چرا کودک من پرخاشگری می‌کند؟

چرا کودک من پرخاشگری می‌کند؟

طاهره ثانوی، کار‌شناس ارشد روان‌شناسی بالینی: ۱-دختری ۱۵ ماهه دارم که زمان خواب باید حتما انگشتان دستش در دهانش باشد تا خوابش ببرد و فقط با این کار آرامش می‌گیرد. می‌ترسم این عادتش ماندگار شود، راهنمایی‌ام کنید.

 

چرا کودک من پرخاشگری می‌کند؟ - تصویر 1

 

این عادت رفتاری دختر شما نشان‌دهنده آن است که نیاز به مکیدن در او کاملا ارضا نشده است. معمولا در این‌گونه موارد توصیه می‌شود پستانک را جایگزین مکیدن انگشت کنید، چرا که پستانک را می‌توان به موقعش با تکنیک‌های مختلف از او گرفت.

 

ولی انگشتش همیشه با اوست و اگر از این رفتار همچنان لذت ببرد، به یک عادت رفتاری ماندگار تبدیل خواهد شد. تلاش کنید شب‌ها با دستانش بازی کنید یا پستانک و لاک تلخ را به ترتیب و با صبر و حوصله امتحان کنید تا موفق شوید.

 

۲-پسر ۴ ساله‌ای دارم که اگر به خواسته‌اش عمل نکنیم سریع دست بلند می‌کند. حتی با بچه‌ها هم همین کار را می‌کند. در ضمن به خاطر لجبازی زیاد روزی 6 قطره هالوپریدول مصرف می‌کند. چه برخوردی با او داشته باشیم؟

 

قطعا مصرف دارو در این سن تحت نظر پزشک متخصص صورت گرفته است که توصیه می‌کنم از ایشان به صورت حضوری کمک بگیرید. اما به اختصار می‌توان گفت که پرخاشگری در کودکان رفتاری تقلیدی است. به این معنا که حتما الگوی یادگیری داشته است که باید از آن الگو دوری کند و جایگزین خوبی برایش تعیین شود.

 

همچنین لجبازی و منفی کاری خاص این سن است. شما می‌توانید با تقویت رفتارهای مثبت و خاموش کردن رفتار پرخاشگرانه، مانع ادامه این‌گونه رفتار‌ها در او شوید و مهم‌تر آنکه مهارت‌های ارتباطی با همسالان را بیشتر در او تقویت کنید. در ‌‌نهایت توصیه می‌کنم مقاله «چهارده راهکار مقابله با منفی کاری کودکان» اینجانب را که در شماره‌های قبلی چاپ شده مطالعه کنید.

 

۳-دختر ۱۹ ماهه‌ای دارم که تا به حال نتوانسته‌ام رابطه خوبی با او برقرار کنم. زود عصبانی می‌شود و به همین دلیل لجباز شده است و برای هر چیزی بهانه می‌گیرد. من را راهنمایی کنید.

 

دقیقا متوجه نشدم منظورتان از این‌که نتوانسته‌اید با دخترتان ارتباط برقرار کنید چیست؟ آیا شما زود عصبانی می‌شوید یا دخترتان؟! برای پاسخ به سوال شما نیاز به توضیح بیشتری دارم و به عنوان یک مادر می‌توانم بگویم که کودکان موهبتهای الهی شیرینی هستند که قطعا با کمی صبر می‌توانیم قلق‌شان را به دست آوریم و از دوران کودکی آن‌ها ‌‌نهایت لذت را ببریم.

 

در این صورت نه تنها عصبانی نمی‌شویم بلکه با سپری کردن وقت در کنار این کودکان شیرین می‌توانیم لحظات زیبایی بسازیم و براسترس‌های روزانه هم غلبه کنیم. برای راهنمایی بیشتر منتظر توضیحات شما خواننده عزیز هستم.

