بسکتبال، قد بچه‌ها را بلند می کند؟

بسکتبال، قد بچه‌ها را بلند می کند؟

جام‌جم: کلاس های ورزشی و فعالیت های فیزیکی در تابستان حسابی طرفدار پیدا می کند و بچه های زیادی راهی باشگاه ها و مجموعه های ورزشی می شوند. انگار تعطیل شدن درس و مدرسه جای ورزش و فعالیت های بدنی را برای بچه ها باز می کند.

 

بسکتبال، قد بچه‌ها را بلند می کند؟ - تصویر 1

 

تابستان بهترین فرصت برای ورزش

 

مسلماً بچه ها در طول سال تحصیلی و هنگامی که درگیر درس و مدرسه هستند، فرصت کافی برای ورزش کردن ندارند یا اینکه در آن ماه های شلوغ همراه با برنامه های درسی‌شان اصلاً به این موضوع فکر نمی کنند.

 

برای همین هم با فرارسیدن تابستان خیلی از پدر و مادر ها به فکر ورزش می افتند تا از این راه فعالیت کودکان را افزایش دهند.

 

عده ای راهی باشگاه ها و مجموعه های ورزشی می شوند و بعضی ها هم به همان فعالیت های ساده و معمولی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا بازی های کودکانه بسنده می کنند. با این حال نباید فراموش کنیم ورزش کردن برای همه افراد ضروری و البته مفید است.

 

دکتر امیرحسین عابدی یکتا، متخصص پزشکی ورزشی ضمن تاکید بر این که ورزش کردن در هر سنی برای انسان مفید است، چنین توضیح می دهد:« نباید فراموش کنیم ورزش کردن فعالیتی مفید است و به همین دلیل توصیه می شود افراد به هر شیوه ای که می توانند فعالیت فیزیکی شان را افزایش دهند.»

 

ورزش کردن در دوران کودکی نیز اهمیت ویژه ای دارد و به گفته این متخصص پزشکی ورزشی یکی از بهترین راهکارهایی است که به وسیله آن می توان فعالیت جسمی را در جامعه افزایش داد.

 

هنگامی که بچه ها مشغول آموزش و یادگیری هستند، بهترین فرصت است که این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم تا بچه ها بیشتر به دنبال ورزش و فعالیت فیزیکی باشند. 

 

ورزش فقط در باشگاه ها؟

 

وقتی حرف ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی می شود بیشتر افراد فکر می کنند حتماً باید در باشگاه ها و مجموعه های ورزشی ثبت نام کنند تا به این هدف برسند.

 

در صورتی که دکتر عابدی یکتا می گوید:« افزایش فعالیت بدنی همیشه به معنای ثبت نام در باشگاه های ورزشی نیست، گرچه شرکت در این مجموعه ها هم یکی از راه های خوب ورزش کردن به حساب می آید.»

 

وی با اشاره به مزایای ثبت نام در باشگاه ها یادآور می شود:« با ثبت نام در مجموعه های ورزشی بچه ها معمولاً با کودکان دیگری هم آشنا می شوند و دوستان تازه ای پیدا می کنند.

 

بنابراین علاوه بر ورزش کردن آنها می توانند دوستی و تعامل با دیگران را نیز بیاموزند. از طرف دیگر این دوستی ها موجب خواهد شد بچه ها به بهانه دیدن دوستان شان ورزش را ادامه دهند و آن را نیمه کاره رها نکنند.»

 

این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر این که ثبت نام در باشگاه ها تنها راه ورزش کردن و افزایش فعالیت فیزیکی نیست، ادامه می دهد:« به راحتی می توانید با بازی ها و تفریحات خانوادگی نیز تحرک و تمرینات بدنی بچه ها را افزایش دهید. فقط کافی است کمی بیشتر برای آنها وقت بگذارید و با آنها مشغول بازی شوید.»

 

وی می افزاید: «نباید فراموش کنیم ورزش و انجام دادن حرکات تمرینی برای همه افراد، همه جا و در همه وقت لازم است و موجب حفظ سلامت شان می شود.»

 

چطور بهترین را انتخاب کنیم؟

 

وقتی حرف ورزش بچه ها می شود، اغلب پدر و مادرها به فکر انتخاب بهترین ورزش می افتند؛ ورزشی که به رشد بهتر کودک کمک کند، با سطح انرژی او هماهنگ باشد و خلاصه این که در آینده به کارش بیاید. والدین به همه این ها فکر می کنند ولی علاقه کودک را نادیده می گیرند.

