اینکه چرا فرزند شما علاقه‌مند به استفاده از لوازم آرایشی است و چگونه باید با چنین شرایطی برخورد کرد، مستلزم افزایش شناخت و آگاهی درباره ویژگی‌های دوران بلوغ است.


اینکه چرا فرزند شما علاقه‌مند به استفاده از لوازم آرایشی است و چگونه باید با چنین شرایطی برخورد کرد، مستلزم افزایش شناخت و آگاهی درباره ویژگی‌های دوران بلوغ است.

یکی از موضوعاتی که در دوران نوجوانی به شدت برای فرد مهم می‌شود، ظاهرش است. بر اساس برهه سنی که نوجوانان در حال گذار از آن هستند، شناخت و پذیرفتن تغییرات جسمی یکی از مهم‌ترین دلمشغولی‌های آنهاست. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد دختران در 10 تا 14 سالگی به طور محسوسی دچار ضعف اعتماد به نفس هستند، بنابراین مهم‌ترین کاری که والدین باید انجام دهند این است که اعتماد به نفس آنها را افزایش دهند. آنها با شناخت از فرزند خود می‌توانند توانمندی‌هایش را مدنظر قرار داده و الگوهای رفتاری مطلوب را در او ایجاد کنند. در این برهه از زمان بهتر است والدین برخی کارها را انجام دهند.

با او حرف بزنید
بهتر است والدین و به ویژه مادران درباره تغییرات جسمانی دوران بلوغ با دختران خود صحبت كرده و به آنها کمک کنند خود را باور داشته باشند. در این دوره فرزندان نیاز به توجه بیشتری دارند و بنابراین باید روابط عاطفی عمیق‌تری با آنها برقرار کرد. والدین شاغل حتما باید زمانی از روز را به صحبت کردن با فرزندان خود اختصاص دهند و درباره اتفاقاتی که در طول روز افتاده و مشکلاتی که با آنها مواجهند، صحبت کنند.

او را با واقعیت آشنا کنید
گاهی تصویر بدن در نوجوان، واقعی نیست. بهتر است فرزندتان با ماهیت واقعی عکس‌هایی که روی مجلات می‌بیند، آشنا شود. به فرزندتان بگویید که تنها چند درصد از مردم تناسب‌اندام دارند و آن چیزی که فرزندتان دنبال آن است، استانداردی غیرواقعی است و اینکه بسیاری از این عکس‌ها، دستکاری شده است.

خودباوری‌اش را تقویت کنید
به او بگویید که خودباوری به معنای دوست داشتن خود به مقدار زیاد چه درونی و چه ظاهری است،‌ آن‌طور که به نظر می‌رسد و آنچه به آن معتقد است. او می‌تواند خود را دوست داشته و همیشه اعتماد به نفس مثبت داشته باشد؛ زمانی که اجازه ندهد برنامه‌های تلویزیونی، سینما، مجلات و حتی اظهار نظر دیگران بر او اثر بگذارند.

این ویژگی‌دوران بلوغ است
اینکه چرا فرزند شما علاقه‌مند به استفاده از لوازم آرایشی است و چگونه باید با چنین شرایطی برخورد کرد، مستلزم افزایش شناخت و آگاهی درباره ویژگی‌های دوران بلوغ است. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری نوجوانان به‌خصوص دختران توجه بیش از حد به وضعیت ظاهری‌شان است و متاسفانه معمولا به جنبه‌های منفی که به علت تغییرات دوران بلوغ برایشان ایجاد شده مانند رشد نابرابر اندام‌ها و بینی... بیشتر توجه می‌کنند.

چرا لوازم آرایشي استفاده می‌کنند
گرایش نوجوانان به استفاده از لوازم آرایشی و... برای جلب‌توجه و ابراز وجود است، به‌نحوی که به هر میزان اعتمادبه‌نفس کمتری داشته باشند بیشتر به سمت استفاده از این وسایل گرایش پیدا می‌کنند، پس باید ریشه این نوع رفتار را در علل کاهش اعتماد به نفس فرزندمان جست‌وجو کنیم.

دلایل کدام است؟
یکی از علل کاهش اعتماد به نفس در نوجوانان سرزنش، انتقاد و نصیحت‌های مداوم از سوی والدین و مربیان است. برخی والدین بیش از حد سرزنش‌گر و منتقد هستند، به نحوی که پس از مدت کوتاهی سبب خشم، لجبازی و در نهایت دوری‌گزینی فرزندان می‌شوند.

