عکس العمل های صحیح شما می تواند به یک بلوغ آرام کمک کند. مامان این چیه؟ چرا خورشید گرمه؟ چرا غذا رو فوت می کنیم، سرد می شه؟چرا کنار پنجره نایستم؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟

عکس العمل های صحیح شما می تواند به یک بلوغ آرام کمک کند.
 مامان این چیه؟ چرا خورشید گرمه؟ چرا غذا رو فوت می کنیم، سرد می شه؟چرا کنار پنجره نایستم؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟
حتماً شما هم تجربه کرده اید که گاهی حتی ترک دیوار هم برای فرزندان ما، ایجاد سؤال می کند و این ما هستیم که باید مثل یک دایره المعارف برای آنها باشیم. در اکثر اوقات، مخصوصاً در سنین پایین تر، برای پاسخگویی به آنها مشکلی نداریم اما گاهی کنجکاوی کودکان، به خط قرمزهای ما می رسد؛ در آن موقع چه عکس العملی باید داشته باشیم؟
ذهن کودکان پر از علامت سؤال است. آنها می خواهند دنیایی را که به آن پا گذاشته اند، بشناسند و در این راه گمان نمی کنند برخی امور این دنیا خجالت آور است و اگر در آن زمینه چیزی بپرسند باعث رنگ به رنگ شدن والدین شان می شوند. آنها تنها به وظیفه خود عمل می کنند؛ «شناخت خود و دنیای اطراف».
شما به عنوان پدر و مادر همیشه باید منتظر شنیدن سؤالاتی در حیطه های ممنوعه باشید: سوالاتی مثل : من از کجا آمده ام؟
ممکن است مادر باردار باشد یا یکی از نزدیکان و یا حتی کودک یک زن باردار را در تلویزیون ببیند، بالا بودن شکم و شکل ظاهر برای او ایجاد سؤال می کند. یا وقتی می شنود کسی صاحب فرزند شده، به ذهنش خطور می کند که چطور این اتفاق می افتد؟
علت آن هر چه باشد باید مراقب نحوه پاسخ دادن تان باشید. جواب هایی مثل اینکه من، تو را از مغازه خریدم را فراموش کنید. بچه ها باهوش تر از آن چیزی هستند که فکر می کنیم.
وقتی کودک با تعجب می پرسد که بچه از کجا می آید، نباید به او بگویید که بچه از کیف آقای دکتر، از بیمارستان، از سوپرمارکت می آید. می شود اینگونه پاسخ داد: «بچه در جای مخصوصی توی شکم مادر رشد می کند و از آنجا بیرون می آید.»
دو سؤال است که تقریباً همه کودکان زیر هفت سال را گیج می کند(یعنی کودکانی که هنوز به مدرسه نمی روند). این دو سؤال عبارتند از: ۱- بچه چگونه درست می شود؟ ۲- بچه چگونه به دنیا می آید؟
توصیه می شود که ابتدا نظر خود کودک را بشنویم و آنگاه تفسیر خودمان را بگوییم. توضیح ما باید از واقعیت دور نباشد، اما لازم نیست که توضیح کاملی هم درباره یک ارتباط جنسی به او بدهیم. باید مراقب باشیم که پاسخ ما بیش از حد نباشد چون در این صورت باعث بیداری زودرس جنسی در او می شود.
گاهی هر پاسخی که می دهید خود یک سؤال دیگر ایجاد می کند، در این صورت باید این گفتگو را مدیریت کنید. به هیچ وجه نگذارید فرزندتان احساس کند شما دستپاچه شده اید. با این موضوع عادی برخورد کنید.
به بچه های کوچک تر می توانید پاسخ دهید: ما از خدا خواستیم و خدا هم تو را به ما داد. در شکم مادر رشد کردی و بعد از مدتی در بیمارستان، تو را بیرون آوردند.
اما وقتی بچه ها بزرگ تر می شوند، این پاسخ برایشان قانع کننده نیست. ممکن است بپرسند: من چگونه وارد شکم مادر شدم؟
می توان جواب داد: وقتی پدر و مادر می خواهند که بچه ای داشته باشند، سلولی از بدن پدر به سلولی در بدن مادر می پیوندد، و آن وقت رشد بچه شروع می شود. وقتی بچه به اندازه کافی بزرگ شد، از شکم مادر بیرون می آید.
گاهی این گفتگو به همین جا ختم نمی شود و سؤال بعدی کودک شاید همان چیزی باشد که مایه وحشت والدین است: «سلول پدر چطور وارد بدن مادر می شود؟» بار دیگر، ابتدا باید از کودک سؤال کنید که نظر او چیست؟
احتمالاً با نظریه های جالب کودک مواجه خواهید شد: بابا دانه را در شکم مادر می کارد، خانم دکتر دانه ای را با جراحی می کارد درون شکم مامان.
سؤال بعدی که ممکن است از ذهن کودک خارج شود، این است که: «تو و بابا چه وقت قصد دارید بچه درست کنید؟»، برای این سؤال برخلاف تصور ما، جوابی ساده کافی خواهد بود: «مادرها و پدرها به یکدیگر عشق می ورزند و می خواهند بچه ای داشته باشند تا به او هم عشق بورزند.»
یادتان باشد اگر به او دروغ بگویید یا پاسخ های بی ربط بدهید، خیلی زود متوجه می شود. اعتمادش از شما سلب شده و برای سؤالات خود به دنبال یک مرجع دیگر که اصولاً دوستان او هستند، می رود و این موضوع بسیار خطرناک است.
خیلی آرام با او گام به گام پیش روید. بگذارید با آرامش همه سؤالاتش را بپرسد و یا حتی حرف هایی که دوستانش گفته اند را برایتان بازگو کند.
به یاد داشته باشید معمولاً این گونه سؤالات از سوی کودک، بیشتر جنبه شناختی دارد نه جنسی و اخلاقی و اساساً نگاه کودک به چنین موضوعاتی با نگاه بزرگسال تفاوت دارد.
گاهی اوقات کودکان نظریه های خود را با هم در میان می گذارند. اگر شما محرم خوبی برایش نباشید او به جای اطلاعات صحیح، حرف های اشتباهی را می شنود و گمان می کند درست است؛ در این صورت هنگام بلوغ او به مشکل بر می خورید.

