7 روش برای افزایش تخیل کودک

7 روش برای افزایش تخیل کودک

تبیان:کودک به تخیل نیازمند است، این تخیل از او شخصیتی خلاق می سازد بنابراین به فکر افزایش این تخیل باشید.

 

7 روش برای افزایش تخیل کودک - تصویر 1

 

1. کتاب: انواع کتاب، مخصوصا کتاب ‌داستان‌ها، می‌توانند کودک را ترغیب کنند که داستان را تغییر دهد و نتیجه آن را به طور دلخواه پیش‌بینی کند و آن را به شخصیت‌های داستان انتقال دهد.

 

2. نقاشی: این یکی از راه‌هایی است که کودک می‌تواند خود را در شرایط هیجانی تجسم کند. در این حالت کودک خود را قدرتمند یا مغلوب تجسم می‌نماید. از طریق نقاشی می‌توان پی برد که کودک ما از چه چیزی رنج می‌برد.

 

3.سفرهای خیالی: در این سفرها کودک تشویق می‌شود تا موقعیت‌های موفقیت‌آمیز را در زندگی تصورکند. به این معنی که او در خیال رفتارهای جدیدی را برای خود ترسیم می‌نماید تا احساسی از تسلط و کنترل را به دست آورد.

 

4. بازی‌های نمایشنامه‌ای:در این بازی‌ها کودک می‌تواند نقش افراد قدرتمند یا افراد مورد علاقه‌اش را بازی کند. کودکان از تبدیل وقایع روزمره و یا تخیلاتشان به نمایشهای جالب و بازی کردن در این نمایشها، چیزهای زیادی می آموزند. هنگامی که کودک شما یک نمایشنامه ساده را طراحی می کند، افراد و شخصیتها را درون آن می چیند و نهایتا در این نمایش کوچک بازی می کند، مهارتهای کلامی و اجتماعی او افزایش می یابند. او با بازی کردن دوباره یا چندباره نمایشهایی که موضوع غم، شادی، ترس یا امنیت را در خود دارند، بر روی احساسات و عواطف خود تمرین می کند.

 

5. عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی: آنها به کودک فرصت می‌دهند تا احساس قدرت کند.

 

6. شن‌بازی و خمیربازی: این بازی‌ها به کودک امکان می‌دهد تا برای خود دنیایی رویایی بسازد و آن را تحت کنترل خود درآورد.

 

7. بازی‌های کامپیوتری: در این بازی‌ها کودک وارد دنیایی می‌شود که کنترل آن در دست خودش است؛ دنیایی از هیجان که کودک در آن، خود را به جای قهرمان اصلی می‌گذارد. البته افراط در این بازی‌ها زیان‌آور است و بهتر است این بازی‌ها تحت نظارت والدین باشد.

 

8. برای همدیگر داستانهای جدید بسازید و بگویید: می توانید از خودتان یک داستان بسازید و برای کودک بگویید؛ این کار به اندازه خواندن یک کتاب داستان می تواند برای او مفید باشد. همچنین اگر بتوانید از خود او به عنوان شخصیت اصلی داستان استفاده کنید، به کودک کمک خواهد کرد تا درک و احساسش را پیرامون خودش به عنوان یک موجود مستقل، پرورش دهد. البته او هم به زودی قادر خواهد بود که از خودش داستان بسازد و برای شما بگوید.

 

9. دوست تخیلی کودک خود را قبول کنید: متخصصان بر این باورند که داشتن یک دوست تخیلی، نشانه خلاق و اجتماعی بودن کودکی است که راهی را برای غلبه بر ترسها و نگرانیهایش پیدا کرده است. برخی مطالعات نشان می دهند که تقریبا نیمی از کودکان در دوره ای از زندگی شان، یک دوست تخیلی داشته اند.

 

با این حال، اگر کودک شما یک اشتباه انجام داد و پس از آن دوست تخیلی اش را مقصر دانست و سرزنش کرد، شما باید با وارد شدن به این صحنه، سعی کنید حقیقت را به او نشان بدهید. البته نباید او را به دروغگویی متهم کنید، بلکه آن رفتار یا عمل را مورد توجه قرار دهید. کودک خود و دوست تخیلی اش را وادار کنید تا آن اشتباه را جبران کنند (مثلا آشغالها را از روی زمین جمع کنند، یا عذر خواهی کنند، یا هر چیز دیگر) و برای او روشن کنید که آن عمل یا رفتار، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

 

وقتی کودکی یک رویا دارد، بذر یک آرزو در دل او کاشته می‌شود. وقتی این بذر شکل گرفت و رشد کرد، امید پدید می‌آید.

