نگرانی های کوچک پزشکان از آن با عنوان onchophagie"" یاد می کنند. یان اُلیوو، پزشک اطفال، توضیح می دهد که onchophagie"" همان جویدن ناخن هاست و این عادت


نگرانی های کوچک
پزشکان از آن با عنوان onchophagie"" یاد می کنند. یان اُلیوو، پزشک اطفال، توضیح می دهد که onchophagie""  همان جویدن ناخن هاست و این عادت در میان کودکان می تواند علل متفاوتی داشته باشد.

ضمناً می تواند تقلیدی هم باشد: کودک این عادت را در بزرگترهای اطرافش می بیند _ پدر، مادر، معلم_ و تصمیم می گیرد که رفتارها و حرکات آنها را تکرار کند، که در این مورد نگرانی وجود ندارد. همچنین این عادت می تواند به عنوان "نگرانی و اضطراب" از شرایط سخت و نگران کننده و اتفاقاتی که روزش را مختل می کند، تفسیر شود، اتفاقاتی مانند: ورود به مدرسه، طلاق، تولد یک خواهر یا برادر و... . 

آلن بروییه، روانشناس بالینی، یادآور می شود که ناخن جویدن روشی برای بروز دادن نگرانی، عصبیت و احساس ناامنی کودک است. این ناخن جویدن کودک شبیه عادت و ررفتن با موها و یا بازی کردن با گوشش است.     

راه حل ها
یان اُلیوو می گوید "ناخن جویدن" از هر نوعش که باشد، باید علتش را پیدا کرد. وی توصیه می کند که: کودک را به خاطر این رفتار تحت فشار نگذارید و در بین دیگران او را تحقیر نکنید: با این کار او در ناخوشی اش غرق می شود و این رفتار بحران های کوچک و نگرانی هایش را تشدید می کند. در این مواقع کودک نیاز دارد که به حرف  هایش گوش داده شود. 

باید بفهمید که چه چیزی آزارش می دهد. استفاده از پانسمان بر روی ناخن ها، استفاده از لاک های تلخ که تأثیر منصرف کننده دارند، می توانند مفید باشند. البته باید بدانید که فقط با گذشت زمان است که این عادت از بین می رود.   

مشکلات احساس ناامنی
علی رغم تمام اتفاقاتی که می افتد، آرامش خود را حفظ کنید، زیرا گاهی اوقات همین اتفاقات بر مشکلات دامن می زند.

یان اُلیوو می گوید: ممکن است حس ناامنی اش شدیدتر شود و به ناخن جویدن هر روزه اش ادامه دهد تا جایی که دچار خونریزی و عفونت پوستی شود. در این حالت، او دائماً انگشت هایش را در دهان می کند، به حدی که تمام مدت مشغول است، حتی گاهی اوقات این کار مانع تمرکزش می شود. به عقیدۀ روانشناسان این عادت ناخوشایند، در این حالت قابل کنترل نیست و در بین کودکانی دیده می شود که تحت تنش و ناامنی هستند.  

راه حل ها
آلن بروییه توضیح می دهد که در این حالت باید به کودک کمک کنید تا بتواند آنچه را که آزارش می دهد به زبان بیاورد، این کار اولین قدم در راستای تسلط بر خود است. در این شرایط، باید توسط یک پزشک اطفال یا روان درمانگر به کودک کمک کرد. 

این فرد با ترتیب دادن گفتگوهای صمیمی بین کودک و والدین کمک می کند تا فرزندتان احساس ناامنی و نگرانی های درونی اش را بیرون بریزد.

این متخصص ادامه می دهد:  چنین اقداماتی می تواند بر مشکلات و نگرانی های درون مدرسه مانند نمره های بد و هم زمان با آن از دست دادن اعتماد به نفس و همچنین مشکل در ارتباط با همکلاسی هایش نیز اثر بگذارد. خیلی مهم است که کودک از جانب والدینش خاطر جمع باشد. نه اقتدار خیلی زیاد و نه شوخی کردن، هیچ کدام به اندازۀ گوش دادن به کودک مؤثر و مفید نیست. 

به طور خلاصه، چه باید کرد؟
_ به او کمک کنید تا با روش دیگری مانند ورزش یا بازی، نگرانی اش را بروز دهد. 
_ از سرزنش هایی که ممکن است به اعتماد به نفسش لطمه بزند، پرهیز کنید. این سرزنش ها استرس اش را افزایش می دهد و باعث تشدید عادت ناخن جویدن می شود. 
_ با اطمینان دادن به او، کمکش کنید تا این عادت را ترک کند.
_ دست هایش را با کارهای دستی مشغول کنید (دکوپاژ، طراحی، نقاشی و...).  

علل ناخن جویدن در کودکان و راههای درمان - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/behavior-baby/nail1-biting-children.html

علت ناخن جویدن راههای درمان ناخن جویدن درمان قطعی ناخن جویدن,رفتارهای کودکان,ناخن جویدن در کودکان,علت ناخن جویدن در کودکان,درمان ناخن جویدن در کودکان,ناخن جویدن.

علت و روش های درمان ناخن جویدن در کودکان - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/chewing-nails-children.html

جویدن ناخن یکی از عادات کودکان است که والدین را بسیار ناراحت و کلافه می کند. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً ۳۸ درصد کودکان ۶ ۴ ساله ناخن هایشان را می جوند.

چگونه از ناخن جویدن کودکمان جلوگیری کنیم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/talon-baby.html

ناخن جویدن کودک,اضطراب درونی,کودک,بچه,اضطراب,کودکان مضطرب,ناخن جوی,نضباط شدید,کودکان خجالتی و کم رو,دندان در آوردن,نیازهای طبیعی کودک,برقراری نظم و ...

چرا بچه ها ناخن می جوند؟ -آکا - مشکلات رفتاری کودکان

http://koodakan.akairan.com/koodak/raftari1/2013813175636.html

روانشناسی کودکان - ناخن جویدن شایع ترین عادت رفتاری در کودکان است و بررسی ها نشان می دهد، حدود ۴۰ درصد از کودکان ۴ تا ۶ ساله به این عادت مبتلا هستند. گرچه عادت ...

علل ناخن جويدن کودکان و راهکارهاي درمان آن

http://mardomsalari.com/template1/News.aspx?NID=123563

27 دسامبر 2011 ... ناخن جويدن يکي از اختلالات عادتي است که اغلب در کودکان و گاهي بزرگسالان بروز مي کند. به گزارش ايسنا، اين عمل به طورناخوداگاه صورت مي گيرد و ...

علت های ناخن جویدن در کودکان و درمان آن - نی نی جان

http://ninijan.persianblog.ir/post/40/

20 مه 2012 ... جویدن ناخن یک اختلال و واکنش روانی است که معمولا در کودکان، در سنین 5-4 سالگی آغاز میشود.علت ناخن جویدن در این سنین اغلب ناشی از هیاجانات و ...

راه‌های جلوگیری از جویدن ناخن در کودکان - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=218126

12 آگوست 2012 ... جویدن ناخن در کودکان علل مختلفی دارد. یکی از این علل، استرس است. از علل دیگر آن، کنجکاوی و خستگی است که کم کم...

راهکارهای ممانعت از ناخن جویدن کودکان - سایت خبری تحلیلی تابناك ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/445774/راهکارهای-ممانعت-از-ناخن-جویدن-کودکان

23 ساعت قبل ... یکی از دغدغه‌هایی که والدین همواره با آن درگیر هستند مسئله‌ «ناخن جویدن»و «انگشت مکیدن» توسط کودکان است و بسیاری از آنها آگاهی‌های لازم در زمینه‌ ...