او را در آغوش بگیرید
خوب است بدانیم تغییر با تایید نقاط قوت فرد ایجاد می‌شود. ما هنگامی می‌توانیم تاثیرگذار باشیم که در ابتدا ویژگی‌های مثبت فرزندمان را ببینیم و بگوییم. چرا برخی پدران عزیز ما با شجاعت از ظاهر دختران خود تعریف نمی‌کنند؟ او را در آغوش نمی‌گیرند؟ مگر نه اینکه همه ما انسان‌ها به توجه نیاز داریم و از بیان عاطفی عزیزان‌مان سرشار از امید و انرژی می‌شویم. پس باید اجازه دهید فرزندتان نیز این انرژی را از محیط امن خانواده دریافت کند. فرزند شما به خصوص در دوران بلوغ برای کسب اعتماد به نفس نیازمند این توجه و حمایت عاطفی شما پدر و مادر عزیز است.

نکات مهم در افزایش عزت نفس فرزند
به افکار، کلام و عقاید فرزندتان احترام بگذارید و از بیان هر نوع عبارت گزنده و تحقیرکننده خودداری کنید.
به شخصیت فرزندتان احترام بگذارید. حتی اگر مرتکب رفتار اشتباهی شده باشد فقط آن رفتار خاص را باید مورد انتقاد قرار داد نه کل شخصیت او را.
موقعیت‌هایی را به منظور کسب تجربه موفقیت برایش ایجاد کنید. ابتدا او را با موقعیت‌های ساده مواجه کنید و به‌تدریج به سمت مراحل دشوار سوق دهید.
در زندگی خود نظم را رعایت کنید و در اجرای قواعد و قوانین خانواده قاطع و باثبات باشید تا فرزندتان هم این‌گونه رفتار کند و دچار دوگانگی و تعارض نشود.
در برنامه‌ریزی‌های زندگی‌تان زمان‌هایی را صرفا به فرزندتان اختصاص دهید و فقط به همان فعالیت برنامه‌ریزی شده بپردازید و آن را به محلی برای نصیحت تبدیل نکنید.
توقعات خود را با توانایی‌های فرزندتان هماهنگ کنید و فرزندتان را قربانی کمال‌گرایی خود نکنید.
فرزند خود را با دیگران مقایسه نکنید و نقاط ضعفش را به رخش نکشید.
به جای توجه به رفتار و خصایص منفی و گوشزد کردن آن بیشتر به رفتار و نکات مثبت او توجه کنید و آن رفتارها را مورد توجه و تشویق قرار دهید. به‌عنوان مثال «چقدر توی جمع خوب صحبت کردی، واقعا لذت بردم»، «این مدل مو خیلی بهت میاد»، «امروز چقدر زیبا شدی»، «موقع صحبت با دختر خاله‌ات خیلی صبور و متین بودی از رفتارت لذت بردم»
یادتان باشد فرزندتان بیشتر از رفتار شما می‌آموزد تا گفتارتان، نوجوانان در ابتدای بلوغ به الگوهای بیرونی توجه می‌کنند اما رفته‌رفته با افزایش آگاهی به سمت الگوهای داخل خانواده گرایش پیدا می‌کنند، پس الگوی خوبی برای او باشید. مادری که بیشتر وقت خود را جلوی آینه، در آرایشگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس می‌گذراند چه انتظاری از دخترش دارد!
 

وقتی دختران با ظاهرشان کنار نمی آیند - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/girls2-along-appearance.html

وقتی دختران با ظاهرشان کنار نمی آیندضعف اعتماد به نفس, تغییرات جسمانی دوران ... او می‌تواند خود را دوست داشته و همیشه اعتماد به نفس مثبت داشته باشد؛ زمانی که ... خود را جلوی آینه، در آرایشگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس می‌گذراند چه انتظاری از دخترش دارد!

آرشیو کامل بخش روانشناسی و زندگي - پی سی پارسی

http://www.pcparsi.com/cat/روانشناسی_و_زندگي-15.html

تست ازدواج ویژه دختران و پسران مجرد · عضو شو با ... کوتاه قدترین دختر جهان لیسانس گرفت + عکس · اینستاگرام بچه ... وقتی دخترتان ظاهرش را دوست ندارد چگونه یک ...