اگر فرزندتان در بیرون از منزل به طور نامناسبی با مسائل جنسی آشنا شود، کار و تلاش والدین در زمینه آموزش جنسی دو برابر خواهد شد. زیرا در وهله اول باید افکار نامناسب و آموخته های نادرست فرد در زمینه امور جنسی تغییر یابد و سپس آموزش مناسب و صحیح آغاز شود.
سؤالات جنسی اصولاً ازسن چهارسالگی شروع می شود و تا بلوغ ادامه دارد، شما هم باید هر مرحله را با توجه به سن کودک و میزان اطلاعات او مدیریت کنید. قدم به قدم با او پیش روید و بگذارید احساس امنیت کند.
موضوع دیگری که کنجکاوی کودکان را ممکن است ایجاد کند، میل به کشف بدن خود و دیگران است. خیلی از والدین با فهمیدن این موضوع عصبانی می شوند، البته حق دارند، دیدن چنین صحنه هایی ناراحت کننده است؛ اما فراموش نکنید که اینها یک کنجکاوی طبیعی است و مانند سؤالاتی که می پرسد، باید با مدیریت شما برطرف شود.
شما باید بدانید که بچه ها دچار کنجکاوی های جنسی می شوند و به بهانه های مختلف از تنها ماندن و وارسی های آنها به بدن یکدیگر جلوگیری کنید. برای مثال نگذارید آنها در اطاق در بسته با هم بازی کنند.
اگر متوجه شدید که فرزندتان با دوستش بازی جنسی می کند، برای مثال دکتر بازی که اتفاقاً بازی محبوبی است، خونسردی خود را حفظ کنید و در بازی شان مداخله کرده و سمت و سویش را تغییر دهید. مثلاً بگویید بهتر است به دستان هم آمپول بزنید و یا دندان های هم را معاینه کنید.
وقتی با فرزندتان تنها شدید به او بگویید که می دانید قصدش از در آوردن لباس دوستش آمپول زدن بوده، اما او دیگر بزرگ شده و باید بداند که مجاز نیست به نواحی تناسلی آدم ها دست بزند و باید حریم را رعایت کند.
این زمان موقع مناسبی برای آموزش به کودک است تا خدای نکرده مورد سوءاستفاده جنسی قرار نگیرد. به او بگویید هیچ کس حتی بزرگ ترها هم مجاز نیستند به نواحی تناسلی تو دست بزنند. اگر کسی چنین کاری کرد، شما از دست فرزندتان ناراحت نمی شوید و هر نوع رفتار نامناسب و ناراحت کننده ای را دراین زمینه بدون ترس و نگرانی به شما بگوید.
حیطه مسائل جنسی بسیار مهم بوده و عکس العمل های صحیح شما می تواند به یک بلوغ آرام و داشتن زندگی جنسی موفق در آینده، کمک کند.

