هوش کودکان ذاتی است

هوش کودکان ذاتی است

فارس: فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت:«مسئله هوش یک ویژگی تقریبا سرشتی است که در هر فردی وجود دارد و ظرفیت قوای شناختی فرد به طور کلی به عنوان هوش در نظر گرفته می‌شود و ابزارهایی برای اندازه‌گیری این ظرفیت در نظر گرفته می‌شود.»

 

مهدی تهرانی دوست گفت:« در قوای شناختی افراد قسمت‌های مختلفی وجود دارد. این قسمت‌ها شامل حافظه، توجه و تمرکز و ادراک است که هر کدام از این‌ها می‌تواند به نوعی در هوش تأثیرگذار باشند.»

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت:«ما اگر حافظه را از هوش جدا کنیم و در مورد هوش صحبت کنیم می‌توان گفت هوش در نظر گرفته شده در اصل توان یادگیری افراد را منعکس می‌کند و با ابزارهایی که اندازه‌گیری می‌کنند می‌‌توان به آن نمره داد و در این نمره مشخص می‌شود که هوش نرمال است یا پایین‌تر از نرمال یا اینکه فرد از نظر هوشی مشکل دارد.»

 

تهرانی دوست افزود:«در مورد تقویت هوش واقعیت این است که بخش عمده این ظرفیت به عنوان سرشت در افراد وجود دارد و هر کودکی این ظرفیت را به دلایل ژنتیکی یا عوامل مختلف به صورت متفاوت با دیگری دارد.»

 

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه آیا می‌‌توان هوش کودکان را تقویت کرد یا نه، پاسخ داد:«اگر زمینه‌های سرشتی را در نظر بگیریم واقعیت این است که به معنای کلی بحث تقویت هوش را نداریم، اما اجزایی را که با یادگیری افراد مرتبط است می‌توانیم در نظر بگیریم.»

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح  کرد:«توجه، تمرکز و ظرفیت حافظه از مواردی است که می‌توان آن‌ها را تقویت کرد یا تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر داد.»

وی ادامه داد:«تقویت توجه، تمرکز و تقویت حافظه چیزی جدای از تقویت هوش است و به طور کل این مقوله‌ها جدا از هم هستند بنابراین چیزی به نام تقویت هوش نداریم و این مقوله از لحاظ علمی و بحثی مبهم است.»

 

این روانپزشک گفت:«در تقویت قوای شناختی باید در نظر گرفت که روی چه ظرفیتی صحبت می‌کنیم و می‌توان آن را تغییر داد یا نه؟ چرا که تحقیقات اولیه انجام شده در بعضی از زمینه‌ها نشان داده که می‌توان توجه، تمرکز و حافظه را تقویت کرد که البته به تحقیقات و کارهای بیشتری در این زمینه نیاز است.»

 

تهرانی دوست در مورد تأثیر تغذیه به عنوان تقویت هوش گفت:«ما در این زمینه تحقیقات و نظر علمی نداریم.»

 

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان نقش امگا3 ، امگا6 و ویتامین D و عنصر روی را بر روی افزایش توجه و تمرکز قطعی ندانست و گفت: «یکسری مطالعات انجام شده اما نتیجه قطعی معلوم نیست.»

 

وی ادامه داد:«به طور کلی می‌توان گفت که ما می‌توانیم قسمت‌های توجه و تمرکز و بخشی از حافظه را که به نام حافظه کاری است به روشی تقویت کنیم یعنی اگر توجه، تمرکز و حافظه فرد خیلی ضعیف باشد با دارو می‌توان تا حدی آن را تقویت کرد.»

 

تهرانی‌دوست به برخی از برنامه‌های کامپیوتری طراحی شده اشاره داشت و افزود:«یکسری کارهای غیر دارویی مثل برنامه‌های کامپیوتری طراحی شده است که با تمرین آن برنامه‌ها می‌توان تا حدی توجه و تمرکز حافظه فرد را تقویت کرد.»

 

هوش
تمرکز
تقویت

چگونه هوش اكتسابی ‌كودكان را بپرورانیم؟ - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek614.htm

بنا به یافته‌ها بخشی از فرآیند شكل‌گیری هوش، ذاتی است و ریشه‌های ژنتیك دارد. اما بخشی دیگر اكتسابی بوده و بر ‌اثر فرآیند رشد بویژه در سال‌های كودكی و نوجوانی ...

آیا میخواهید فرزندتان نابغه باشد؟ - پورتال استان خراسان رضوی

http://www.khorasan.ir/banovan/tabid/8397/Default.aspx

شما هم شنیده‌اید که موز هوش را زیاد می‌کند؟ آیا شما هم به فرزندتان اصرار می‌کنید که موز بخورد یا اینکه به نظر شما هوش یک استعداد ذاتی و ژنتیک است که خداوند از بدو تولد ...

چگونه می‌توان هوش کودک را تقویت کرد؟ - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/50507/چگونه-می‌توان-هوش-کودک-را-تقویت-کرد

13 سپتامبر 2014 ... بنا به یافته ها بخشی از فرآیند شکل گیری هوش، ذاتی است و ریشه های ژنتیک دارد. اما بخشی دیگر اکتسابی بوده و بر اثر فرآیند رشد بویژه در سال ...

بـچـه هـای بـاهـوش را از کـجـا بـشـنـاسـیـم؟- آزمایش هوش کودکان-پرشین ...

http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?articleid=11569&parentid=70&catid=81

25 جولای 2012 ... اما برخی دانشمندان و محققان معتقدند هیچ کودکی به طور ذاتی با استعداد ... این است که به فعالیت های کودکتان به صورت کلی نگاه کنید؛ مثلا هوش ...

هوش اکتسابی - باز باران

http://bazbaran91.persianblog.ir/post/754/

3 نوامبر 2013 ... هرگز درباره هوش کودک مستقیما با او سخن نگویید. هوش همواره ... بنا به یافته‌ها بخشی از فرآیند شکل‌گیری هوش، ذاتی است و ریشه‌های ژنتیک دارد.

تست هوش - کانون سنجش و افزایش هوش

http://www.moshaverehoosh.com/servicedetail/4

سال‌ها بشر و حتی بزرگان علم هم تصور می‌کردند که هوش امری ذاتی است و در طول زندگی ... دکتر پرلماتر نیز که از روان‌شناسان برجسته کودکان است، می‌گوید کودک از زمان ...

دلنوشته های یك پدر - مطالب شهریور 1393

http://1pedar.mihanblog.com/post/archive/1393/6

22 سپتامبر 2014 ... راهکارهای تقویت ذهن و هوش کودکان (قسمت اول) ..... در تعاریف اول هوش قابل پرورش نیست یعنی یک ظرفیت ذاتی است که هرچند پایه رشد و پرورشه ذهنیه ...

دلنوشته های یك پدر - مطالب مراحل رشد

http://1pedar.mihanblog.com/post/category/1

4 روز پیش ... این هم یک معیار تفاوت بچه‎ها با آدمهایی است که بزرگ میشن و امروز خیلی کم شدن و کم کم داره .... راهکارهای تقویت ذهن و هوش کودکان (قسمت چهارم).