ما نمی توانیم جلوی خشم خودمان را بگیریم و تلاش کودکمان را که صرفا به جهت کنجکاوی کودکانه است، یک جنایت یا فاجعه ی جبران ناپذیر تلقی می کنیم.

ما نمی توانیم جلوی خشم خودمان را بگیریم و تلاش کودکمان را که صرفا به جهت کنجکاوی کودکانه است، یک جنایت یا فاجعه ی جبران ناپذیر تلقی می کنیم. لطفا دلسوزانه نگویید که این کارها را به خاطر تربیت فرزند دلبندتان انجام می دهید و او باید یادبگیرد که کشوی لباس هایش را بیرون نریزد.
نویسنده: سارا عرفانی
وقتی کوچولوی ما، رفته روی مبل و دارد لامپ را خاموش و روشن می کند، چه برخوردی با او می کنیم؟
داد می زنیم و می گوییم: «نکن! می سوزه»؟
وقتی کوچولوی ما، دانه دانه کتاب های کتابخانه را بیرون می کشد و عکس روی جلد هایشان را نگاه می کند، چه رفتاری با او داریم؟
وقتی کنترل تلوزیون را گرفته و بی وقفه دکمه هایش را می زند و هر بار به صفحه تلوزیون نگاه می کند تا تاثیر آن دکمه ی خاص را ببیند چه؟
حتی وقتی کشوی لباس هایش را برای بار چندم باز کرده و دارد تمام لباس ها را بدون کمترین دلسوزی برای مادرش، یکی یکی بیرون می کشد و در اتاق پخش و پلا می کند، آن وقت چه می کنیم؟
یا زمانی که رفته روی دسته ی مبل ایستاده و احساس یک بند باز حرفه ای را دارد، یک جیغ بنفش می کشیم که از شدت آن، تعادلش به هم بخورد و بیفتد؟

در تمام این لحظات، کودک ما مشغول کشف و شهود است. با انجام تمام کارهایی که از نظر ما «کار بد» و غیر عادی به حساب می آیند، دارد یکی یکی قوانین حاکم بر طبیعت را کشف می کند یا دنیای اطرافش را می شناسد. احتمالا خود ما هم وقتی بچه بودیم کارهایی از این دست را انجام داده ایم، شاید یک بار تلوزیون را سوزانده باشیم، یا یک سیم لخت را در پریز برق کرده باشیم. یا وقتی پدر و مادرمان در خانه نبودند، حسابی کبریت بازی کرده باشیم.
اما نحوه ی برخورد ما با این اتفاقات است که شخصیت ما را به عنوان پدر یا مادر، اعتلا و یا خدای نکرده تنزل می دهد.
اگر کودک ما چنین کارهایی می کند، او در دنیای کودکی اش، مشغول کشف است. مشغول امتحان کردن وسیله ها، به دست آوردن قانونی برای آن اتفاق… اگر ما در مواجهه با این کارش، داد بزنیم یا عصبانی شویم، اصلا حق نداریم بگوییم نگرانیم که لامپ بسوزد. چون خوب می دانیم با چهار دفعه روشن و خاموش کردن، نمی سوزد. یا کنترل تلوزیون، با چند بار فشار دادن دکمه هایش خراب نمی شود. ولی روح ما، با داد زدن، خراب می شود. اینقدر هم روایت درباره ی کنترل خشم داریم که نیازی به سند و مرجع نیست.
نکته اینجاست که ما نمی توانیم جلوی خشم خودمان را بگیریم و تلاش کودکمان را که صرفا به جهت کنجکاوی کودکانه است، یک جنایت یا فاجعه ی جبران ناپذیر تلقی می کنیم. لطفا دلسوزانه نگویید که این کارها را به خاطر تربیت فرزند دلبندتان انجام می دهید و او باید یادبگیرد که کشوی لباس هایش را بیرون نریزد. چون اگر اینقدر برایش دلسوزی می کنید و اینقدر به مسائل تربیتی او اهمیت می دهید، اول باید یاد گرفته باشید که داد زدن و عصبانی شدن هم خودش یک کار بی تربیتی است و مقدار قابل اعتنایی بی ادبی را دارید به او می آموزید؛ مستقیمِ مستقیم. نه حتی غیر مستقیم.
چرا فکر می کنیم دلسوزی و محبت، با فریاد و عصبانیت قابل جمع است؟ چرا با وجود این همه حدیث و روایت در باب مذمت بد اخلاقی، باز هم به خودمان جرات می دهیم بر سر این گل های بهشتی که هنوز لوح دلشان سفید و پاک است، فریاد بزنیم و بعد هم، آن را توجیه کنیم تا دچار عذاب وجدان نشویم.