 

کنجکاوی هایی در مناطق ممنوعه! « مهرخانه :: پنجره

http://panjere.mehrkhane.com/blog/1392/83/

25 مه 2013 ... شما به عنوان پدر و مادر همیشه باید منتظر شنیدن سؤالاتی در حیطه های ممنوعه باشید: سوالاتی مثل : من از کجا آمده ام؟ ممکن است مادر باردار باشد یا یکی از ...

چند راه برای هویت بخشی به کودکان « مهرخانه :: پنجره

http://panjere.mehrkhane.com/blog/1392/378/

12 ژانويه 2014 ... کودکان وابسته به حریم والدین · حسادت مادرانه، یکی از عوامل تخریب در زناشویی · پشت صحنه‌های یک نوجوان · کنجکاوی هایی در مناطق ممنوعه!

ترسناک‌ترین مکان‌های دیدنی دنیا - بیتوته

http://www.beytoote.com/iran/pastime/makanhay-tarsnak.html

هتل های لوکس و گران و جذاب,لوکس ترین هتل های جهان,گرانترین هتل ... و ترسناك‌ترین مكان‌های دنیا بتواند راهنمای خوبی باشد برای ارضای حس کنجکاوی این گونه گردشگران. .... زیاد افراد ناامید، به پل مرگ مشهور شده و از مناطق ممنوعه گردشگری به حساب می‌آید.

کوهنوردی، سنگ نوردی ،امداد نجات کوهستان - تعامل با کوه نشینان

http://gaya.blogfa.com/post-28.aspx

از این که ممکن است دنبال شما راه بیفتد و وسایل شما را از روی کنجکاوی لمس کنند .... علاوه بر واژگان،گویش های این مناطق آهنگ و طنین خاصی دارد که فهم آن را برای افراد ... 21- روستا ييان و عشایر کلمات ممنوعه و تابو زیادی به کار می برند کاربرد نام خانم ها و  ...

تصاویر جالب از ده مكان فوق محرمانه جهان - سایت خبری تحلیلی تابناك ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/112588/تصاویر-جالب-از-ده-مكان-فوق-محرمانه-جهان

7 آگوست 2010 ... در پايين عكس تاسيسات نظامي و در قسمت سفيد منطقه ممنوعه آن قرار دارد. ZONE 51 از سال 1954 به روي همه اشخاص ممنوع بوده و پليس داخلي آن افراد كنجكاو را تا ... 1- سری ترین نقطه جهان که در عکس های شما هم نیست مقر سازمان سیا است!

دشمن هنوز در سرزمین های جنگی پنهان است - تکنولوژی - 020.ir

http://020.ir/تکنولوژی/دشمن-هنوز-در-سرزمین-های-جنگی-پنهان-است

مناطق ممنوعه در نزديكي منطقه صفرمرزي قرار دارند. به رغم اعلام قبلي گاهي عشاير كوچ نشيني براي چراي دام هايشان وارد منطقه ممنوعه مي شوند و در مواردي حس كنجكاوي كودكان ...

مين های که همچنان در استان قربانی می گیرند! - جوان پرس

http://www.javanpress.ir/43077/مين-های-که-همچنان-در-استان-قربانی-می-گیر.html

26 جولای 2014 ... کنجکاوی او برای فهمیدن ماهیت این شی ناشناس باعث شد تا دل از کار کردن در ... مناطق آلوده به مین اعم از کشاورزی و تحصیل کرده آموزش های پیشگیری از ...

دین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/دین

افراد صاحب کرامت در اکثر زمان‌ها و مناطق دنیا ظهور یافته‌اند. ... در گذشته انسان به پیروی از تخیل و کنجکاوی خود برای رویدادها علت و انگیزه می .... Some publications.