 

۴-دختر ۳ ساله من ناخن دستش را به طور مداوم می‌خورد. هرکاری که بلد بودم مثل تشویق و صحبت انجام دادم ولی مشکل هنوز حل نشده است. راهنمایی‌ام کنید.

 

ناخن جویدن در کودکان نشانه اضطراب آن‌هاست و مادامی که این اضطراب زمینه‌ای و نهفته را نیابید، نمی‌توانید با شیوه‌های دیگر این مشکل را حل کنید.

 

چنانچه به ظاهر هم موفق شوید اضطراب حل نشده او مدتی بعد به شکل دیگری بروز می‌کند. پس توصیه می‌کنم با مراجعه حضوری به یک روان‌شناس کودک دلایل این رفتار دخترتان را پیدا کنید.

 

۵- من و همسرم از هم جدا شده‌ایم. دختر ۷ساله‌ای دارم که چون رابطه زیادی با پدرش نداشته،‌ به ظاهر با این قضیه مشکلی ندارد و کنار آمده. ظاهری آرام دارد و مؤدب و مستقل است.  

 

فقط این‌که زودرنج است و هر خنده از کسی را مسخره استنباط می‌کند و گریه می‌کند. گاهی اوقات هم لجبازی می‌کند یا می‌گوید، دوستت ندارم. باید با او چگونه رفتارکنم؟

 

به خاطر داشته باشید که شما به عنوان یک بزرگسال موقعیت طلاق و جدایی را تجربه و درک می‌کنید، در حالی‌که دخترتان آن را به شکل متفاوتی می‌بیند و تجربه می‌کند. کودکان صرف نظر از سن‌شان توانایی محدودی برای درک آنچه در جریان طلاق روی می‌دهد، احساسی که دارند (غم یا خشم) و سوالاتی که برای‌شان پیش می‌آید، دارند.

 

گاهی خود را مقصر می‌دانند و سرزنش می‌کنند، گاهی در تخیلات‌شان باور دارند که والدین‌شان دوباره نزد یکدیگر بازمی‌گردند. توصیه می‌کنم با دخترتان بیشتر گفت‌وگو کنید و به طور کاملا دوستانه و خصوصی دلایل رنجشش را جویا شوید.

 

گفت‌وگو با بچه‌ها در مورد جدایی غالبا سخت‌ترین و عاطفی‌ترین گام در این فرآیند است، اما نحوه گفت‌گو و بحث با آن‌ها زمینه گفتگوهای آینده را هموار ساخته و مستقیما بر اعتماد به نفس آن‌ها موثر است.

 

در ‌‌نهایت پیشنهاد می‌کنم کتاب «نیاز (راهنمای والدین، معلمان و مشاوران) فرزندان طلاق و جدایی»، ترجمه خانم دکتر فاطمه قدیری، نشر دانژه را مطالعه کنید.

 

کودک
پرخاشگری
اضطراب
دارو
پزشک
متخصص
تقلیدی
الگو
یادگیری
لجباز
تخیلات
طلاق
جدایی

مقابله با پرخاشگري كودكان | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://moshavereh.porsemani.ir/content/مقابله-با-پرخاشگري-كودكان

اگر كودك پرخاشگري مي‌كند، بررسي شيوه تربيتي پدر و مادر نيز ضرورت دارد. ... را به خانه بياوري چون من از او خوشم نمي‌آيد) استفاده مي‌كنند، احتمال پرخاشگري فرزند خود را ... دور نكنيد، زيرا در اين صورت فراموش مي كند كه چرا چنين رفتاري با او داشته ايد).

رفتار صحیح در مقابل جیغ و فریادهای کودک 2 ساله | پرسمان دانشجويي ...

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/رفتار-صحیح-در-مقابل-جیغ-و-فریادهای-کودک-2-ساله

البته رفتار پدرشوهر و مادرشوهرم با پسر من بي نهايت خوب است و كاملاً مؤدبانه با ... كودك در اين سن احساس مي كند هر چيزي كه در اطراف او مي باشد، به او تعلق دارد و ... چرا كه كودك بر اساس ويژگي هاي رواني در اين سن احساس مي كند كه تمام اسباب بازي ها مال او است. .... و قراردادن خود در كانون توجه خانواده، پرخاشگري مي‌كند و والدين نيز بدون آنكه متوجه ...