 

در صورتی که دکتر عابدی یکتا براین باور است که ورزش مناسب برای کودکان باید با توجه به علایق آنها انتخاب شود.

 

بعضی ها فکر می کنند اگر بچه ها را به کلاس والیبال یا بسکتبال بفرستند بهتر است و باعث می شود قدشان بلندتر شود و در مقابل از نظر آنها ورزش هایی مثل فوتبال قد را کوتاه می کند. اما واقعاً چنین باورهایی درست است یا نه؟

 

این متخصص پزشکی ورزشی در پاسخ به این سوال می گوید:« باورهای زیادی در مورد ورزش های مختلف وجود دارد مثل اینکه اغلب تصور می شود ورزش هایی مثل والیبال قد بچه ها را بلندتر می کند یا اینکه فکر می کنند ورزش های آبی مانند شنا هیچ ضرری ندارد و نمی تواند آسیبی وارد کند. در حالی که اکثر این تفکرات اشتباه است و واقعیت ندارد.»

 

به گفته وی اگر می خواهیم کودک را به سمت ورزشی خاص سوق بدهیم هدفمان این است که سلامت او حفظ شود یا اینکه در یک رشته ورزشی خاص آموزش های لازم را کسب کند و حرفه ای شود.

 

اما نباید این نکته را فراموش کنیم که در کودکان کوچک تر از هشت سال هنوز هماهنگی عصب و عضله وجود ندارد که بچه ها بتوانند تکنیک های لازم را کسب کنند.

 

بنابراین در این سنین کودک همچنان به ورزش مانند یک بازی سرگرم کننده نگاه می کند. پس اگر ورزش برای او سخت باشد یا تفریحی نباشد ممکن است کودک خیلی راحت آن را ادامه ندهد و از ورزش دلزده شود.

 

پس ورزش ها با هم هیچ تفاوتی ندارد و آن‌طور که دکتر عابدی یکتا می گوید:« ورزش مناسب در دوران کودکی فقط باید سرگرم کننده و تفریحی باشد تا بچه ها را به ورزش علاقه‌مند کند.

 

بنابراین پدر و مادری که می خواهند فرزندشان را برای رده های قهرمانی و باشگاهی آماده کنند، این کار را باید در سنین بالاتر انجام دهند و در سنین زیر هشت سال ورزش فقط باید با هدف حفظ آمادگی جسمانی و افزایش فعالیت بدنی انجام شود.»

 

هر ورزشی می تواند آسیب زننده باشد البته در صورتی که اشتباه انجام شود و می تواند مفید باشد چنانچه به درستی مشغول انجام آن شویم.

 

وی ضمن بیان این مطلب توضیح می دهد:« تمام ورزش ها اگر به طور صحیح و با شدت مناسب انجام شود می تواند برای افزایش رشد و به ویژه افزایش قد بچه ها مفید باشد و تفاوتی در نوع ورزش وجود ندارد.»

 

این پزشک متخصص می افزاید:« اینکه قد یک فرد تا چه حد بلند می شود به مسائل ژنتیکی مربوط است و ورزش فقط می تواند او را به حداکثری که می تواند در ژنتیک تعریف شود، برساند.

 

البته به شرطی که با تغذیه صحیح و مناسب هم همراه باشد. به عبارت دیگر ورزش کردن باعث کوتاه یا بلند شدن قد نمی شود و فقط توانمندی، تکنیک فرد و قد او موجب خواهدشد در ورزشی خاص موفق تر عمل کند.»

 

دکتر عابدی یکتا درباره ورزش هایی که بهتر است در سنین کودکی انجام نشود، می گوید:« انجام ورزش های برخوردی را در سنین پایین خیلی صلاح نمی دانیم چون احتمال صدمات در آن زیاد است.

 

البته مثلاً می توانیم بچه ها را در کلاس مبتدی کاراته ثبت نام کنیم تا از آمادگی جسمانی لازم برخوردار شوند و تمرینات لازم برای سلامت جسمانی را انجام دهند.»

 

وی به والدین توصیه می کند همراه بچه ها مشغول ورزش و فعالیت شوند و به جای پرداخت کردن هزینه زیاد برای ثبت نام در باشگاه ها وقت بیشتری برای آنها بگذارند.