 

امید درون خود نیرویی دارد که انگیزه تولید می‌‌کند و انگیزه نیروی محرکه تلاش و تکاپو می‌گردد. این فرآیندی است که معمولا در تمام موفقیت‌ها طی می‌شود. حال اگر والدین، معلمان یا افراد دیگری که با کودک سر و کار دارند بخواهند به هر بهانه‌ای آتش رویاپردازی را در دل او خاموش سازند و کودک را به‌خاطر غرق شدن در رویاهای بی‌حد و مرز مورد سرزنش قرار دهند، فکر می‌کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بهتر است رویاهای کودک‌تان را حتی جذاب‌تر و زیباتر از آن چه در ذهن اوست جلوه دهید، اما هم‌زمان او را با واقعیت‌هایی که در زندگی واقعی برای رسیدن به یک رویا با آنها رو به رو خواهد بود، آشنا سازید و او را تشویق کنید که رویاهای ذهنی‌اش را به اهداف زمینی زمان‌بندی شده تبدیل کند. مثلا تصور کنید که فرزند شما می‌گوید دوست دارد در آینده دکتر یا مهندس شود، در حالی که در دوران دبستان هم شاگرد ممتازی نبوده است.

 

وظیفه شما به‌عنوان یک والد مسوول در این شرایط این است که به او بگویید: "شک نکن که می‌توانی به هدفت برسی اما شرط دارد و شرطش هم این است که از همین الان درس‌هایت را با دقت بیشتری بخوانی و نمرات بالاتری کسب کنی. در دوران دبیرستان هم باید درس‌هایت را به بهترین شکل بخوانی تا در کنکور رتبه ممتاز را کسب کنی. هفت سال هم باید در دانشگاه خوب درس بخوانی تا به یک پزشک متخصص تبدیل شوی".

تخیل
کودک
نقاشی
سفر
کتاب

7 روش برای افزایش تخیل کودک - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/34421/7-روش-برای-افزایش-تخیل-کودک

7 روش برای افزایش تخیل کودک تخیل،کودک،نقاشی،سفر،کتاب،مادر،بازی،فضا، بازی،فکر،روانشناس.

تقویت قوه تخیل کودک، توصیه های یک روان شناس - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/40972/تقویت-قوه-تخیل-کودک-توصیه-های-یک-روان-شناس

تقویت قوه تخیل کودک، توصیه های یک روان شناس ... دکتر نظام الدین رستم کلایی با بیان اینکه قوه‌ تخیل کودک با خواندن کتاب ... 7 روش برای افزایش تخیل کودک.

پرورش تخیل کودکان با این بازی های کودکانه - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/51467/پرورش-تخیل-کودکان-با-این-بازی-های-کودکانه

5 روز پیش ... آیا تاکنون هنگامی که کودک تان سرگرم بازی تخیلی یا بازی با اسباب بازی ها یا دوستانش است، به رفتار اوتوجه .... 7 روش برای افزایش تخیل کودک.

راهکارهای پرورش خلاقیت کودکان - کارگاه مجازی پرورش خلاقیت کودکان

http://ninikhalaq.niniweblog.com/cat2.php

کودکان اگر عزت نفس داشته باشند خلاقیت دارند و یکی از راه‎های افزایش عزت نفس وقت ... بازی با کودک، کتاب خواندن برای او و نوازش آن از روش‎های پرورش عزت نفس و ..... ارنست ديمنه مي گويد : تمامي كودكان تا قبل از ورود به مدرسه داراي نيروي تخيل قوي و ..... [ 7:36 ] [ الهه حاجی حسینی ] [موضوع : راهکارهای پرورش خلاقیت کودکان] [ نظر بدهید ].

خلاقیت در کودکان,آموزش نقاشی به کودکان،پرورش خلاقیت ... - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/khalaghiat/

خلاقیت کودکان,تربیت کودکان برای کودکان,خلاقیت در کودکان,آموزش نقاشی به ... 8 روش پرورش خلاقیت کودکان ... خنداندن کودک و تاثیر آن بر افزایش خلاقیت ... 7 پیشنهاد برای سازماندهی كاردستی‌های‌ كودكان ... تقویت قوه تخیل کودک با نقاشی کردن  ...

با این روش ها خلاقیت خود را افزایش دهیم - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/16408_با-این-روش-ها-خلاقیت-خود-را-افزایش-دهیم.html/

22 فوریه 2014 ... خمیر یا هر وسیله ای که کودک بتواند با آن اشکال مختلف بسازد برایش جالب است. حتی گاهی یک اسباب بازی ساده می تواند قوه تخیل کودک را ...

دنیای فردا در تخیلات کودکانه - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=149266

9 ژانويه 2011 ... چنین می‌نماید که باورهای تخیلی کودکان در این فاصله سنی قوی‌تر می‌شود و مرز واقعیت و خیال برای آنان به وضوح ... 7 روش برای افزایش تخیل کودک.

خلاقيت و راه‌هاي پرورش آن در دانش‌آموزان

http://iec-md.org/khanevadeh/khallaaqiyat_koodakaan_mohammadnejaad.html

معلمان بايد از چه اصولي جهت افزايش مهارت خلاقيت استفاده كنند؟ ... بالقوه تلقي مي كردند، ولي حتي متفكران پيشرو (ترمن ( 6)، 1925، كالكس (7 ) ، 1926 ، گالتن ..... زمينه‌هاي مساعد و تدارك لوازم بازيهاي دلخواه او، قدرت تخيل و خلاقيت كودكان را تقويت كنيد.