علل پرخاشگری کودکان،فوش و ناسزاگویی کودکان،علل عصبانیت و ...

http://www.zibaweb.com/daneshamoz.htm

چرا کودکان پرخاشگری می کنند. ... مهدکودک به مدت تقريباً نيم ساعت برنامه پرخاشگرانه مثل «بت من» و «سوپرمن» يا فيلم هاي معمولي و يا برنامه هاي جامعه پسند مي ديدند.

چرا کودک نوپای شما بقیه بچه ها را کتک می‌زند یا گاز می‌گیرد؟ - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2096/16412.html

با خود می‌گویند اگر من این کار را انجام دهم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ... اگر می‌بینید کودک پرخاشگری می‌کند سریع به رفتار او پایان بدهید. .... چرا اعتماد به نفس نداریم؟

علل پرخاشگري ، بد دهني و عصبانيت در كودكان و راه هاي كنترل آن : سایت ...

http://www.pezeshk.us/?p=5381

5 دسامبر 2006 ... علل پرخاشگری ، بد دهنی و عصبانیت در کودکان و راه های کنترل آن ... موقعیت دیگر فرق می کند ولی کودکان از لحاظ تداوم رفتار پرخاشگرانه در طول ... برنامه پرخاشگرانه مثل «بت من» و «سوپرمن» یا فیلم های معمولی و یا برنامه های .... اگر از کودک‌ مضطرب‌ بپرسیم‌ که‌ چرا پرخاش‌ می‌ کنی‌ و عصبانی‌ هستی؛ خواهد گفت‌ نمی‌ دا

با كودكان پرخاشگر چگونه رفتار كنیم (قسمت اول) - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=17267

8 مه 2006 ... از آنجا كه‌ كودكان‌ با والدین‌ همانند سازی‌ می ‌كنند، بنابراین‌ بسیاری‌ از رفتارهای‌ پدر و مادر ... اگر از كودك‌ مضطرب‌ بپرسیم‌ كه‌ چرا پرخاش‌ می‌ كنی‌ و عصبانی‌ هستی؛ خواهد گفت‌ نمی‌ دانم. ... من پسری 12 ساله دارم پرخاشگر است چه کار کنم؟ 10.

ساخت ، روش ، اندیشه - 365 - دلایل پرخاشگری کودکان - چگونه با ...

http://making.blogfa.com/post/365

چرا کودک دو ساله پرخاشگر می شود؟ ... و گاز گرفتن کودکان تا اندازه ای نرمال است زیرا کودک دوساله روی «من» و «مال من» تاکید .... چرا زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند؟

چرا بچه ها با هم دعوا می کنند؟والدین چه کنند؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/strife-baby.html

اگر بدانید بچه ها چرا با هم دعوا می کنند شاید این موضوع بتواند به شما کمک کند تا بدانید ... من همیشه نمی توانم برای یک مدت طولانی با تو بازی کنم اما می توانم زمانی را برای ... هر بچه در طول روز بطور قابل توجهی از رفتارهای پرخاشگرانه و نق زدن او می کاهد .

تربیت فرزند

http://farzand.persianblog.ir/

1 آوريل 2014 ... مشکل: خداحافظی کودک نویسنده: مدیر سایت - چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٢ ... چرا و چه کنم که خوب شه و از حرف زدن وشادی نیفته؟ ... از ۸ ماهگی تا الان یک سری حالات پرخاشگرانه از خود نشان میدهد مثل چنگ زدن به صورت من یا ... و آنها هم که به ظاهر آرام تر از دختر من هستند مقاومت میکنند و فقط تنها راهی که میماند فرار از معرکه است.