ارتباط قبل از ازدواج با عشق برای شناخت بیشتر

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=28:1390-05-15-11-21-07&catid=14:2011-08-02-08-07-40

اگر گفت که من دوست پسر این خانم هستم و قبلا با هم ارتباط داشتیم ، شما بفرمایید این قبلا خواستگار من بوده و چون ... آیا ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج ، به قصد ازدواج اشکال دارد ؟ .... حتی یک مدت بیشتر محبت کنید ، وقتی هدیه میدهید ، مطلب را بگویید و حتما تاکید کنید که آقا ، من می توانستم به .... دنیای دوستی ها ظاهرش مقدس است .

دختری هستم که به دلیل زیبا نبودن خواستگار ندارم چه کنم؟ | مدرسه ... - خانه

http://www.islamshenasi.ir/node/1194

من دختری هستم 24 ساله وبه دلیل زیبا نبودن ظاهرم هیچ خواستگاری ندارم. ... اما آنقدر هنر دارد و آنقدر زیبا و مهربان برخورد می کند که هم ازدواج موفقی داشته و هم توانسته خانواده .... دوستم با یه وکیل خیلی پولدار ازدواج کرد که آخرش وکیله دوست دختر داشت ،در عرض دو سال ..... از وقتی ازدواج کردم احساس دلتنگی و ناراحتی و تنهاییام چند برابر شده.

چرا کسی به این دختر پیشنهاد ازدواج نمیدهد؟ - سایت دکتر شیری

http://doctorshiri.com/fa/content/435/چرا-کسی-به-این-دختر-پیشنهاد-ازدواج-نمید/

25 آوريل 2011 ... باید به ظاهرت بی توجه نباشی آیا منظورم بزک دوزک و… ... دختر که مشکلی نداریم، ولی در رابطه ای که با پسر دارد، پسر دوست دارد ... مردها دختر قدرتمند را دوست دارند، ولی برای ازدواج با او تردید می‌کنند. ... این روزا به این فکر میکنم که تا وقت یپدر و مادرم هستن زندگی میکنم وقتی ام اونارو از دست دادم به زندگیم خاتمه میدم

دگرش » 12 نشانه اصلی برای پایان یک رابطه

http://degaresh.com/site/391/12-نشانه-اصلی-برای-پایان-یک-رابطه/کامیابی

4 نوامبر 2012 ... ۱۰)وقتی رابطه هر دو طرف را عقب نگه می دارد تا با تأخیر رشد و تعالی آن ها .... من فقط مربوط میشه به دوست دختر دوست پسر وقتی بحث عشق درمیون باشه یا ...... به نظر من مهم اینه که شما کسی که روحیات و خصوصیاتش و حتی ظاهرش به شما ...

نشانه های عشق شدید مردان به زنان - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/289072/نشانه-های-عشق-شدید-مردان-به-زنان

5 آگوست 2013 ... معمولا خيلي به سر و وضعش مي‌رسد و نگران ظاهرش است. ... وقتي قرار است شما را ببيند به خودش مي‌رسد و دوست ندارد شما او را خسته و نامرتب ببينيد ...

داستان ما ایرانیان مسلمان وحشی!

http://rajanews.com/detail.asp?id=181454

11 فوریه 2014 ... هیچ نشانه‌ مستدلی مبنی بر خراب بودن دختر وجود ندارد. ظاهرش هم معصوم‌تر از چیزی‌ست که باور کنیم دختر پاکدامنی نیست. پدر قسم می‌خورد که با دختر ...

میگنا - چگونه بفهمم مرد مورد علاقه ام من را دوست دارد؟

http://www.migna.ir/vdccm0qs.2bq148laa2.html

24 آگوست 2012 ... دختران در دانشگاه محروم‌تر از پسران ... وقتی که از محل کارش برمی‌گردد نمی‌گوید:«دلم برایت خیلی تنگ شده بود» اما با روی باز به‌خانه می‌آید و ... او دوست دارد یک‌تنه تنهایی شما را پر کند و اگر هم به خاطر مشغله‌هایش از پس این‌کار برنیاید، با استقبال از ... اگر از ظاهرش انتقاد کرده‌اید، سعی می‌کند به دلخواه شما لباس بپوشد.

