزان خواست از فکر کردن بر مسایلی که در مواجه با آن‌ها احساس عدم توانایی می‌کنند نهراسند."

 

به گفته عرفان صلواتی از دانشجویان دکتری دانشگاه صنعتی شریف، ریاضی مانند دیگر دروس اگر به طور درست و مستمر خوانده شود درس سختی نیست و این‌که بسیاری از دانش آموزان علاقه‌ای به درس ریاضی ندارند درست و علمی نیست .

 

وی ادامه می‌دهد:"یکی از خصوصیاتی که در درس ریاضی وجود دارد لازمه یادگیری یک مطلب مستلزم تسلط بر درس‌های سال قبل است و توصیه من این است که دانش آموزان اگر احساس می‌کنند مطلبی را یاد نگرفته‌اند به دروس سال‌های فبل مراجعه کنند."

 

این نخبه علمی تصریح می‌کند که نقش معلمان در یادگیری بسیار مهم است و باید این درس را برای دانش آموزان ملموس و قابل دسترسی کنند.

 

سید حسام فیروزی، دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف هم اضافه می‌کند:"ریاضی هم سخت است و هم آسان. آسان است زیرا همه ساختار آن منطقی و متقن است، اما قدری هم سخت است زیرا فهمیدن ساختارهای منطقی به تفکر نیاز دارد و فکر کردن عمیق قدری برای برخی افراد سخت است بخش مهمی از بی‌علاقگی دانش آموزان به دلیل نحوه نامناسب آموزش ریاضی است."

 

ریاضی
دانشگاه
استاد
نخبگان

مریم‌ میرزاخانی از عشق به رمان تا نوبل ریاضیات - فرارو

http://fararu.com/fa/news/202476/مریم‌-میرزاخانی-از-عشق-به-رمان-تا-نوبل-ریاضیات

14 آگوست 2014 ... میرزاخانی می‌گوید: شخصیتها متفاوت هستند و آنها را بهتر می‌شناسید. ... اگرچه در اولین سال ورود به دبیرستان، میرزاخانی نمره بسیار پائینی در درس ریاضی گرفت که معلم ... بوده، درباره وی می‌گوید: او در زمینه ریاضی، بلندپروازی بی‌باکانه‌ای دارد. .... به نوشتهٔ یواس‌ای تودی این فهرست ۱۰ نفره شامل محققان و نخبگان جوانی ...

آشنایی با زندگی نخستین زنی که برنده معتبرترین جایزه ریاضی شد ...

http://1pezeshk.com/archives/2014/08/first-woman-to-win-maths-most-prestigious-prize.html

14 آگوست 2014 ... الکس اسکین-ریاضی دان مقیم شیکاگو و همکار او – می‌گوید که تز دکتری او در مورد ... هذلولی دارند، بسیار جالب توجه و شایسته درج در کتاب‌های درسی ریاضی است. ... نگاه می‌کرد، بعدها او رمانی درباره ونسان ون گوک به نام «شور زندگی» را خواند. .... مسائل پیچیده، نخبگان باید در شرایط خاصی قرار گیرند تا نبوعشان شکفته ...

مریم میرزاخانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/مریم_میرزاخانی

میرزاخانی در سال ۲۰۱۴، برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. ... ۲ .۱ دیدگاه وی دربارهٔ ریاضیات ... او می‌گوید: «گاهی مواقع احساس می‌کنم در یک جنگل بزرگ هستم و نمی دانم به کجا می‌روم. ... به نوشتهٔ یواس‌ای تودی این فهرست ۱۰ نفره، شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این ...

سه آرزو برای سه نسل/گپی صمیمانه با دانشجوی نخبه، سیدحسام فیروزی

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/4892/6545/76089

خیلی وقت ها پیش خودمان فکر می کنیم که همین دانشگاه رفتن و در یک رشته درس ... با هم روابطی دارند که برای بررسی آنها ریاضی لازم است و به این، مدل ریاضی می گویند.

چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات افتخار آفرید؟ - سایت خبری ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/425262/چگونه-این-زن-ایرانی-برای-جهان-ریاضیات-افتخار-آفرید

13 آگوست 2014 ... مریم می‌گوید: این اولین باری بود که لذت به دست دادن یک راه حل زیبا را دریافتم؛ هرچند ... وی می‌گوید به این دلیل که در دوران مدرسه علاقه‌ای به ریاضیات نداشت، در این درس بسیار ضعیف بوده است. .... متاسفانه، در مملکت ما نه تنها جایی برای نخبگان نیست، بلکه آنها با ..... آمار جالبی درباره خوش سفر ترین مردم دنیا (۲۲ نظر).

بانوی ریاضی‌دان ایرانی در یک‌قدمی معتبرترین جایزه ریاضی جهان

http://www.khabaronline.ir/detail/368994

9 آگوست 2014 ... او در گفتگویی درباره آغاز علاقه‌اش به ریاضیات می‌گوید : «بچه که بودم .... ميگوييم . اما چرا همه نخبگان ايراني بعد از اينهمه هزينه كه در ايران برايشان شده رها ميشوند ؟ ..... والا ما توی شهرستان هستیم و از بچگی هم دور درس و مطالعه. الان خواهر و ...