 

بچه ها از پدر و مادرشان الگو می گیرند و اگر ببینند آنها هم ورزش می کنند، بیشتر برای انجام فعالیت های بدنی ترغیب خواهند شد. از طرف دیگر این کار به نفع والدین هم خواهد بود، هم سلامت شان را حفظ می کند و هم موجب می شود اعضای خانواده ساعات بیشتری را کنار یکدیگر سپری کنند. 

 

تابستان فرصت مناسبی برای ورزش است، اما نباید ورزش را فقط به این زمان محدود کنیم. بلکه همه افراد باید همیشه و همه جا مشغول ورزش شوند و فعالیت بدنی را کنار نگذارند.

 

ورزش
تابستان
کودکان
باشگاه
آموزش
یادگیری
والیبال
بسکتبال
شنا
بازی
سلامت
تمرین

والیبال و بسکتبال قد بچه ها را بلند می کنند؟ - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2623/208539.html

هورمون رشد از بخش قدامی غده هیپوفیز آزاد می‌شود. آثار این هورمون باعث افزایش رشد استخوانی در صفحه‌های رشد می‌شود. هورمون رشد در متابولیسم کربوهیدرات‏ها و چربی در ...

آيا ورزش‌ها بر قد اثر گذارند؟

http://harif.ir/Template1/News.aspx?NID=9097

آيا ژيمناستيک قد را کوتاه يا بلند مي‌کند؟ ... ورزش نيز شنيده و ديده شده که نظر داشته اند: بچه هايتان را به رشته‌ي ورزشي واليبال يا بسکتبال بفرستند تا قدشان بلند ...

علم ورزش | آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

http://www.elmevarzesh.com/do-roping-height-is-increased/

22 مارس 2013 ... بچه‌ها به صورت نرمال از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی حدود ۲۳ تا ۲۸ سانتی‌متر به قدشان افزوده می‌گردد. ... آب و هوا:مشاهده شده است، افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند، ... ۱- وقتی در رشته های مانند والیبال و بسکتبال ورزشکاران بلند قد را می ...

اموزش و روش بلند کردن قد با هورمون رشد یا سوماتروپین

http://mod20.ir/makeup/332

هورمون رشد تا سن 20 سالگی ممکنه قد رو بلند کنه از5سانت تا 10ولی عوارض زیادی داره (نمی ارزه)!!! 0. موافقم ..... والیبال و بسکتبال قد بچه ها را بلند می کنند؟ والیبال و ...

باورهای غلط درباره افزایش قد - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=117721

20 مارس 2010 ... 1- از آن جایی که قد بچه‌ ها به قد والدین ‌شان می ‌رود، هیچ پدر و مادر کوتاه‌ ... تغذیه مناسب سرشار از کلسیم، ورزش‌ های بسکتبال، فوتبال و تنیس برای قد ‌بلند تر شدن بسیار مناسب هستند. همچنین دویدن و پریدن به افزایش قد کمک می‌ کند.

کسانی که بدنبال قد بلند هستند حتما این مطلب را از دست ندهند !

http://www.iranvij.ir/80174/کسانی-که-بدنبال-قد-بلند-هستند-حتما-این-م/

3 نوامبر 2011 ... خواب شما را بلند قد می کند ... تغذیه صحیح نیز به رشد قد شما کمک می کند. .... توصیه می کنیم تا از کفش های پاشنه بلند برای کوتاه مدت استفاده کنید و از ..... سلام من 12 سالمه و قدم 150 است هم بسکتبال بازی میکنم هم بارفیکس میرم چطوره؟ ..... بچه جون توبا عموت چی کار داری اندازه ی باباجونت شدی بسه دیگه میخوای ...

ورزش و افزایش قد - مقالات افزایش قد مهین

http://mahingooli.persianblog.ir/tag/ورزش_و_افزایش_قد

از بین این دو عامل، ژنتیک نقش مهم تری را ایفا می کند. تغذیه مناسب، ... از سوی دیگر بچه های بلند قد گزینه های مطلوب تری برای ورزش نسبت به بچه های کوتاه تر هستند. این موضوع اصلاً جای تعجب ... مانند ورزش های بسکتبال یا والیبال . اما آنچه اهمیت دارد ...

پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : بسکتبال، بچه‌ها را قدبلند نمي‌کند

http://www.salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=48590&type=2

1 ا کتبر 2011 ... نيت درباره تاثير هورمون رشد بر قد کودکان ... در حال حاضر خوب باشد ولي وقتي پزشک رشد قد وي را در طول يک سال بررسي مي‌کند، متوجه شود سرعت رشدش کم شده است و ... به عنوان مثال بازي بسکتبال باعث بلند شدن قد نمي‌شود بلکه اين ...

استفاده از هورمون رشد برای افزایش قد، خوب یا بد؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/hygienebaby/hormone1-increase-height-good.html

غافل از این که با این کارها نمی توانند قد فرزندشان را به زور بلند کنند. حتی اگر او را به کلاس بسکتبال بفرستند، روزی چند لیوان شیر به او بدهند یا از پزشکان کمک ... وی می افزاید: نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، نشان می دهد قد بچه ها به اندازه ...

کوتاهی و بلندی قد در کودکان - پارسه گرد

http://www.parsegard.com/childchildcare/کوتاهی-و-بلندی-قد-در-کودک.html

چه قد فزرندتان بلند باشد، چه کوتاه یا چیزی بین این دو، به کودکتان یادآوری کنید ... بار ۳۰ سال پیش تهیه شد، قد و زن کودک را باسایر کودکان هم سن و سال او مقایسه می‌کند . ... اما اگر کودکتان به بسکتبال و والیبال علاقمند است، او را تشویق کنید تا این ...

نکات افزایش قد - مقالات افزایش قد مهین

http://mahingooli.persianblog.ir/tag/نکات_افزایش_قد

15 مه 2013 ... در حین ورزش هورمونهای رشد شروع به ترشح می کنند و به دنبال آن قد ما نیز افزایش پیدا می کند. ... ورزش هایی مثل بسکتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس برای کمک به ... افراد قد بلند بهتر استخدام میشوند چون مدیران فکر میکنند قد بلند نشانه قدرت و توانایی است. ... تا قبل از بلوغ قد بچه مرتب در حال افزایش است.

بسکتبال ایرانیان - بلاگفا

http://basketballiraniyan.blogfa.com/

غافل از این که با این کارها نمی توانند قد فرزندشان را به زور بلند کنند. ... وی می افزاید: نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، نشان می دهد قد بچه ها به اندازه میانگین ...

SPORT SCIENCE - آیا ورزش بر رشد قد تاثیر دارد؟

http://life7.blogfa.com/post-6.aspx

17 آوريل 2010 ... افراد قد بلند به ورزشهای والیبال و بسکتبال روی می آورند. ... غالب هر ورزشی که باشد ،به بهبود رشد جسمانی کمک میکند ولی تا به حال به اثبات نرسیده ...

راه و رسم قد کشيدن - روزنامه آفرینش

http://afarineshdaily.ir/afarinesh/News.aspx?NID=98606

11 آوريل 2012 ... دکتر مولوي به افزايش قد در کشور ژاپن اشاره مي کند و توضيح مي دهد: «در ... برخي ورزش ها مانند واليبال، بسکتبال، شنا و دوچرخه سواري با زين بلند هم در رشد قد ... با 5/ 6 جمع کنيم، قد پسر و اگر از آن 5/6 کم کنيم، قد دختر به دست مي آيد.

چگونه قد فرزندتان بلند شود ؟ - آموزش - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/102540/چگونه-قد-فرزندتان-بلند-شود-

21 دسامبر 2013 ... پس حالا که خودمان قد بلند نشده‌ایم چه کار کنیم فرزندان‌مان قدبلندی داشته باشند؟ ... رشد قدی از دوران جنینی داخل رحم آغاز می‌شود و بعد از آن هم ادامه پیدا می‌کند. ... در زمان تولد بچه‌ها به طور متوسط حدود 50 سانتی‌متر قد دارند. ... ورزش‌هایی که در آنها وزن روی پا فشار می‌آورد مثل ورزش‌های هوازی و ورزش‌های پرشی، والیبال، بسکتبال و.

6 باور غلط درباره افزایش قد - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/253830/6-باور-غلط-درباره-افزایش-قد

23 ژانويه 2013 ... 2 - اثر ورزش برای قد بلند کردن بچه‌ها، بیشتر از آنکه واقعی باشد، تلقینی ... تغذیه مناسب سرشار از کلسیم، ورزش‌های بسکتبال، فوتبال و تنیس برای قد‌بلندتر شدن بسیار مناسب‌اند. همچنین دویدن و پریدن به افزایش قد کمک می‌کند.