روش‌های صحیح مطالعه را بیاموزید

روش‌های صحیح مطالعه را بیاموزید

سایت کودکان:"دیگرحال و حوصله خواندن این كتاب را ندارم" یا "آنقدرازاین كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نیست " یا "هرچقدرمیخوانم مثل اینكه كمتر یاد می گیریم" یا "10 بار خواندم و تكرار كردم ولی بازهم یاد نگرفتم به راستی مشكل چیست ؟ آیا برای یادگیری درس واقعا باید 10 بار كتاب را خواند ؟ آیا باید دروس خود را پشت سرهم مروركرد؟و آیا باید دهها بار درس را تكرار كرد تا یادگرفت ؟ مطمئنا اگر چنین باشد ، مطالعه كاری سخت و طاقت فرسا است. اما واقعیت چیزی دیگر است. واقعیت آن است كه این گروه از فراگیران ، روش صحیح مطالعه را نمی دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند . یادگیری و مطالعه ، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یكدیگر دارند، تا جایی كه می توان این دو را لازم و ملزوم یكدیگر دانست. برای اینكه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت .

 

روش‌های صحیح مطالعه را بیاموزید  - تصویر 1

 

شیوه صحیح مطالعه ،چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:

 

1- زمان مطالعه را كاهش میدهد.

2- میزان یادگیری را افزایش میدهد .

3-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می كند.

4- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می سازد.

 

برای داشتن مطالعه ای فعال و پویا نوشتن نكات مهم درحین خواندن ضروری است تابرای مرور مطالب،دوباره كتاب رانخوانده و در زمانی كوتاه ازروی یادداشتهای خود مطالب را مرور كرد .

یادداشت برداری ، بخشی مهم و حساس از مطالعه است كه باید به آن توجهی خاص داشت . چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد كرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را كاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یك علت مهم فراموشی است.

 

 

شش روش مطالعه :

 

خواندن بدون نوشتن خط كشیدن زیرنكات مهم حاشیه نویسی خلاصه نویسی كلید برداری خلاقیت و طرح شبكه ای مغز

 

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درك صحیح مطالب استفاده كرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور كرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

 

2- خط كشیدن زیر نكات مهم :این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش كاملی برای مطالعه نیست چرا كه در این روش بعضی از افراد بجای آنكه تمركز و توجه بروی یادگیری و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشیدن زیر نكات مهم می گردد .حداقل روش صحیح خط كشیدن زیر نكات مهم به این صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زیر نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زیر آن را خط بكشند .

 

3- حاشیه نویسی :این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی كامل برای درك عمیق مطالب و خواندن كتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی كه از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

 

4- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را كه درك كرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می كنید كه این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا كه در این روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را یادداشت می كنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست .

 

5- كلید برداری :كلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نكات مهم است . در این روش شما بعد از درك مطالب ، بصورت كلیدی نكات مهم را یادداشت می كنید و در واقع كلمه كلیدی كوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین كلمه ای است كه با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود .

 

6- خلاقیت و طرح شبكه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا" فراگیری مطالب درسی است .در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درك حقیقی آنها نكات مهم را به زبان خودتان و بصورت كلیدی یادداشت می كنید و سپس كلمات كلیدی را بروی طرح شبكه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شكل ممكن سازماندهی می كنید و نكات اصلی و فرعی را مشخص می كنید)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی كتاب ، فقط به طرح شبكه ای مراجعه كرده وبا دیدن كلمات كلیدی نوشته شده بروی طرح شبكه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور كنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می كند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد.

 

شرایط مطالعه

 

بكارگیری شرایط مطالعه یعنی بهره وری بیشتر از مطالعه

 

شرایط مطالعه ، مواردی هستند كه با دانستن ، بكارگیری و یا فراهم نمودن آنها ، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به كار گیرید ، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز كنید و مطالعه ای فعالتر داشته باشید :

 

1- آغاز درست :برای موفقیت در مطالعه ،باید درست آغازكنید.

2- برنامه ریزی : یكی از عوامل اصلی موفقیت ، داشتن برنامه منظم است .

3- نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد .

4-حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال میكند.

5- استفاده صحیح از وقت :بنیامین فرانكلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نكنید زیرا زندگی از وقت تشكیل شده است .))

6- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است .

7- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.

8- دوری از مشروبات الكلی : مصرف مشروبات الكلی موجب ضعف حافظه می شود .

9 – ورزش : ورزش كلید عمر طولانی است .