کانون ریاضی رامسر(اندیشمند)

http://kanoonriazi-ramsar.blogfa.com/

کانون ریاضی رامسر(اندیشمند) - ریاضی - کانون ریاضی رامسر(اندیشمند) ... اسکات میگوید:تامی دزدی نکرده است. تامی میگوید: من آن را دزدیده ام. بعدا مشخص شد 2 ... نمرات دانش آموزان نخبگان پایه سوم دختر. تصاوير زيباسازی ... درباره وبلاگ. موضوعات وب.

مدارسه بارسا | جشن نخبگان بارسا - مدارس بارسا

http://www.barsaschools.com/Gallery/3/جشن-نخبگان-بارسا

صفحه اصلی > جشن نخبگان بارسا ... جشن نخبگان بارسا ... به همگان می‌گوید قدرت من آن قدر کم است که فقط می‌توانم به یک کار (درس خواندن) بپردازم ... درباره بارسا.

از فوتبال تا آشپزیِ نخبه‌های کنکوری اصفهان/ پای تلویزیون درس می ...

http://www.imna.ir/vdcjtmevxuqeitz.fsfu.html

6 آگوست 2014 ... به هر ترتیب توانستیم این نخبه های جوان را به پای میز گفتگو دعوت کنیم. ... شایان در کنکور به ۷۸.۲ درصد به سوالات ریاضی، ۹۷.۱ درصد به سوالات ... خوش‌نما می‌گوید تیم مورد علاقه‌اش در آخرین گام شکست بدی خورد، البته ..... و حسن ختام گفتگوی طولانی و سه ساعته نظر جوان های نخبه اصفهانی در باره شرایط زاینده رود؟

هشتـم

http://hashtom88.tk/

درباره سایت ... این دسته از تحلیلگران می‌گویند اصل اقدام را باید متوجه جمعی از نخبگان فرهنگی و ... ریاضی، علوم و فارسی؛ توی هر کدوم ازین درسا کلی ... ساختار کتاب درس به درس است یعنی برای هر کدام از درس‌های کتاب درسی تعدادی سؤال دارید که با ...

میگنا - رياضيات، تلخ مثل عسل!

http://www.migna.ir/vdci.zazct1aq3bc2t.html

30 ا کتبر 2010 ... از سوي ديگر درس رياضيات در افت تحصيلي دانش‌آموزان حرف اول را مي‌زند و در روند افت تحصيلي برخي دانش‌آموزان، رياضيات ... او درباره علاقه‌اش به اين درس مي‌گويد: خيلي خسته‌كننده است. .... ۱۴ راهکار برای توجه به دانش‌آموزان نخبه هنری.

میگنا - ويژگي هاي کودکان تيزهوش

http://www.migna.ir/vdccoiqs.2bqm08laa2.html

هوش بهر بين 120 تا 130 را «سرآمد» و از 130 به بالا را «باهوش» مي گويند. ... ای را مطرح می كنند و توضیحات آنان درباره جزئیات یك مساله حاكی از درك عمیق ایشان از موضوعات گوناگون است . ... براي تعريف واژه تيزهوش يا نخبه اتفاق نظر اندكي وجود دارد. ... و همين طور کودکاني که هوش بالاتري دارند بهتر است در کنار کودکان عادي درس بخوانند.

ترکیبی کمیاب از توانایی، بلندپروازی، بینش وسیع و کنجکاوی

http://baharnews.ir/vdcdzx0k.yt0f96a22y.html

14 آگوست 2014 ... میرزاخانی می‌گوید: "هرچه بیشتر وقت روی ریاضی می‌گذاشتم، بیشتر به ذوق می‌آمدم. ... بهرنگ نوحی، استاد دانشگاه کویین مری، درباره اهمیت کار علمی مریم میرزاخانی می‌گوید: "نه فقط مسائلی که حل ..... دانشجویان نخبه خودشان درس می خوانند.

فرهنگيان نيوز - تدبير: نظر رتبه اولي‌هاي كنكور درباره ۶ سئوال مهم

http://www.farhangiannews.ir/telex-20892.html

4 آگوست 2014 ... نگين يغمايي رتبه ۲ گروه رياضي: رشته مكانيك دانشگاه صنعتي شريف را ... آوا تدين رتبه ۳ گروه هنر: مثل اينكه به ما مي گويند نخبه، دقيق نمي دانم. ... اين داوطلبان بدون شركت در كلاسهاي كنكور و صرفاً با درس خواندن در منزل و شركت در ...

وزارتخانه‌های ما نمی‌توانند نخبگان را مدیریت کند

http://sccr.ir/Pages/?current=news&gid=29&Sel=713125

28 ژوئن 2014 ... در اساسنامه و آئین‌نامه بنیاد ملی نخبگان تعریف مشخصی از نخبه ارائه ... و دانشجویان مستعد و قوی ما که در آنجا درس می‌خواندند، شهرستانی بودند. ... این طریق افراد شناسایی می‌شوند و به آنان دانش‌آموختگان برتر می‌گویند. ... تصوری که معمولا در مورد افراد نخبه وجود دارد این است که این افراد بیشتر در رشته‌های فنی و ریاضی و ...

گروه ریاضی ناحیه 5 تبریز

http://www.tabriz5math.blogfa.com/

این نخبه جوان ریاضی از بازماندگان سانحه غمبار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ... او در گفتگویی درباره آغاز علاقه‌اش به ریاضیات می‌گوید : «بچه که بودم دوست .... صدرا متولد 31 شهریور سال 75 و در دبیرستان تیزهوشان شهید مدنی تبریز درس خوانده است.