میگنا - چرا علیرغم تلاش این زن برای افزایش جذابیت ظاهری، شوهرش به ...

http://migna.ir/vdcfxxdy.w6d1vagiiw.html

22 آگوست 2013 ... چه عیب و ایرادی در من بود که شوهرم با زنی عادی و پایین تر از من دوست شده و به من خیانت کرده است؟ ... دیشب فهمیدم که شوهرم با دختر جوانی رابطه پنهانی داشته و به من خیانت کرده است. “ ... وقتی با بهره گیری از تکنیک های ارتباطی با همسر نیکول صحبت کردم او در جلسه مشاوره اظهار ... آیا شوهرم براستی از ظاهرم رضایت دارد؟

موفــــــــــقیت

http://andishevaafkar.blogfa.com/

مامانم میگه : یلدا وقتی دختر بدی میشی و گستاخی میکنی احساس میکنم زشت ترین دختری هستی که می بینم ولی. ... و از اون لحظه به بعد این دختر که ظاهرش بد ولی باطنش پاک و زیبا بود محبوب تر از دختری که .... دست کم آنها از دشمن شکست خورده بودند ولی او کشته دوست بود . .... او هیچ كمبودی ندارد و می‌خواهد كه همه چیز را با همگان تقسیم كند.

صحبت های جالب انریکه خواننده سوپراستار درباره ظاهرش +عکس

http://www.niksalehi.com/special/archives/016530.php

31 مارس 2014 ... چهره دختر 15 ساله قبل و بعد از عمل تومور صورت .... به گزارش نیک صالحی وقتی از او درباره نکات پیرایشی برای مردان سوال شد او گفت که ... انریکه علاوه بر این علاقه زیادی به عطر دارد و آشکار کرد که اخیرا در حال تولید عطر جدید مردانه ای به ... چیزی که در ورزش بیشتر دوست دارم مثلا بازی های توپ و راکت با دوستان است.

جام‌جم سرا | اسب شاهزاده آنلاین، دختر زودباور را جا گذاشت

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1684412297782901934

17 ا کتبر 2014 ... ظاهرش که حرف ندارد، اما تحسین واقعی زمانی است که به مشخصات فردی توجه می‌شود. ... پیشنهاد دوستی از جانب فردی با این مشخصات، وقتی وسوسه‌انگیز‌تر .... چرا که دلشان می‌خواهد حرف‌هایی را که دوست دارند از زبان کس دیگری بشنوند.

دختران عفيف...پسران غيور

http://pakiosafa.blogfa.com/

3 روز پیش ... دختران عفيف. ... هرکس دوست دارد بداند چه جایگاهی نزد خداوند دارد ... روزي خانمي رو ديدم كه آرايش بسيار غليظ و تيپ زننده اي داشت، وقتي ديدمش خشكم زد. ... و اظهار كرد كه خودش متوجه نبوده ظاهرش زننده است؛ و تازه ازم خيلي ام تشكر كرد.

به خاطر چهره زشتم، خیلی ناامیدم ... | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://moshavereh.porsemani.ir/content/به-خاطر-چهره-زشتم،-خیلی-ناامیدم

من دنبال ازدواجم نه دوست بازي و اگه ميخوامش بايد برم اول به خانوادم بگم، ميدونم قبول ميكنن. ... وقتي نامه شما رو مي خواندم ياد قسمت چهارم برنامه ماه عسل امسال افتادم. ... إِنَّا وَ إِيَّاكُمْ يَا سَدِيرُ لَنُصْبِحُ بِهِ‏ وَ نُمْسِي‏»؛ چون خدا بنده ای را دوست دارد، او را در بلا غوطه‏ور سازد. ...... من هم یک دختر 23 ساله هستم که ظاهرم را دوست ندارم و حس می کنم بسیار با بقیه ...

معرفی کتاب - mozhganfilm

http://mozhganfilm6.persianblog.ir/tag/معرفی_کتاب

4 روز پیش ... دیاکو برمی گردد اما با دختر دایی اش وقتی که دست در دست او دارد و با هم نامزد ... محیط گریزان است او دوست پسر دارد ظاهرش در بیرون متفاوت است وقتی ...