10-خواب كافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می كند.

11 –درك مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقی می ماند ، یعنی مطالب است .

 

 

چند توصیه مهم كه بایدفراگیران علم از آن مطلع باشند

 

1- حداكثر زمانی كه افراد می توانند فكر خود را بروی موضوعی متمركز كنند بیش از 30 دقیقه نیست ، یعنی باید سعی شود حدود 30 دقیقه بروی یك مطلب تمركز نمود و یا مطالعه داشت و حدود 10 الی 15 دقیقه استراحت نمود سپس مجددا" با همین روال شروع به مطالعه كرد.

2- پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری كنید. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائید چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش میشود تا به هضم و جذب غذا كمك كند و لذا خونرسانی به مغز كاهش می یابد و از قدرت تفكر و تمركز كاسته میشود . از مصرف الكل و دارو هم خودداری فرمائید همچنین غذاهای آردی مثل نان و قندی قدرت ادراك و تمركز را كم می كند نوشابه های گازدارهم همینطور هستند.

3- ذهن آدمی با هوش است اگر یادداشت بردارید خود را راحت از حفظ و بیاد سپاری مطالب می كند و نیز همزمان نمی توانید هم مطلبی را بنویسید و هم گوش دهید . پس در حین مطالعه لطفا" یادداشت برداری کنید

 

مطالعه
روش
خواندن
نوشتن

چگونه مطالعه كنيم؟ - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/Arfek163.htm

از شما مى‏خواهم كه يك روش صحيح مطالعه را به من بياموزيد؛ زيرا با اينكه درس زياد مى‏ خوانم، باز هم نمره‏ هاى خوبى نمى‏گيرم و درسى را كه مى‏خوانم فردا آن را به خوبى به ياد نمى  ...

یاد بگیرید چگونه بیاموزید

http://www.studygs.net/persian/metacog.htm

مهارت‌های مطالعه و یادگیری/یاد بگیرید چگونه بیاموزید. ... خودتان; توانایی شما برای یادگیری; روشهای موفقیت آمیزی که در گذشته از آن استفاده کرده اید; علاقه و دانش ...

موفقیت - روش هاي مطالعه صحيح و درس خواندن براي رسيدن به موفقيت

http://rozevahshi1.blogfa.com/post-234.aspx

واقعيت اين است كه اكثر افراد ، روش صحيح مطالعه را نميدانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم ... بیا موزیم: که دانش خود را به دیگران آموزش دهیم و دانش دیگران را بیاموزیم.

i ketab : Persian book :: آي کتاب :: روش مطالعه ۱ - آی کتاب

http://www.iketab.com/index.php?Module=SMMPBPages&SMMOp=Articles&SMM_CMD=&ArticleId=1579

لذا عقيده ما بر آن است كه بايد ابتدا روش صحيح مطالعه و كتاب خواندن به مخاطبان ياد داده ... هستيد ، اندكي تامل كنيد ، راه درست مطالعه را بياموزيد و سپس به مسير ادامه دهيد .

روش مطالعه - اداره امور کتابخانه های حوزه های علمیه

http://howzehlib.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=24&Itemid=31

لذا عقیده ما بر آن است كه باید ابتدا روش صحیح مطالعه و كتاب خواندن به مخاطبان یاد داده ... هستید ، اندكی تامل كنید ، راه درست مطالعه را بیاموزید و سپس به مسیر ادامه دهید .

موسسه کنکور ونوس: موسسه ونوس یا آسان بیاموزیم ویژه کنکور سراسری

http://www.daneshpajooh.org/

... و آموزشی ونوس. « موسسه وارستگان نوابغ سر آمد »« آسان بیاموزیم » ... روش های مطالعه ، یادگیری صحیح ، برنامه ریزی و راه های موفقیت در کنکور. جعبه لایتنر · درخت ...

اسرار ارضاي خانمها را بياموزيد - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/learn/learn-secrets1-satisfy.html

ارضاي جنسي نحوه ي ارضاي جنسي زنان, رابطه ي جنسي,روابط زناشويي,آموزش روابط زناشويي,آموزش روابط ... مطالعات نشان داده است كه زمان رسيدن به اوج لذّت در خانم ها متفاوت است، برخي زمان زيادي بايد بگذرد تا ..... پذیرش اعتیاد و ارتباط صحیح با معتاد.