در این نوشته می خواستم دو مطلب را بگویم:
اول اینکه به خاطر کودکانه های کودکانمان، عصبانی نشویم و  پرخاش نکنیم.
دوم اینکه اگر جلوی اکتشافات آنها را بگیریم، در واقع جلوی پیشرفت شان را گرفته ایم.
در مورد نکته ی دوم، در پست بعدی می نویسم. چون نوشته ام طولانی شد.
فقط به یاد داشته باشیم:
تربیت کودک، هنرمندی می خواهد. داد زدن و منع کردن کودک راحت ترین کاری است که ما خوب بلدیم انجام دهیم. اما همیشه راحت ترین راه، موثرترین راه نیست. برای مادری کردن باید هنرمند بود.
مثلا وقتی او را در حال خراب کاری می بینیم، می توانیم کمی خلاقیت به خرج بدهیم و بگوییم: «بیا اینجا با هم نقاشی کنیم!» یا «می خوام بهت یه بازی جدید یاد بدم.» در اکثر موارد، این راهها جواب می دهند. به شرطی که ما هنرمند باشیم. پس اول، باید هنر مادری و پدری را بیاموزیم.

  

دنیای شیرین آشپزی - خوشمزه باشیم

http://chefnegin.com/

... هنر داشته و دارم.امید وارم در کنار هم لحظه های خوبی رو توی این سایت داشته باشیم. و همگی به آرزوهای شیرینمون برسیم. به امید اون روز. ... آشپز هنرمند · آشپزخونه سپیده.

آیا نیاز است از زندگی شخصی دانش آموزان با خبر باشیم ... - روش تدریس

http://raveshtadris.com/آیا-نیاز-است-از-زندگی-شخصی-دانش-آموزان-ب/

پس اگر بخواهیم معلمی هنرمند باشیم و شیوه ی کلاس داری را براساس نیازهای شخصی دانش آموزان سامان دهیم این سوال پیش می آید که تا چه اندازه باید اطلاعات کسب کنیم؟

چگونه روزی خوب و شاد داشته باشیم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/happy3-have-good.html

چگونه روزی خوب و شاد داشته باشیم زندگی سالم ,سلامت جسم و روان,گوش کردن به ... واکنش متفاوت هنرمندان در صفحات شخصی خود نسبت به اسیدپاشی ها + تصاویر ...

مراقب باشيم آنچه داريم از دست نرود

http://mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=201962

8 ا کتبر 2014 ... اين هنرمند همچنين اعلام کرد ممکن است به دليل مشغله زياد نتواند پيگير ... را مي‌دهيم، مي‌توانيم نيم نگاهي به اجراي صحيح و موثر کارها داشته باشيم.

چطوری رو اعصاب باشیم؟ | فیس‌بوک - Facebook

https://fa-ir.facebook.com/chetoriroasabbashim

چطوری رو اعصاب باشیم؟ هنرمند. گاه‌نماselected · درباره · عکس‌ها · پسندها · ویدیوها. همگانی لغو ذخیره تغییرات. افراد. ‏۶۲.۳۵۴‏ ‏پسند‏. درباره. چطوری رو اعصاب باشیم؟

چگونه در نگهداری دوست دختر خود کوشا باشیم | فیس‌بوک

https://fa-ir.facebook.com/pages/چگونه-در-نگهداری-دوست-دختر-خود-کوشا-باشیم/240667992802437

چگونه در نگهداری دوست دختر خود کوشا باشیم. هنرمند. گاه‌نماselected · درباره · عکس‌ها · پسندها · ویدیوها. همگانی لغو ذخیره تغییرات. افراد. ‏۲.۴۲۳‏ ‏پسند‏. درباره. مشاوره های ...

مرکز مشاوره اینترنتی | مشاور محمد جانبلاغی

http://maktabezendegi.blogsky.com/

چگونه ازدواج موفقی داشته باشیم؟ شما می توانید ... پس سعی کنیم هنرمند باشیم. .... حتی باوجود همه ی سختی های زندگی, باز باید توان آن را داشته باشیم که (( لبخند )).

چگونه عكاس خوبي باشيم؟

http://www.yadbegir.com/main/photography/good_photograph.htm

چگونه عكاس خوبي باشيم؟ يك عكاس خوب در ... دوربين هاي اتوماتيك لزوماً عكسهاي زيبايي نمي گيرند آنها فقط متخصص فني خوبي هستند نه يك هنرمند خوب. مطالب مرتبط:.