عجیب‌ترین مزه‌هایی که دانشمندان چشیده‌اند - زیست نیوز

http://zistnews.com/News.aspx?ID=7692

10 جولای 2013 ... کنجکاوی درباره جهان بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران که تشنه افزایش دانسته‌های خود ... دانشمندانی که در مناطق کم عمق و ساحلی فعالیت کرده‌اند نیز انتخاب‌هایی مانند غده جنسی خارپشت دریایی داشته‌اند. ... شگفتی های اقیانوسی! ... در مناطق ممنوعه تهران · تولید برق از فتوسنتز با میز خزه ای · دیدنی های امروز(03آبان 1393) ...

هرم در مریخ - گروه(حمایت از موجودات فضایی)

http://aufo.persianblog.ir/tag/هرم_در_مریخ

24 سپتامبر 2012 ... در جدیدترین تصویر ارسالی توسط مریخ نورد «کنجکاوی» یک سنگ هرم مانند بر روی سیاره سرخ دیده می‌شود. ... سیستم های عملیات سطح مریخ نوردهای سوجورنر، روح، فرصت و کنجکاوی .... باستان شناسی ممنوعه(۱) ... مناطق دید شدن یوفو(۱).

در مریخ - گروه(حمایت از موجودات فضایی)

http://aufo.persianblog.ir/tag/در_مریخ

13 فوریه 2013 ... تصویر اجسام عجیب و اسرار آمیز در مریخ از جایی شروع شد که کنجکاوی نخستین حفره را ... مهندس ارشد سیستم های عملیات سطح مریخ نوردهای سوجورنر، روح، فرصت و کنجکاوی ناسا به .... باستان شناسی ممنوعه(۱) ... مناطق دید شدن یوفو(۱).

که عروسک نباشی - مادربانو

http://madarbanoo.com/840/که-عروسک-نباشی/

22 ژانويه 2013 ... دیگر نوشته های مرتبط: کنجکاوی هایی در مناطق ممنوعه! کلیاتی پیرامونِ «از پوشک ... دسته‌ها Slider تکنیک های مادری. دیدگاه‌ها بدون دیدگاه. برچسب‌ها.

قسمت های تازه ای از شهر ممنوعه - China Radio International

http://persian.cri.cn/221/2012/05/02/1s120993.htm

2 مه 2012 ... قسمت های تازه ای از شهر ممنوعه. ... بدون اجازه امپراطور ترک کند، شهر ممنوعه قرار است از بازدیدکنندگان در یکی دیگر از مناطق دور افتاده استقبال کند. ... آنچه که بیشتر موجب کنجکاوی بازدید کنندگان به عنوان یک مدرک تاریخی می شود، دو ...

نجوم - جدیدترین خبرهای علمی روز دنیا

http://methodicalnews.persianblog.ir/tag/نجوم

29 جولای 2012 ... همچنین اخبار و شرح کامل ماموریت "کنجکاوی" به زودی در سایت نجوم ایران منتشر خواهد شد. ... این داوطلبان دو روز را به آموزش آشپزی در آشپزخانه های آزمایشی دانشگاه ..... کلتک طوفان‌های شدیدی را کشف کردند که این باران را به این مناطق خشک رسانده بود. .... یافتن ستاره‌ای در منطقهٔ ممنوعه برای اولین بار بسیار شگفت انگیز ...

«نوپو»؛ سرزمین ناشناخته ناجا/مهارت «هدف‌گیری و شلیک در ۳ ثانیه» و ...

http://www.rahyabnews.com/Pages/News-48985.aspx

26 آگوست 2014 ... ... حس قدم گذاشتن به منطقه ممنوعه را بدجوری در درونت زنده می‌کند و کنجکاوی خفته در پس .... را آموزش می‌بینند و تمرینات خود را با پرش در مناطق جنگلی، کوهستانی، دریا و در .... برنامه های شبکه استانی خوزستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

هفت منطقه سفر ممنوع! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=183924

20 ا کتبر 2011 ... جنگل «آئوکیگاهارا» یکی از وحشتناک‌ترین مناطق ژاپن به شمار می‌رود؛ جایی که به .... از خطرناک بودن پنبه نسوز بی‌خبرند و از سر کنجکاوی به داخل معدن هم سرک می‌کشند. ... سفر به سرزمین های آبی; سوغاتی های ایرانی; جنوب گردی در بهار.