چگونه مطالعه کنیم؟ ‌ - Vista News Hub

http://vista.ir/article/268499/چگونه-مطالعه-کنیم؟-‌

چگونه مطالعه کنیم؟ ‌ از شما می‌خواهم که یک روش صحیح مطالعه را به من بیاموزید؛ زیرا با اینکه درس زیاد می‌خوانم، باز هم نمره‌های خوبی نمی‌گیرم و درسی را که می‌خوانم فردا آن ...

101 روش يادگيري زبان انگليسي – قسمت اول

http://taftiau.ac.ir/fa/index.php?option=com_content&id=2682:101

به هر حال بايد لغات را ياد گرفت ، گرامر را تمرين كرد و بتوان صحيح صحبت كرد. ... را نيز ياد بگيريد يعني وقتي Beautiful را كه صفت است آموختيد، Beauty و Beautifully را نيز در كنارش بياموزيد. ... براي خود برنامه مطالعه بريزيد و طبق آن پيش برويد.

انگلیسی را بیاموزید I دستورالعمل های روشن و واضح، راهنما ها و گام های ...

http://fa.talkenglish.com/instruction.aspx

مطالب تحت عنوان روش مطالعه را بخوانید 4. مطالعه دروس را از دروس انگلیسی عادی آغاز نمایید 5. هنگامیکه به ... شما نیاز دارید که جملات صحیح را بارها و بارها تقلید نمایید.

افزایش تمرکز،مفیدترین روش های افزایش تمرکز را بیاموزید

http://www.delgarm.com/psychology/family-counseling/64761-افزایش-تمرکز-و-روش-های-افزایش-تمرکز

افزایش تمرکز،مفیدترین روش های افزایش تمرکز را بیاموزید ... 1 - افزایش تمرکز: برای هر جلسه مطالعه تان «هدف مشخص» تعیین كنید. ... وجود یك تغذیه مناسب، صحیح و كافی و به اندازه در برنامه روزانه شما سبب افزایش زمان «مطالعه فعال» خواهد شد، یعنی ...

۵۰ روش ساده براى علاقه مند كردن فرزند به مطالعه

http://iec-md.org/khanevadeh/50_ravesh_saadeh_farzand_motaaleh_zahler.html

خانه اى كه در آن بزرگ شدم پر از كتاب بود و والدينم هر دو به مطالعه عشق مى ورزيدند. ... در (رفتار بچه ها را اصلاح كنيد) چند روش استاندارد براى خواندن نقادانه ارائه داده ام كه به راحتى ...... البته خوب است كه از سن پايين به فرزندانمان بياموزيم كه به كتاب احترام  ...

سئو را در ده قدم ساده بیاموزید - یک ادمین

http://1admin.ir/learn-seo-10-easy-steps/

6 ژوئن 2014 ... اکثر افراد سئو را کاری سخت و پیچیده و زمان‌بر در نظر می‌گیرند، اما این طرز فکر صحیح نیست. ... سئو را به راحتی بیاموزید و از آن برای پیشرفت کسب‌وکار خود استفاده کنید. ... اکانت و اضافه کردن آن به وب‌سایت خود، باید شرح ویژگی‌های آن را هم مطالعه کنید. ..... ساده‌ترین روش مشاهده آدرس در تولبار مرورگر خودتان است.

تکنیک های یادگیری سریع و آسان | سایت روانشناسی دکتر آرام

http://aram24.ir/فروشگاه/تکنیک-های-یادگیری-سریع-و-آسان/

مهارت های یادگیری و روش های مطالعه سریع و صحیح از موضوعات اصلی دکتر ارام در ... برای اینکه روش ها و مهارت های مطالعه و یادگیری را بیاموزیم و بتوانیم از انها بهره ...

راهنمای روشهای صحیح مطالعه و به یادسپاری مطالب و جلوگیری از ...

http://www.zibaweb.com/motaleh.htm

بسیاری از اینگونه مشکلات به نداشتن یک روش صحیح برای مطالعه باز می‌گردد. عده‌ای فقط به ..... اگر مي خواهيد چيزي را درست بياموزيد وفراموش نكنيد: 1 - موقع مطالعه ...

از حیوانات خانگی بیاموزید - پارسه گرد

http://www.parsegard.com/greenliving/از-حیوان-خانگی-خود-بیاموز.html

20 کاری که می‌توانید از حیوان خانگی خود بیاموزید، در این مجموعه گردآوری شده اند. ..... در این مقاله نکاتی جالب در مورد عطر و روش صحیح مصرف آن را به شما ارائه می‌ دهیم.