اصول تربیتی کودک زیر 7 سال | مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني

http://www.pasokhgoo.ir/node/82649

هفت سال دوم جای تو و او عوض می‌شود و حالا هر کاری تو بگویی برایت می‌کند. هفت سال دوم ... ایا میدانید چرا کودکان هر کجا و هر چه باشند باز دوستداشتنی هستند؟ و صد ها ایای دیگر که همگی کودکان را خوب جلوه میدهد ؟ من برای سئوال هایم چند جواب دارم شما هم به من در پاسخ کمک کنید: .... این احساسات باعث می شود که کودک افسرده و پرخاشگر شود.

: رفتار کودک از بدو تولد تا 15 سالگی - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=رفتار کودک از بدو تولد تا 15 سالگی

رابطه کودک با مادر بهترین روابطی است که بین دو انسان برقرار می‌شود و این روابط .... این مطلب را همواره در نظر داشته باشد، سعی کند کودک حرفهای او را بدون چون و چرا بشنود و به عکس در ... کودک 5/2 ساله‌ای به مادرش می‌گفت: «من کوچولو هستم» نمی توانم حرف بزنم. .... متعادل و دوست داشتنی خواهد یافت و گرنه پرخاشگر و ناسازگار جلوه می‌کند.

فرزند زیبای من - چون عصبانیم لج می کنم کودک عصبانی

http://mbb1.blogfa.com/post-184.aspx

فرزند زیبای من - چون عصبانیم لج می کنم کودک عصبانی - راهنمای پرورش و رشد کودک. ... زمان رفتارهای انفعالی – پرخاشگرانه را در وجود کودک خود رشد می دهند چرا که کودک ... پرخاشگرانه مقاومت می کنند این افراد از دوره کودکی دشمنی آشکاری نسبت به پدر ...

مرکز پیش دبستانی توتیا

http://www.jahromtootiya.blogfa.com/

پدر و مادر باید به کودک بگویند چه می‌کنند و چرا او را تنها می‌گذارند. ... کنترل کودک به شما کمک می‌کند تا جلوی رفتارهای پرخاشگرانه را به راحتی بگیرید. ... «من نمی‌ذارم کسی اذیتت کنه دختر کوچولو»، «خیلی دوستت دارم عزیزم» این جمله‌ها را به آرامی ...

تربیت مادرانه، چه ربطی به اندازه مغز کودک دارد؟ - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/51150/تربیت-مادرانه-چه-ربطی-به-اندازه-مغز-کودک-دارد

19 ا کتبر 2014 ... ... به اندازه مغز کودک دارد؟ تربیت،مادر،کودک،رشد،ذهنی،استرس،هورمون،ضربان،قلب، حافظه. ... چرا کودک من پرخاشگری می‌کند؟ چگونه کودکی اجتماعی ...

میگنا - آشتی با کود‌ک د‌رون

http://migna.ir/vdcci0qs.2bqxe8laa2.html

«بالغ درون» و «والد درون» دیگر چه صیغه‌ای هستند و چرا این کلمه‌ها افتاده در دهان مردم ... کودک درون ماست که قهر می‌کند، ناز می‌کشد و یکهویی بهانه کوه و دشت می‌گیرد. ... یادتان باشد که کودک طبیعی کاملا شاد و سرحال و بشاش است و اگر هم پرخاشگری می‌کند، به‌هرحال ... پس زمانی که من حالات و رفتارم و احساساتم درست مانند کودکی ام شد من در حالت ...

شهریور 1390 - روانشناسی خانواده

http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/9006.aspx

همسر من بسیار کم طاقت و حساس است مخصوصا درمورد پسرمان . دائما ناراحت است و میگوید چرا بچه لاغر است چرا رشد نمیکنه چرا مریض است چرا خوب نمیشود چرا نق .... این فیلم ها کودک را تخریب می کند. .... مثال دیگر اینکه مردی به منزل می آید و می بیند غذا آماده نیست یا خانه به هم ریخته است و شروع می کند به پرخاشگری و به زنش می گوید : به .