خلاقیت و راه‌های پرورش آن در دانش‌آموزان(2) - شبکه قرآن و معارف سیما

http://qurantv.ir/Note/uNote.aspx?id=a07ed269-0bfb-4f0c-b6b0-72a64b29db17

تخیل نوعی تفكر آزاد است و با بهره گیری از آن كه خمیر مایه خلاقیت است، دنیایی بزرگ پهناور در مقابل چشمان دانش‌آموزان گشوده می‌شود و قادر می‌گردد، آزادانه ... ارزش‌ها و هنجاری‌های فرهنگی . ... در نتیجه این روش موجب افزایش و رشد خلاقیت در كودكان می‌شود.

روشهای پرورش خلاقیت دانش آموزان،معلمان خلاق،سایت زیباوب

http://www.zibaweb.com/kelas11.htm

... دوستی و تخیل کودک،کودکان زیبا بنگرند،دانش آموزان زیبا فکر می کنند،روش تدریس ... 7: در کلاس اغلب سوالاتی غیر عادی و گاه عجیب و غریب می پرسد. ... معلم را بهبود بخشیده و بازدهی فعالیت های یاددهی _ یادگیری را در زمینه ی خلاقیت افزایش دهد .

روشهای تقویت انشای دانش آموزان،زیباوب بیجار - سایت زیبا وب

http://www.zibaweb.com/Kelas6.htm

روشهای تقویت انشای دانش آموزان مدارس،موفقیت آموزگاران ابتدایی در تدریس انشا،نحوه .... 7- در مناطق دو زبانه بهتر است از ابتدا دانش آموزان علاوه بر زبان مادري از زبان فارسي كه ... چون پرورش تخيل در كودكان خيلي عالي است بنابراين سعي شود به داستانهاي ...

8 روش موثر در پرورش خلاقیت کودکان - SlideShare

http://www.slideshare.net/rromid/kids-creativity

28 نوامبر 2013 ... ‫8 روش ﻣﻮﺛﺮ در ﭘﺮورش ﺧﻼﻗﻴﺖ ﻛﻮدﻛﺎن‬ ‫7‬ ‫1- ﺑﻪ ﺗﺨﻴﻞ ﻛﻮدﻛﺎن را ﭘﺮ و ﺑﺎل دﻫﻴﺪ.‬ ‫ﺗﺨﻴﻞ و ﺧﻴﺎلﭘﺮدازي ﺑﺴﺘﺮ ﺧﻼﻗﻴﺖ ﻛﻮدﻛﺎن اﺳﺖ. ﻛﻮدﻛﺎن ﺑﺎ ﺗﺨﻴﻞ ﺧﻮد ﺑﻪ ﻫﺮ ﻣﻮﺟﻮد‬ ‫ﺑﻲﺟﺎﻧﻲ، ﺟﺎن ﻣﻲﺑﺨﺸﻨﺪ.‬ ...

تقویت قوه تخیل کودک با نقاشی کردن - سایت

http://powerset.ir/تقویت-قوه-تخیل-کودک-با-نقاشی-کردن-2886

7 پیشنهاد برای سازماندهی كاردستی‌های‌ كودكان · کاردستی ساده طوطی با فوم و پر ... تمرین نقاشی کودکان برای تقویت قوه تخیل. بسیار مفید خواهد بود که. کودک ... کودک. خود بخواهید روی یک تکه کاغذ نقاشی بکشد و سپس از او بخواهید آن را به ... روش هایی برای تربیت کودک خلاق; موانع خلاقیت در محیط خانواده; آموزش کاردستی آدمک های کاغذی.

خلاقیت، تخیل، ابتکار و راه های پرورش آنها - طراحی صنعتی ایرانی

http://www.newdesign.ir/search.asp?id=847&rnd=1512

3 آوريل 2011 ... تعریف خلاقیت و تخیل: تجاربی که ما در سال های اولیه در اختیار کودکان قرار می دهیم در رشد آتی آنان تأثیرات بسیارحیاتی دارد. هر قدر این تجارب غنی ...

armane koodak - روند آموزش کلاسهای هنری(سفال - نقاشی)

http://armanekoodak.com/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=77

7 - 4 سال زبان ... بازی های مختلفی که به همین منظور (برای تقویت مهارت و تخیل کودک ) در نظر ... کاربردی بودن فعالیت هنری ممکن است منجر به افزایش انگیزه شود.

راههای پرورش تخیل و خلاقیت کودکان - آکاایران - روانشناسی کودک - روان ...

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/ravanshenasi-koodakan/17932.html

صفحه خانگی روانشناسی کودک - روان شناسی کودکان و نوجوان راههای پرورش تخیل و خلاقیت کودکان - آکاایران ... اگر بزرگسالانی خلاق و با قوه تخیل می خواهیم، باید از سال های اولیه زندگی آن ها برای این کار برنامه ریزی کنیم. .... مدل لباس عروس -7 ...